Flight Simulator – Uçak hızını belirtme, otomatik hız ve (IAS/MACH) ayarları

Merhaba tekrar,

Bugün, zdaylan.com üzerinde FSX eğitimleri görmüş, memnun kalmış değerli bir yorumcum için bu konu hakkında bir makale yazmaya karar verdim. Bu yorumcu arkadaşımızın sayesinde, 2014 yılından sonra ilk defa Flight Simulator hakkında bir makale açmış olacağım. umarım bu konuyu araştıran başta kendisi ve sizlere faydam olacaktır.

“Uçağın hızını nasıl ayarlayabilirim? yani uçağın hızını manüel olarak ayarlama, otomatik ayarlama”.. gibi sorularınız varsa, bugün bu sorularınıza veda edeceksiniz. 🙂  Eğer olmadı, bir yerde takıldıysanız mutlaka ama mutlaka bir yorum bırakarak sorunuzu bana sorun. Size yardımcı olacağım. O halde hazırsanız başlıyoruz..

Bilgi: Bu makale Flight Simulator’da default uçaklar için uygundur.

Öncelikle Flight Simulator’a yeni başlamışsanız şunu belirtmek isterim ki, mutlaka bir joysticke sahip olmalısınız yoksa klavye ile uçağı hareket ettirmek zor gelecektir. Joysticksiz zevk alamazsınız bile.

 • Hız vermenin sadece birkaç yolu vardır;
 • Joystickten hız verme (en kolayı)
 • Klavyenizin tuşlarıyla hız verme (F1 motor durdurur, F2 hız düşürür,F3 hız arttırır,F4 full güç hız)
 • IAS / MACH ile otomatik pilot yoluyla hız belirtme

FSX-Hiz-Ayarlama-IAS-MACH

Evet, yukarıda gördüğünüz uçak bir havalimandan havalanmış ve irtifasını yükseltiyor. Bu uçağın pilotu uçağın hızını arttırmaya karar veriyor, uçağın hızını 330 knots olarak ayarlamak istiyor. Evet işte uyguluyoruz..

A/T ARM başlıklı özellik yukarı doğru çevirerek aktif edilir. Bu özelliği aktif etmezseniz IAS/MACH’a girdiğiniz herhangi bir değer olursa olsun, işlemeyecektir.FSX-Hiz-Ayarlama-IAS-MACH2

IAS MACH başlıklı ekrana, ayarlamak istediğiniz bir hız değeri girin. (Mesela hızlı gitmeniz gerekiyorsa 300’den yukarı, yavaşlamak , inişe hazırlık ise 200’den düşük olmalıdır.) Hız değerini nasıl belirtiyoruz? IAS MACH altında bulunan yuvarlak düğmeyi fare topunuzla oynatarak çevirin.FSX-Hiz-Ayarlama-IAS-MACH3

Son adım..  Şimdi girdiğimiz değeri onaylamak için “Speed” tuşuna basıyoruz ve bununla beraber hız göstergesi olan sistem “Primary Flight Display” ekranına bakın, hızınızın belirttiğiniz hıza göre düştüğünü/yükseldiğini göreceksiniz. Tebrikler başardınız!FSX-Hiz-Ayarlama-IAS-MACH4

 

Sosyal ol, paylaş!
  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Bu konu hakkında görüşlerinizi bildirmek için veya soru sormak için sitemize yorum bırakabilirsiniz. Yorumlar tüm ziyaretçilerimize açıktır. Yorum bırakmak için sitemize üye olmanıza gerek yoktur.

  Flight Simulator – Uçak hızını belirtme, otomatik hız ve (IAS/MACH) ayarları hakkinda 2 yorum mevcut

  1. Birol ÖZ dedi ki:

   Değerli Hocam;

   Yaptıklarınız,yapacaklarınızın teminatıdır.Bu ifade sizi özetlemek için yetersiz kalabilir sanırım.

   Sanırım benim gibi diğer FSX kullanıcı arkadaşlarımız da yapmış olduğunuz bilgi ve paylaşımlarınız dan ziyadesi ile faydalanmış ve memnun kalmışlardır.

   Size tüm içtenliğim ve samimiyetimle tüm FSX kullanıcıları adına çok ama çok teşekkür ederim.

   Yüreğinize ve Ellerinize Sağlık.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir