Hackerların yeni oyunu “CyriptoLocker”!

Kötü niyetli insanların dosyalarınızı şifreleyip para kazanmak amacında geliştirdikleri yeni trojandan bahsediyorum.. CryptoLocker..

Daha önce “Bu hackerlara dikkat..” adında bir başlık açmıştım, hakkında detaylı bilgiler paylaşmıştım.. Tabi CryptoLocker buna göre daha farklı

bir şey ama sonuçta aynı mantıkla para kazanıyorlar. O yazıyı görüntülemek için tıklayın.

CryptoLocker nedir?

Bu yazılımı size bir mail yoluyla ya da buna benzer başka bir iletişim yolundan size bu trojan yazılımını size gönderilen sahte fatura gibi maillerle indirmenizi teşvik ediyorlar ve siz de ister istemez bu yazılımı indirebiliyorsunuz.. Bu yazılımı çalıştırdığınızda bilgisayarınızda içi boş olmayan .doc, .docx, .pdf, .txt, .7z, .rar, .zip vs.. gib şifreliyor ve daha sonra internet tarayıcısına girdiğinizde sizden Bitcoin yoluyla sizden belli olmayan miktarda para istiyor yani 900-1000-2000-3000 TL’ye kadar değişiyor ayrıca ödemediğiniz sürece ve aradan 96 saat geçtiğinde size özel indirim yapabiliyor.

Böyle bir mail geldiyse sakın açmayın!

 

Bunun gibi sanki TTNET adına gönderiyorlarmış gibi size sahte bir mail gönderilmiş olabilir bu mailin TTNET tarafından gönderilip gönderilmediğine dair emin olmalısınız bunun için gönderenin adresine bakmanız ve tıklayacağınız linkin bir indirme sayfasını açıp açmadığını öğrenmeniz yeterli.

 

 

Şifrelenmiş dosyaların şifrelerini ücretsiz kaldırmak için maalesef henüz çözümü bulunmuş değil.

Ancak Fox IT Scanner adlı bu sitede şifreli dosyanızı taratıp şansınızı deneyebilirsiniz => https://www.decryptcryptolocker.com/

Bu site bildiğim kadarıyla her dosyayı çözemiyor ama şansınızı denemekte fayda olabilir.

Böyle durumlara düşmemek için mutlaka verilerinizin bir yedeğini alın ya cloud hizmeti olarak ya USB disk depolama alanı olarak ya da başka türlü güvenilir bir yedekleme ile yedeği alın ve unutmayın ki düzenli yedekleme hayat kurtarır..  Verilerinizi yedeklemenizi ve işletim sisteminizde daima arka planda çalışan, virüs veritabanı güncel bir antivirüs yazılımı bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Bununla beraber hackerların alternatif olan saldırılarını durdurmak için Uzak Masaüstünü ve portunu kapatmak uzak masaüstü işlemleriniz için ayrı bir program kullanmanızı tavsiye ediyorum.

İlginizi çekebilir:

Bu hackerlara dikkat..

Uzak masaüstü erişimini kapatma

Bilgisayarınız için ücretsiz antivirüs taraması – Yardım kiti

 

Sosyal ol, paylaş!
    0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir