Konsol Kökü – Console Root nedir? & Konsol Kökü kullanımı

Konsol Kökü (Console Root) nedir?

Bu uygulama sayesinde mesela, ben bu programda Aygıt Yöneticisi , Disk Yöneticisi , Hizmetler vs.. gibi uygulamaları ekleyeceğim ve bu profili kaydedeceğim kaydettiğim dosyayı mesela başkasının bilgisayarında bir şirketin bilgisayarında bakım yapacaksınız ve şirket bilgisayarını fazla kurcalamadan bir çok özelliklere hızlı erişmek istiyorsunuz o zaman Konsol Kökü programından kaydettiğiniz profili Flash diskinizde veya emailiniz gibi bir Cloud depolama alanına saklayın, başka bilgisayardan o profilinizi açtığınız zaman o profilinize kaydetmiş olduğunuz Disk Yönetimi,Aygıt Yönetimi, Hizmetler, Kullanıcı ve Gruplar vs.. tüm özellikler ekranda hazır olacak rahatlıkla işinizi yapabilirsiniz. Kısacası; Sık kullandığınız Windows yönetim araçlarını bu uygulamanın içine alıp ve her zaman başka bilgisayarlarda ya da kendi bilgisayarınızda dilediğiniz Windows yönetim işlemlerini hızlı ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Konsol Kökü (Console Root) uygulamasını çalıştırmak için Başlat -> Çalıştır veya (Windows + R tuşu)  “MMC” yazın.

Karşımıza Konsol1 – [Konsol Kökü] uygulaması açılacak. Dosya -> Ek Bileşen Ekle/Kaldır..  ile diğer adıma geçelim.

Console1

Ek Bileşen Ekle veya Kaldır penceresinde her zaman bir bilgisayarda rahatlıkla kullanmak istediğiniz Windows yönetim araçlarını seçin.

Console2

Tamam butonuna tıkladıktan sonra karşımıza bir pencere daha açılacak burada da değişiklik yapmadan Son butonuna tıklıyoruz.

Console3

Tamam butonuna tıkladıktan sonra ise profilimizi oluşturmuş oluyoruz.

Console4

Profilimizi kaydetmek için Dosya -> Farklı Kaydet..  ile istediğiniz bir alana kaydedin ve daha sonra bu kaydetmiş olduğunuz dosyayı bir depolama alanınıza kopyalayın. (Email olabilir, Flash disk veya Cloud olabilir)

Console5

Ben masaüstüne kaydettim. Kaydettiğimiz profil ikonu böyledir. Profilimizi açalım.

Console6

Profilimi açtıktan sonra az önce örnek olarak seçmiş olduğum Windows yönetim araçları  listelenmiş görülüyor. Şimdi bu uygulama sayesinde dilediğiniz Windows yönetim araçlarını aynı pencereden görüntüleyebiliyorsunuz.

Console7

Yerel Bilgisayar üzerinde Aygıt Yöneticisi

Console8

Disk yönetimi

Console9

Evet gördüğünüz gibi bu uygulama sayesinde dilediğiniz Windows yönetim araçlarını rahatlıkla görüntüleyebilir , düzenleyebilirsiniz.

 

Sosyal ol, paylaş!
    0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir