Photoshop – Resim kırpma

Photoshop‘ta kırma işlemi için Crop Tool aracını kullanacağız.

Crop Tool aracını solda araçların içinden seçebilirsiniz veya dilerseniz kolaylık olsun diye C tuşuna basıp kırpma aracını seçebilirsiniz.

crop1

C tuşuna bastığınız zaman aynı böyle bir görüntü ekrana yansıyacaktır. Fotoğrafta bir değişiklik olmayacak ancak kenarlarında çizgiler göreceksiniz en köşedekileri hareket ettirmeniz fotoğrafı yamuk kırpmaya yarayacaktır.

crop2

Yamuk kırpma

Yamuk kırpma işlemi için önce Crop Tool aracı seçilir daha sonra dilediğimiz her hangi bölgeye uygulanır ve kenardan yukarı-aşağı hareket ettirilir. Hareket ettirilince fotoğraf dönecektir dilediğiniz gibi yamuk kırpabilirsiniz. Daha çok araba fotoğrafları için işe yarıyor ama belli olmaz diğer türlü fotoğraflarınıza da yakışabilir 🙂

crop3

Fotoğrafın yamuk kırpılmış hali. Tabi bu bir örnektir dilerseniz daha güzelini yaparsınız şu kenardaki siyah bölgeler çıkmaması için fotoğrafı ona göre uygun kırpabilirsiniz.

crop4

Yamuk fotoğraf örneği

car

 

Normal kırpma (düz kırpma)

Normal kırpma işlemi için önce Crop Tool aracı seçilir  uygulanması istenilen bölgeye  ayarlanır ve işlemi uygulamak için ise Enter‘a basılır.

crop5

Yukarıdaki görselde göstermiş olduğum seçili bölgenin kırpılmış hali.

crop6

Sosyal ol, paylaş!
    0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

    Bir Cevap Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir