Suriyelilerin misafir olmasına evet, T.C vatandaşlığına hayır!

3.50 avg. rating (71% score) - 4 votes

Elbette Suriyelilerin ne kadar zor durumda olduklarını farkındayız. Onlara elimizden geldiği kadar yardım etmeye devam etmeliyiz, yardımlarımızı eksik etmemeliyiz ama burada onları T.C vatandaşlığına almamız için hiçbir sebep yoktur fakat başka bir çözümü vardır.

Suriyeliler savaştan kaçıp buralara yerleşmişler, kimisinin kardeşi kimisinin annesi ya babası savaşta ölmüş. İnsanlık için bu gerçekten önemli ve üzücü bir durum.

Biz Türkiye olarak yine yardım ve ev sahipliğimiz bakımından dünya genelindeki tüm ülkelerden daha üstün bir şekilde devam ettiriyoruz ancak dürüst olmak gerekirse bu durum, onları vatandaşlığımıza almak için bir sebep olamaz. Milyonlarca Suriyelileri vatandaşlığa almak bir abartıdır.

Ülkemize aldığımız Suriyelilerin bir kısmı İslami cihatçı,bir kısmı İŞİD seven bir kısmı Basra gibi birçok terör örgütlerini sevenlerle dolu. Bizim ülkemizin TSK hariç herhangi bir silahlı örgüte ihtiyacı yoktur. Tüm Suriyelileri kapsamıyorum ama onların bir kısmının silah ve kavga merakı olduğu hakkında bir şey kanıtlamaya gerek yok sanırım. Kendim de şahit oldum belki siz de şahit olmuşsunuzdur onların bir kısmının kavga ve silah meraklıları olduklarına. Yani ileride bunlar başımıza bela olabilir. Hatta bugün Türkiye’de yaşanan İŞİD saldırılarında bile destek alıyor olabilirler.

Suriyeliler T.C vatandaşlığına geçerlerse..

 • Hükümetimizin vereceği bu karar, vatandaşlarını müşteri gibi görüp, onlara sormayıp, onları hiçe alarak uygulamış olur. Bu da demokrasiye aykırı bir karar olur. AKP hükümetinin itibarı bir yandan düşüşe geçer bir yandan da T.C vatandaşlığına geçecek Suriyelilerin kendilerine oy vermesiyle destek alır.
 • Artık Türkiye Cumhuriyeti onlardan sorumlu olur. Yarın öbür gün yurt dışında bomba patlatırlarsa Türk pasaportlu olacaklarından dolayı biz sorumlu oluruz.
 • Ülkemizin nüfusu daha çok artar, İstanbul daha da yaşanmaz hale gelir. Trafik sorunları hiç çözülmez. Sağda solda dilenci ve Arapça konuşanlar hiç bitmez. Ülkemizin eski halini mumla ararız. Ben ülkemizin kalabalıklaşmasına karşıyım
 • Nüfus artışı belki ordu bakımdan avantaj getirebilir ama bu durumda ordumuzda eskisi kadar güven kalmaz
 • AKP kendine daha fazla oy kazandıracak (zaten vatandaşlığa almalarının amacı bu)
 • Ülkemizin ekonomisini kötü yönde etkileyebilir
 • Ülke daha çok beklenen alanlarda değil, çocuk üretiminde gelişir (Suriyeliler çok çocuk üretiyor, ülkemizin gelecekteki genç oranı bakımından fayda etse de kalabalık bir ülke olma yolunda büyük etki edecektir. Ülke kalabalıklaştığında ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız)

Suriyeliler de Iraklıları da T.C vatandaşlığına almaya gerek yok

Suriyeliler için yaşama kartı çıkarılabilir. Bu yaşama kartı sayesinde kendilerine ayrı bir kimlik numarası (ID) atanır.

Bu kimlik kartı ile Suriyeliler;

 • Bu ülkede belli bir yıla kadar kadar yaşayabilir ve çalışabilir.  Yıllık süre dolduğunda sürelerini hükümet onayı ile uzatabilirler.
 • Bu ülkede çalışabilirler
 • Suriye’ye gidip Türkiye’ye bu kartla geri giriş yapabilirler (kartın kullanım süresi bitmesi haricinde)
 • Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı tüm devlet dairelerinde çalışabilirler
 • Ayrıca kartta belirtilen kimlik numaraları sayesinde kişilerin sabıka kaydı tutulabilir.Bu da güvenlik amaçlı olup devletimize yardımcı olur. Bunun için illa T.C vatandaşlığına alınmalarına gerek kalmazlar
 • Suriye’de savaş bittiğinde ülkelerine kavuştukları zaman artık Türkiye Cumhuriyeti ile bir bağlantıları kalmaz, devletimizin de onların üzerinde sorumluluğu kalmaz. Onlar barışı kendi ülkelerinde bulduktan birkaç yıl sonra bu kartların kullanımını artık kaldırırız ve bu kartlarla bir daha ülkemize giremezler, ancak pasaportlarıyla & varsa vize ile giriş yapmaya devam ederler. Suriyeliler de Türkiyeliler de huzuru bulur.

Ancak bu karta sahip olacak Suriyeliler bu ülkenin geleceği için oy kullanma haklarından yararlanamaz, T.C pasaportuna sahip olamaz, T.C pasaportuyla dışarıda içeride karışamaz, ülkemizin dış dünyadaki itibarını düşürmeye sebep olamazlar.  Kendilerinin arzusu ile gönüllerinden Türk vatandaşlığına geçmek isteyen Suriyelilere ise uluslararası politikalara uygun bir hizmet verilir. Onlar gönüllerinden Türk vatandaşı olmak istediyse eyvallah. O zaman dünya genelinde uygulandığı gibi en az 5 yıl Türkiye’de kalıp ve en az 300-500.000 USD yatırım yapmalı gerekir. Yani Türk hükümetinin belirttiği bir rakam kadar yatırım yaparak hem demokrasiye uygun bir şekilde hem de haklarıyla T.C vatandaşlığını alırlar ama devletimiz bize sormadan Suriyelileri Türk vatandaşlığına alırsa o zaman kendi vatandaşlarına ihanet etmiş sayılır.

İşte bu nedenle onlara böyle bir kart çıkarmalıyız , T.C vatandaşlığına almamız çok abartılı ve yanlış bir şey.

Bu “yaşama kartı” örneği bugün birçok gelişmiş ülkelerde mevcut. ABD’de Green Card (yeşil kart) da aynen böyle. Japonya’da da buna benzer bir kart var diye biliyorum.

Gidin araştırın bakalım hangi ülke böyle 3 kuruş gibi ucuza vatandaşlık veriyor ha Suriyelilere ha Türklere?? T.C vatandaşı olmak bizim için bir gururdur, herkese böyle kolay vatandaşlık verilmemeli.

Böyle bir kart olması gerçekten mantıklı olmaz mıydı? işte bunu kendinize sorun bakalım (nokta)

Cumhurbaşkanı Suriyelilerin vatandaşlığa alacağını söyledi. Siz bir T.C vatandaşı olarak Suriyelilerin vatandaşlığa alınmasını ister miydiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

NOT: Bu yazımdan dolayı hoşuna gitmeyen bir vatandaş beni FETÖ’cü  sanmış “devletimin aleyhine bir daha bir şey yazma ihbar ederim seni” diye mesaj atmış.

Ne edersen et be adam mısın sen? Ben yazılarımı tarafsız bir şekilde tekrar incelediğimde FETÖ’cü bir düşünce çıkaramadım o arkadaş beni neden öyle suçladığını anlamadım ama bu arkadaşın bu söyledikleri beni çok kızdırdı diyebilirim çünkü bu arkadaş görünüşe göre saygısız biri bana FETÖ’cü diyerek resmen “terörist” diye hakaret ediyor.  Bu ülkede herkes AKP’li değil. Herkes bu politikayı beğeniyor diye bir şey de yok. Ancak ben vatansever bir milliyetçiyim hiçbir zaman herhangi bir din ya da terör örgütünde/grubunda bulunmadım ve onları hiçbir zaman savunmadım. Darbe gecesinde elbette devletimizin yanında oldum. Ayrıca benim dinlere olan görüşlerim çok farklı, yani herhangi dini bir örgütle bağlantım olması mümkün değil. Bir milliyetçi vatandaş olarak devletimizin uyguladığı bazı politikalarını beğenmediğimi iletmeye, tepkimi göstermeye hatta devletimiz için pozitif yönde fikirlerimi beyan etmeye diğer demokratik ülkelerin vatandaşları gibi haklıyım, özgürüm ve özgür kalacağım çünkü bu fikirlerimde kimseye suçlama veya hakaret yoktur, tamamen hukuka uygun olarak şahsı görüşlerimi paylaşıyorum. Şunu unutmamak gerekir; herkesin fikirleri aynı değil ama bir birimizin fikirlerine saygı duyabiliriz. En azından o arkadaş gibi hakaret etmekten iyidir.

Bu konu hakkında görüşlerinizi bildirmek için veya soru sormak için sitemize yorum bırakabilirsiniz. Yorumlar tüm ziyaretçilerimize açıktır. Yorum bırakmak için sitemize üye olmanıza gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir