10 adımda çizim yeteneğinizi geliştirin!

22.04.2019
4.620
A+
A-
10 adımda çizim yeteneğinizi geliştirin!
Reklam
[instagram-feed]

Merhaba herkese! Bugün burada “çizim yeteneğimi nasıl geliştiririm” konusuna değineceğim.

Arkadaşlar, ben Beykent Üniversitesi’nde Grafik Tasarım okuduğum zamanlarda, çizim yeteneğimi biraz olsun daha iyi hale getiren, resim çizmeyi sevdiren, çizim yapmaktan keyf aldıran bir ders ile tanıştım:  Temel Sanat Eğitimi

Evet, dersin adı bu. Bu ders Birleşik Krallık’ta da dünyanın başka yerlerinde de standart ve aynıdır.   Bu dersin konularını aratarak YouTube üzerinden de bakıp faydalanabilirsiniz.

Bu derste, konudan konuya değişerek; kara kalem, kuru boya, sulu boya ve guaj boya kullandık. Eğer amacınız sadece çizim yeteneğinizi geliştirmek ise boyama çalışmanıza gerek yoktur ancak, boyama yeteneğinizi de geliştirmek için zamanınız varsa ve bu bölümü okumayı düşünüyorsanız o zaman boyama çalışmalarını yapmayı da deneyebilirsiniz.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum: Bazı konular çok başlangıç olduğundan size şaka gibi gelebilir, ama bu derste böyle çalışmalar ile başladık. Tabi dilerseniz diğer çalışmalara atlayabilirsiniz, ama siz bilirsiniz! Aşamaları baştan sonra düzgün bir şekilde tamamlamanızı öneririm.

Bu çizimler resim yeteneğinizi geliştirecek! (Her biri ayrı çalışmalardır)

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

 • 2 adet A4 kağıdına ön-arka dahil, cetvel kullanmadan; yumuşak,sert,diagonal,dikey ve yatay çizgiler çizerek çalışmanıza başlayın.
 • 5 adet A4 kağıdına ön-arka dahil, cetvel kullanmadan elips çizin, boş yer bırakmayın bol bol elips şekiller çizin.
 • Elips çizgilerin kenarlarında düz çizgi çizerek, objeyi şişe veya bardak gibi bir hale getirin, sonra içine kara kalem ile açıktan koyuya çizerek gölgelendirme çalışması yapın.
 • Masanıza 1 adet yan açılı duran bir ilaç kutusu, yanına 1 adet gazoz şişesi ve elma koyun. Bunları olduğu gibi resme çizmeye çalışın.
 • Masanıza bir içecek ve çikolata koyun onları da olduğu gibi çizin fakat gölgelerini de olduğu gibi çizin.
 • Perspective çalışın! Hem zevkli hem yararlı bir çalışma olur!
 • Bir peyzaj çizin ve kuru boya ile boyayın.
 • Bir hayvan çizin ve kuru boya ile boyayın.
 • Bir portre çizin ve kara kalemle uygun gölgelendirin.
 • Bir kitap kapağı tasarlayın ve sulu boya ile boyayın.

Perspective yani perspektif çalışma  açıya göre çizmedir. Mesela bir sokak çizeceksiniz, sokak bakış açınıza göre uzaklaştıkça küçülüyor, yanına ağaçlar çizeceksiniz bu ağaçlar da uzaklaştıkça küçülüyor, yanına yan yana binalar çizeceksiniz, binalar uzaklaştıkça küçülüyor, yaklaştıkça büyüyor bununla beraber kaldırım da yol da yaklaşıyor ve uzaklaşıyor. Bir ev çiziyorsunuz pencere, kapı, tavan bakış açısına göre uygun görülüyor. İşte bunun gibi şeyleri doğru bir hesapla çizmenizi sağlar ve çiziminiz mantığa uygun olur.

Arkadaşlar, bu gönderimde sadece konuları ve nasıl yapabileceğiniz konusunda bazı detayları paylaştım. Umarım yardımcı olmuşumdur.  Çizim yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız bu konuları kesinlikle uygulayın, kafanızda bir soru olursa buradan yorum bırakarak sormayı ihmal etmeyin. Ayrıca internetten araştırmanız iyi olacak.  Unutmayın, YouTube’da bazı öğretici videoları izlemek,  bir şeyler öğrenmemiz için etkili olur.  Başarılar dilerim!

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.