10 adımda çizim yeteneğinizi geliştirin!

22.04.2019
6.911
A+
A-
10 adımda çizim yeteneğinizi geliştirin!

Merhaba herkese! Bugün burada “çizim yeteneğimi nasıl geliştiririm” konusuna değineceğim.

Arkadaşlar, ben Beykent Üniversitesi’nde Grafik Tasarım okuduğum zamanlarda, çizim yeteneğimi biraz olsun daha iyi hale getiren, resim çizmeyi sevdiren, çizim yapmaktan keyf aldıran bir ders ile tanıştım:  Temel Sanat Eğitimi

Evet, dersin adı bu. Bu ders Birleşik Krallık’ta da dünyanın başka yerlerinde de standart ve aynıdır.   Bu dersin konularını aratarak YouTube üzerinden de bakıp faydalanabilirsiniz.

Bu derste, konudan konuya değişerek; kara kalem, kuru boya, sulu boya ve guaj boya kullandık. Eğer amacınız sadece çizim yeteneğinizi geliştirmek ise boyama çalışmanıza gerek yoktur ancak, boyama yeteneğinizi de geliştirmek için zamanınız varsa ve bu bölümü okumayı düşünüyorsanız o zaman boyama çalışmalarını yapmayı da deneyebilirsiniz.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum: Bazı konular çok başlangıç olduğundan size şaka gibi gelebilir, ama bu derste böyle çalışmalar ile başladık. Tabi dilerseniz diğer çalışmalara atlayabilirsiniz, ama siz bilirsiniz! Aşamaları baştan sonra düzgün bir şekilde tamamlamanızı öneririm.

Bu çizimler resim yeteneğinizi geliştirecek! (Her biri ayrı çalışmalardır)

  • 2 adet A4 kağıdına ön-arka dahil, cetvel kullanmadan; yumuşak,sert,diagonal,dikey ve yatay çizgiler çizerek çalışmanıza başlayın.
  • 5 adet A4 kağıdına ön-arka dahil, cetvel kullanmadan elips çizin, boş yer bırakmayın bol bol elips şekiller çizin.
  • Elips çizgilerin kenarlarında düz çizgi çizerek, objeyi şişe veya bardak gibi bir hale getirin, sonra içine kara kalem ile açıktan koyuya çizerek gölgelendirme çalışması yapın.
  • Masanıza 1 adet yan açılı duran bir ilaç kutusu, yanına 1 adet gazoz şişesi ve elma koyun. Bunları olduğu gibi resme çizmeye çalışın.
  • Masanıza bir içecek ve çikolata koyun onları da olduğu gibi çizin fakat gölgelerini de olduğu gibi çizin.
  • Perspective çalışın! Hem zevkli hem yararlı bir çalışma olur!
  • Bir peyzaj çizin ve kuru boya ile boyayın.
  • Bir hayvan çizin ve kuru boya ile boyayın.
  • Bir portre çizin ve kara kalemle uygun gölgelendirin.
  • Bir kitap kapağı tasarlayın ve sulu boya ile boyayın.

Perspective yani perspektif çalışma  açıya göre çizmedir. Mesela bir sokak çizeceksiniz, sokak bakış açınıza göre uzaklaştıkça küçülüyor, yanına ağaçlar çizeceksiniz bu ağaçlar da uzaklaştıkça küçülüyor, yanına yan yana binalar çizeceksiniz, binalar uzaklaştıkça küçülüyor, yaklaştıkça büyüyor bununla beraber kaldırım da yol da yaklaşıyor ve uzaklaşıyor. Bir ev çiziyorsunuz pencere, kapı, tavan bakış açısına göre uygun görülüyor. İşte bunun gibi şeyleri doğru bir hesapla çizmenizi sağlar ve çiziminiz mantığa uygun olur.

Arkadaşlar, bu gönderimde sadece konuları ve nasıl yapabileceğiniz konusunda bazı detayları paylaştım. Umarım yardımcı olmuşumdur.  Çizim yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız bu konuları kesinlikle uygulayın, kafanızda bir soru olursa buradan yorum bırakarak sormayı ihmal etmeyin. Ayrıca internetten araştırmanız iyi olacak.  Unutmayın, YouTube’da bazı öğretici videoları izlemek,  bir şeyler öğrenmemiz için etkili olur.  Başarılar dilerim!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.