3ds Max – Kısayol tuşları

18.12.2013
11.759
A+
A-
3ds Max – Kısayol tuşları
Reklam
[instagram-feed]

3ds Max kullanırken çalışmalarınıza hız kazandırması açısından ilk öğrenmeniz gereken şey klavye kısayollarıdır. Bu sayede her defasında fare ile bir aşağı bir yukarı gezinmekten kurtulacak ve dikkatinizi çalışmanıza daha kolay verebileceksiniz. Burada tüm kısayolları yazmayı düşünmüyorum; zaten tüm kısayol tuşlarına hakim olmanız pek mümkün değil. Yine de en sık kullanacağınız araçların kısayol tuşlarını aklınızda tutmanızda fayda var.

Not: Bu makaleyi hazırlarken 3ds Max 2010 SP1 üzerinde çalışıyorum.

3ds Max kullanırken en çok ihtiyaç duyacağınız butonlar hiç şüphesiz Select and MoveSelect and Rotateve Select and Uniform Scale olacaktır. Bu eylemler varsayılan olarak klavyenizin W, E ve R tuşlarına atanmış durumda.

W = Select and Move
E = Select and Rotate
R = Select and Uniform Scale

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

Bu üçüne ek olarak modelleme sırasında poligon, vertex veya edge seçerken kazara seçimlerinizi taşımak istemiyorsanız resimde seçili olan en baştaki Select Object butonunu kullanmanızı öneririm. Emin olun böyle yapmak ileride sizi pek çok “eyvah!”tan kurtaracak. Bu araç yalnızca seçim yapmaya yarıyor fakat varsayılan olarak bir klavye tuşuna atanmış değil. Ben bu araç için Q tuşunu kullanıyorum. Peki bunu nasıl mı yaptım?

Şöyle ki: Menüden Customize > Customize User Interface‘e tıklıyoruz. Gelen pencerede Categorykısmında All Commands seçiliyken hemen altındaki listeden Select Object‘i buluyoruz. Select Objectseçiliyken Hotkey kısmına gelip Q’ya basıyoruz ve Assign butonuna tıklıyoruz. Buradan 3ds Max’te kullanabileceğiniz tüm araçlara dilediğiniz gibi kısayol atayabilirsiniz.

Diğer faydalı kısayol tuşları da şöyle:

Mouse 3 (çoğunlukla farenin tıklanabilen tekerleği) = Pan View, basılı tutarak fareyi hareket ettirdiğinizde görüntüyü kaydırmanızı sağlar.
CTRL + Mouse 3 = Hızlı Pan View
ALT + Mouse 3 = Orbit, görüntüyü döndürmenizi sağlar.
CTRL + ALT + Mouse 3 = Zoom
ALT + W = Maximize Viewport, seçili viewport’u büyütür ya da küçültür.
Shift + Q = Render
F9 = Render
F10 = Render seçeneklerini açar.
Shift + W = Navigation Wheel’i açar.
X = Gizmoyu gösterir veya gizler (gizmo = xyz çubuğu).
M = Material Editor’ü açar
H = Select By Name, sahnedeki nesneleri listeler, seçim yapabilirsiniz.
F3 = Viewport görüntüsünde Wireframe ve Smooth + Highlights arasında geçiş yapar.
F4 = Edged Faces’i açar, kapar.
CTRL + M = Mesh Smooth
P = Perspective
U = Orthographic
T = Viewport Top
B = Viewport Back
F
 = Viewport Front
L = Viewport Left

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.