50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri çalındı.. Peki hangi siteden kendi kimliğinizi sorgulayabilirsiniz?

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
07.04.2016
712
A+
A-

Maalesef milyonlarca vatandaşımızın kimlik bilgileri çalınmış durumda..  Apple/iCloud açığı ile hacklendiği söylenilmekte ancak ben öyle sanmıyorum çünkü, Apple üyeliği sırasında TC kimlik no sorulmaz ayrıca ev adresiniz, ailenizin yaşadığı ev adres ile hatasız ve farksız bir şekilde aynı olması bunun Apple üyeliği ile alakalı olmadığını gösteriyor.Yani Apple’a üye olurken siz adresi kardeşinize göre daha farklı yazmış olma ihtimaliniz varken tüm adresler aynı ve hatasız yazılmış yani bu demek oluyor ki bu işin Apple ile alakası yok.  Bence TC kimliklerin saklı olan bir sistemden çalınmıştır. Ayrıca kimlik bilgileri 2009’da eklenmiş gibi görülüyor mesela benim adresim eski adreste kalmış. Bu çalınan bilgilerle, ilgili vatandaşlar aleyhine kredi çekilebilir, kefil olunabilir, şirket kurulabilinir, tasarrufi işlemlerde bulunulabilinir. İnteraktif bankacılık vasıtaları kullanılabilinir. Tabi ki bütün bunların yapılabilmesi için, ilgilinin imzası, ikametgah belgesi veya telefon bilgisi ile sistemde kayıtlı telefonuna gelen şifre ve mesaj bilgilerine de ihtiyaç var, ek olarak bunlardan biri veya birkaçının temini halinde bu işlemler de yapılabilinir.

Kendi kimliğinizi sorgulayın

Kendi kimliğiniz kayıtlı mı değil mi diye kontrol etmek için tıklayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.