Access Point kurulumu

Merhaba herkese,

Bugün Access point ve kurulumu hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım

Öncellikle Access Point nedir ve ne işe yarar? sorusu ile karşılaştırmak istiyorum sizleri. Çünkü bazı insanlar Access Pointlerin amacını tam olarak anlamış değiller yani modem ile arasındaki farkın tam olarak ne fark olduğunu, modem olarak da kullanılıp kullanılmadığını, birden fazla Access Point mümkün olup olmadığı vs gibi soruları olabiliyor.

Access Point modem olarak kullanılmaz ancak, modemin WiFi sinyalini daha da uzatmayı sağlar.

 Access Point’ler bir birlerine bağlantılar ileterek köprü oluşturur böylece bir binanın diğer odalarına hatta katlarına dahi kablosuz (WIFI) yoluyla interneti ulaştırabilirler.

Access Point Kurulumu kolay mıdır?

Eğer tek cihaz kuracaksanız evet, tabii ki de kolaydır. hele ki cihazı doğru seçmişseniz ve detaylı anlatımlarımı sıkılmadan uygulamışsanız 100% başarırsınız diyelim (cihazınızda bir sorun olmadıkça geçerli :))

Birden fazla cihazları kurmak da kolaydır. Sadece ilk kez öğrenecekseniz kafanızı karıştırabiliyor o yüzden bu makalemi dikkatlice okuyup uygulamanız gerekecektir.

Hangi cihazı tavsiye ediyorsunuz?

Ben açıkçası TP-Link’e güvenen biri ve aynı zamanda onların ürünlerini kullanan biri olduğum için, sorun yaşamadığımdan dolayı sizlere TP-LINK firmasına ait TL-WA850RE modelini öneriyorum.  Nereden satın alınabilir? Birçok teknoloji mağazasından satın alabilirsiniz ancak eğer internetten satın almak istiyorsanız Hepsiburada.com en güvenilir adres diyebilirim.

Birden fazla Access Point alacaksanız lütfen farklı Access Point markaları almayınız çünkü uyumsuzluk sorunları yaşayabilirsiniz (!)  her birini aynı marka & model olarak alın. Tavsiye ettiğim modeli almanız yararınıza olacaktır.

Hepsiburada.com’da (TL-WA850RE) satın almak için tıklayın.

Kısaca TL-WA850RE Özellikleri..

300 Mbps evrensel WiFi menzil genişletici alet. MAC filterleme,WiFi şifre ayarları,DNS,DHCP vs.. gibi iyi bir Access Point’te olabilecek neredeyse tüm özelliklere sahip.

 

Access Point’lerin sorunsuz çalışma mantığı

Eğer eviniz veya iş yeriniz için aldığınız Access Pointler birden fazla kullanılmak amaçlıysa mutlaka;

 • Her biri farklı IP adreslere sahip olmalı aksi durumda IP çakışması problemi ortaya çıkacaktır ve internet erişimi sınırlı erişim olacaktır.
 • Her cihazda mutlaka ülke ayarı Türkiye olarak aynı olmalı
 • Access Point’lerin DHCP ayarlarını devre dışı yapın. Modemin zaten DHCP ayarı var , Access Pointler’de de bu ayar olunca gereksiz yere sorun oluyor. Bazen İnternet’e erişemiyorsunuz bu ayar yüzünden, dolayısıyla tüm Access Point’lerinizde bu ayarı kapatmanızı öneriyorum ancak bu öneri modeminizdeki DHCP ayarı için geçerli değildir. DHCP Nedir (?)
 • Eğer Access Point adresi 192.168… ile başlıyorsa Alt ağ maskeniz 255.255.255.0 ‘dir (uygulamanıza gerek yoktur ama gerekirse aklınızda bulunsun)
 • Wireless adı ve şifreleri her AP cihazlarında aynı ayarlanmış olmalı.
 • DNS isteğe bağlı olarak DNS 1: 8.8.8.8   DNS 2: 8.8.8.4 olarak girilebilir. Bu durum, bazen oluşan DNS problemlerini engellemiş oluyor, ben kullanıyorum tavsiye ederim.

 

Kurulum

Kutunun içinde cihazla beraber LAN kablosu da verilmiştir. Bu LAN kablosunu, modeminizin port çıkışlarından birine takın. Kablonun diğer ucunu da Access Point cihaz olan TL-WA850RE modelinizin LAN girişine takın ve ardından cihazı prize takın.

IP adresleri nasıl olmalı?

Her cihazın kendinden ayrı bir subnet mask ağına sahip olması gerekiyor. Aşağıdaki görseldeki gibi, modeme ayrı , Access Point 1’e ayrı,2’ye ayrı,…. …  Her birine ayrı IP adresleri belirtilmiştir.

accesspointipler

Access Point’e erişmek için kendi IP adresini bulma

Cihazın IP adresi fabrika ayarı olaran 192.168.0.254’tür ancak bazı model numaralarında farklı oalrak 192.168.0.1, 192.168.1.1 veya 192.168.0.2 olarak çıkabiliyor. Fakat yine de eski bir Access Point’iniz var, ne IP verilmiş hatırlamıyorsunuz veya yeni olan Access Point’inizin IP adresini bulamıyorsanız fark etmez, şu makalemi inceleyebilirsiniz;  =>   İnternet ağına bağlanmış cihazları görüntüleme (tıklayın)

Bu makale sayesinde Access Point’in IP adresini çok rahat bir şekilde bulabilecek ve bu yazıma tekrar geri dönebileceksiniz.

 

Sisteme giriş

Access Point admin kontrol panellerine erişebilmek için cihazın ağ geçidiyle aynı dizinde bir IP adres almak lazım. mesela cihaz 192.168.0.254 ise, sisteme erişeceğimiz bilgisayar ya da telefon 192.168.1.x olmaz ama 192.168.0.x olur. X Yukarıda cihazın muhtemel IP adresi 192.168.0.254 olduğundan bahsetmiştim. Şimdi bizim bilgisayar başında olmamız gerekiyor, Access Point’in de prize takılı olması ve LAN kablosu hem modeme bağlı hem de kendisine bağlı olması şart.

Birazdan yapacağımız işlemle bilgisayar IP adresimizi kısa süreliğine 192.168.0.150 yapacağız  “150” olması önemli deği isterseniz 200 de olur 189 da 97 de fark etmez. 1’den 255’e kadar birini seçebilirsiniz ancak 254’ü seçemeyiz çünkü onu Access Point kendisine almış.  Haydi başlıyoruz!

Önce Shift + R veya acemiyseniz Başlat -> Çalıştır‘a gidip “”ncpa.cpl” (görseldeki gibi) yazıyoruz ve enterlıyoruz)

accesspointkurulumu1

Daha sonra, hangi ağa bağlıysanız o ağ bağlantısına sağ tıklayıp Özellikler‘e gidin .

accesspointkurulumu2

Buradan İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP /IPv4)‘ü aşağıdaki gibi seçili tutun ardından Özellikler butonuna tıklayın.

accesspointkurulumu3

Evet işte IP belirleme noktasına geldik 🙂  Burada IP adresi yazan yer bizim IP adresimiz olacak kendimizin Access Point’in ev sahipliği yaptığı bir mekana davetli olarak gideceğimizi varsayalım ve kendimize bir ID verelim. 150 vereceğimi söylemiştim ve oraya 192.168.0.150 yazdım, cihazın ID’sı yani IP adresi  zaten belli 192.168.0.254  bu ortadaki sıfır her iki taraftada sıfır olmalıdır yani bizim IP’de de cihazın IP’de de öyle olmalıdır eğer cihazın IP’si 192.168.2.254 olsaydı o zaman bizim IP ne olmak zorunda olacaktı? tabii ki de 192.168.2.150  umarım anlatabilmişimdir. Burası önemlidir. Diğer access pointlerinize ayrı IP vereceksiniz o yüzden burayı detaylı anlatıyorum.

Örnek IP sınıflandırma böyledir:  Access Point 1: 192.168.0.254   Modem: 192.168.1.1  Access Point 2: 192.168.2.254   Access Point 3192.168.3.254

Access Point’i bulmak için Varsayılan Ağ geçicidi olarak Access Point’imizin fabrika ayarlarından Varsayılan Ağ Geçicidi: 192.168.0.254‘ü gerektiği yere yazıyoruz.  Bir de IP alıyoruz kendimize ancak 254 değil başka bir sayı,  mesela 150 belirteceğimi söylemiştim, 150 yazıyoruz. Tamam’a tıklayıp kaydediyoruz.

accesspointkurulumu4

Şimdi bir Internet tarayıcısını açın, mesela Google Chrome’u açın. Adres çubuğuna 192.168.0.254 yazıp enterlayın.  Ekrana aşağıdaki gibi giriş ekranı çıkacaktır. Kullanıcı adı ve şifre genelde “admin” dir ancak bu kural cihazdan cihaza değişiklik gösterebilir dolayısıyla eğer yanlış çıkarsa kullanım kılavuzunuzu inceleyin.

accesspointkurulumu5

Sistem durum ekranı

Giriş yaptıktan sonraki görüntü bu. Burada bağlantı durumu hakkında bilgiler görülür. Burada ilk yapacağınız şey DHCP‘yi devre dışı bırakmak olsun. Görseldeki adımları inceleyin. accesspointkurulumu7

DHCP Devre dışı bırakma

Disable (devre dışı bırak) seçeneğini seçip “Save” butonu ile kaydedin.

accesspointkurulumu8

Daha sonra “Quick setup” (hızlı kurulum)’a tıkladıktan sonra ekrana gelen “Next” butonu ile ile hızlı kurulum işlemlerinizi başlatın.accesspointkurulumu9

Bölge seçimi

Hangi ülkede bu cihazı kullanıyorsanız o ülkeyi seçmelisiniz.

accesspointkurulumu10

 

Modeminizin WiFi’sini seçin

Bu seçenek sayesinde Access Point’iniz modeminizin WiFi’sine bağlanacak ve bağlantıyı alıp daha uzaklara iletebilecek. Ben sadece buradan örnek olarak bir tanesini işaretleyerek ziyaretçilerime tarif ediyorum.accesspointkurulumu12

Buradan ise modem şifresini belirttiğim yere giriyorsunuz. Ve hepsi bu kadar! “Next” e tıklayıp kurulumu sonlandırıyorsunuz

İşlem başarıyla tamamlandı

Tebrikler, bu işlem 1 veya 2 dakika sürebiliyor. Access Point tekrar başlatıldığında artık modemden gelen WiFi sinyalını alabiliyor ve diğer alanlara iletebiliyor olacak.

accesspointkurulumu11

2. , 3. , 4. , 5. gibi diğer Access Point cihazlarını kurmak için ne yapıyoruz?

Eğer Access Point’i yukarıdaki gibi kurduysanız o zaman Access Point IP adresiniz fabrika IP adresi ile aynı olduğundan, diğer 2. Access Point’i takarsanız çakışma yapacaktır Bu çakışmanın olmaması için ilk önce 1. Access Point’i yani son kurduğunuz cihazı prizden sökmeniz gerekir, yerine 2. Access Point’i takarak yukarıdaki gibi kurmanız gerekir. Kurulumdan sonra tekrar ayarlara gidip aşağıdaki gibi LAN ayarlarına gidip IP ayarını farklı olarak değiştirmeniz gerekir. Mesela modeminizin IP adresi 192.168.1.1 ise , Access Point’inizin IP adresi 192.168.1.254 veya 192.168.1.1 olmamalıdır. O zaman 2. Access Point’inize en iyi şöyle bir IP adresi verirsiniz 192.168.2.254 bu durumda düzgün çalışması gerekir.

Access Point LAN IP adresi değiştirme

İlk önce menüdeki Network sekmesinden LAN seçeneğine tıklanır.accesspointlan accesspointlan2

Ve bu aşamada IP adresini değiştirebilirsiniz.

accesspointlan3

NOT: IP adresi değiştirdikten sonra tekrar admin paneline dönmek için yine bilgisayarınızdaki Ağ bağlantılar‘dan değiştirdiğiniz IP’a göre IP değiştirip öyle bağlanmanız gerekir, aksi halde eski IP çalışmayacaktır.

 

Sosyal ol, paylaş!
  5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote

  Facebook | Zübeyir Daylan

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir