Arka planı bulanık olan fotoğraflar nasıl çekiliyor?

27.12.2015
2.978
A+
A-
Arka planı bulanık olan fotoğraflar nasıl çekiliyor?

Arkası planı bulanık olan fotoğraflar fotoğraf makinelerin lens özelliği sayesinde oluşur. Bir fotoğraf makinesi, üzerine takılmış olan lensin uzun görüş özelliğine bağlı olarak, görüntüde
önde veya arkada olan bir objeye odaklanıp o objeyi net gösterdiği zaman o objenin haricini bulanık olarak gösterir, bir lens özelliğidir,

arka planı bulanık olan bir fotoğraf ya uzaktan zoom yaparak çekilmiştir ya da yakından bir objeye zoom yaparak çekilmiştir, yani optical zoom (dijital olmayan, dürbün mantığında optikal yakınlaştırma) yapmak gerekir aksi takdirde zoom yapmadan bu bulanıklığı sağlayamazsınız, ancak odakladığınız obje, fotoğrafın büyük bir bölümünü kapsayacak kadar  büyük bir obje ise zoom yapmadan onu odaklayabilir ve arka planına bulanıklık getirebilirsiniz.

Arka planı bulanık göstermede makine lensleri önemlidir. Pek uzak mesafe görmeyen mesela 18-55 mm’lik bir lens ile 200-300 mm’lik lensleri kıyaslarsak, 18-55 mm’lik bu lensler, kendisinden daha uzağı görebilen 200 ve 300 mm’ler arasında çok fark yaratır. 300 mm’lik bir lens ile en kaliteli çekimi alırsınız. Dilediğiniz gibi bulanık olur çünkü uzak görüşü iyi olan lensler ön objeleri daha net algıladığı için geri kalan bölgelere de daha iyi bulanıklık bırakır.

Profesyonelce bulanık arka planlı bir fotoğraf çekmek için gereksinimler:

  • En azından çıkarılabilir-takılabilir lens destekli bir fotoğraf makinesine sahip olmanız.
  • Lensinizin görünüşü uzak mesafeler için uygun olması (en azından bir 200 mm ya da 300 mm destekli lensiniz olsun).
  • Uzak mesafeden nesneyi zoomlayıp fotoğraf görüntü alanında büyük görülecek kadar yakın bir zoom ayarlamanız.
  • Odaklamayı otomatik yerine manuel olarak kendiniz lensi çevirerek ayarlamanız

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.