Barcelona, İspanya gezi notlarım (Ağustos, 2017)

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Barcelona şehri, Avrupa’nın güneyinde, İspanya’nın Katalonya bölgesinde yer alır. Dünyada en çok turist ağırlayan şehirlerden biri.  Biliyorum! “Barcelona” yazısını okur okumaz aklınıza futbol da gelmedi değildir herhalde! .. ?  Evet, hatırlatmak gerekirse,  Barcelona futbol takımı da bu şehrin en bilinen sembollerinden biri.  Ancak sadece bu bilgide Barcelona’ya gidecek olan birisi, onların tek başarılarının sadece bir futboldan ibaret olmadığını, sanat,kültürel ve turizm bakımından da iyice gelişmiş bir yer olduğunu da görür ?

Barcelona’ya nasıl gidilir? İspanya vizesi nasıl alınır?

Eğer yeşil pasaportunuz yoksa size vize gereklidir.  Barcelona’ya, Türkiye’de işlettiğimiz bir işletme üzerinde aldığımız başarının bölgede en iyilerinden ve en kalitelilerinden biri olarak seçilmemiz nedeniyle, sponsor firmamız tarafından ödüllendirildik ve öyle gittik, dolayısıyla vize işlemlerini sadece ilgili tur şirketi yaptı, tabi konsolosluğa gitmek şart. Ancak şunu söyleyebilirim, İspanya konsolosluğu BLS Spain tarafından işletiliyor, yeri Kağıthane’de. BLS Spain sitesini ziyaret ederek veya onları arayarak randevu alabilir, getireceğiniz evraklar hakkında bilgi edinebilir veya kafanızı çok yormak istemiyorsanız bir tur şirketiyle anlaşıp vizelerinizi daha kolay halledebilirsiniz.

Bizi gezi için ödüllendiren ilgili firma, Pronto Tour adlı bir tur şirketiyle gönderdi.  Tur şirketi ile yakından uzaktan alakamız yok, fakat beğendik, sağ olsunlar bizimle iyi ilgilendiler. Dolayısıyla buradan sizlere önerme gereği duydum. Dilerseniz buradan bu tur şirketinin sayfasına bakabilirsiniz.

Bu arada bu gezimde, ağabeyim kadar sevdiğim ve ağabey olarak çağırdığım, aslında bir eniştem olan Gökhan Ekşi ile beraberdim.  Onunla çok güzel bir İspanya turu geçirdim. ? 

İstanbul’dan Barcelona’ya havayolu ile ulaşım

İstanbul Sabiha Gökçen havalimanından hareket ettik. Hedefe varış yaklaşık 3 saat 25 dakika kadar sürdü.   İstanbul – Barcelona THY uçak biletleri fiyatları mevsimden mevsime fark gösterir. Fiyatlar genelde 900-1200 TL arasında ya daha ucuza ya daha pahalıya da denk getirebilirsiniz. Fiyatlar genelde yaz aylarında tavan yapar.

Yolculuk öncesi, yolculuk sırası ve sonrasından kareler..

Barcelona hakkında

Konumu: Avrupa’nın güney batısında, İspanya’nın kuzey doğusunda Katalonya bölgesinde yer alır. İspanya’nın ikinci büyük şehridir. Yakınlarında büyük şehirler olarak Madrid (İspanya), Valencia (İspanya) ve Marsilya (Fransa) gibi şehirler yer alır. Barcelona, dünyada en çok ziyaret edilen turistik şehirlerden biridir.

İklimi: Barcelona’da Akdeniz iklimi vardır. Ekvator çizgisine en yakın Avrupa şehirlerinden biri olan Barcelona’da ortalama sıcaklık gündüzleri 20’C geceleri 11’C civarındadır. Kışın hafif, yazın sıcak bir iklime sahip. Barcelona’da en soğuk aylar Aralık,Ocak,Şubat olur. Kışın genellikle 10’C altına inmez ama kış aylarında geceleyin en soğuk 2’C kadar düşebiliyor sıcaklık. Yani Barcelona’da kar yağmaz ama yağarsa hafif ve seyrek yağar, büyük ihtimalle Şubat ayında yağar.

Ben orada olduğumda en çok İzmir ya da Anadolu’da bir yere gelmiş gibi hissettim kendimi çünkü havası Türkiye’de Anadolu’da bir ilimizin havasına benziyor ama hangisi işte onu çıkaramıyorum ?  İzmir’e benziyor ama.

1. Gün

Program çok iyidi, ilk geldiğimiz günden eğlendik. Barcelona’yı sevdik ?

 • Barcelona’ya varış
 • Öğle yemeği
 • Tepeden şehir turu
 • Mimar Gaudi tarafından yapılan bir katedral; Sagrada Familia turu
 • Akşam yemeği
 • Camp Nou’da Barcelona-Real Madrid maçını izlemeye..

Barcelona El Prat havalimanına varış

Barcelona kuş bakışı olarak çok düzenli görüldü ve orada gezerken bile bu düzeni fark ettik. 19. yüzyıldan itibaren planlı bir şekilde kurmuşlar şehri, her şey güzel, tam turistik bir şey ancak havalimanı hakkında görüşümü bildirmek gerekirse, ben birçok ülkeye gittim, bazı ülkelerin ikinci, üçüncü büyük şehirlerinin havalimanınlarını da gördüm ama Barcelona’daki havalimanının yeterince büyük olmaması ilgimi çekmişti.  Harbiden Barcelona gibi dünyada en çok turist ağırlayan şehirlerden biri nasıl olur da bu kadar küçük bir havalimanına sahip olur ki?  Havalimanı çok küçük değil ama Barcelona gibi turistik bir yer için de büyük bir havalimanı sayılmaz.

Marina Bay by Mancho’s – Barcelona

13.08.2017 – Havalimandan çıkar çıkmaz öğle yemeğimiz için Barcelona’da ünlü bir restoran olan Marina Mancho’s a gittik. İspanyada ilk öğle yemeği menümüz aşağıdaki gibiydi:

 • Peynir çeşitleri
 • Deniz mahsullü kroket
 • Patates Bravas (İspanyol usulü soslu patates)
 • İspanyol Usulü Soslu Kızarmış
 • Domates Soslu Ekmek
 • Izgara balığı (Hake balığı)

İspanya’da siz siz olun salatanızla yemeğin gelmesini beklemeyin ? İlk önce soğuk yiyecekler servis ediyorlar, yani salata ve yanına soslu ekmek, patatesli kızartmalar falan. Ancak salatayı yemeden önce sıcak yemekleri servis etmiyorlar ?  Aslında bu lokanta hariç gittiğmiz tüm lokantalarda masada en az 1,5 saat bekledik yemeklerin gelmesini. Ayrıca aynı gün akşam yemeğinde ben salatamla beraber yiyeceğim dediğim için sanırım garson yanlış anladı ve herkesin bifteklerini getirdikleri halde benim bifteğimi bir türlü getirmediler. İngilizceniz iyi olabilir ama İspanyolların hepsi İngilizce bilmez ve onlarla iletişim kurmak da zor olur. Tek yapacağınız şey belki salatanızı saklamak ya da yeyip bitirmek. İşte o zaman yemeğinizin gelmesini de kolaylaştırırsınız ?

Barcelona’yı tepeden izlemek için yola çıktık, Barcelona şehir trafiğinden birkaç kare.

Barcelona şehrini bir tepeden seyrettik

Barcelona’da denize yakın bir tepeden Barcelona şehrini görüntüledik. Buradan bazı tarihi yapılar uzaktan da olsa görülebiliyordu.

İşte oradan birkaç kare..

İspanya’ya gitmişken oranın ve aynı zamanda Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Daniel Güiza aklıma gelmez mi.. Okçu hareketi yapayım dedim hani 🙂

Ve bu da orada yakaladığım bir video ?

Mimar Gaudi tarafından inşa edilmiş, şehrin sembolü haline gelmiş bir katedral; Sagrada Familia’ya gidiyoruz!

Sagrada Familia’ya giderken de Barcelona’dan birkaç trafik kareleri eksik etmeyeyim dedim

Sagrada Familia

Sagrada Familia (Kutsal Aile) , modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Halk arasında “bitmeyen kilise” olarak bilinir. Bazilikanın iç yapısını ayakta tutan kolonlar dallanıp budaklanan ağaçlar şeklinde tasarlanmıştır. Yapının içine girildiğinde ormanda dolaşma hissi uyanır.

Mimar değilim ama bu yapının inşa edilmesinde ne kadar ç ok emek ve para harcandığını anlamak da zor değil ? Bugüne kadar yurt dışında başka ülkelerde gördüğüm kadarıyla katedraller, birbirinden farklı olsalar da genellikle bunun gibi ilginç ve sanatsal tasarımlara sahipler.  Ama bu katedral gerçekten çok hoş,  Barcelona gibi bir şehre yakışmış bence.

La rambla caddesi

La Rambla (Diğer adıyla Las Ramblas), Barcelona’nın en bilindik, en turistik caddesi. Avrupa’nın en ünlü caddelerinden biri. Uzunluğu 1,2 KM. Caddenin bir ucu Katalunya Meydanı’na bağlantılı, diğer ucu ise, varıldığında kendinizi Barcelona kıyılarına yakın bir yerde, sahilde buluyorsunuz.

La Rambla Caddesi, Barcelona / İspanya (Bu fotoğraf bana ait değildir. Maalesef, La Rambla caddesinde güzel bir fotoğraf çekmeye fırsat bulamadım ve bunu Google resimlerden çıkardım. Diğer fotoğraflardan takip edebilirsiniz.)

Bu caddede birçok giyim, fastfood,hatıralık&hediyelik mağazaları bulunur. Caddenin ortasında bazı göçmen yabancı uyruklu, (genellikle Afrika’dan gelen satıcılar) bu caddede orijinal olmasa da orijinal formaya birebir aynı olan ve orijinal fiyattan çok daha uygun fiyatlarda Barcelona formaları satarlar. Bu caddede bazı insanlar sizi şaşırtabilir.. Mesela “Stipriz ister misiniz?” ? gibi bir soruyla karşılaşabilirsiniz. Orada para kazanmak için koşturan birbirinden farklı birkaç satıcıyla baş başa kalabileceğinizi unutmayın ?

Bu arada üzgünüm, bu bulunduğumuz caddede (La Rambla) bundan birkaç gün sonra terör saldırısı oldu. La Rambla caddesinde, genellikle otele döndüğümüz vakitlerde (öğleden sonra) terör örgütü tarafından yönetilen bir araç yayaların üzerine sürdü.  Aynı zamanda orada gördüğümüz, hatta gördükten sonra selfie bile çektiğim, bir Türk lokantası olan İstanbul lokantasına da saldırdılar.

La Rambla , Barcelona / İSPANYA – Artık maça gitmeye hazırız! Gecenin maçı: Barcelona vs Real Madrid – Süper Kupa

Elbette bu saldırılarda biz de ölebilirdik, ben ve eniştem şanslı olmalıyız ki bu saldırıdan yaklaşık 24 saat önce Barcelona’dan ayrılmıştık. Artık hiçbir yer güvenli değil maalesef. Siz siz olun, gezin ama kendinizi kalabalık yerlerde bulunca dikkatli olun, kalabalık yerlerden uzak durun.    Ben orada saldırı öncesi bile bunu düşünmüştüm. Her an saldırı olabilir düşüncesi var içimde psikolojik mi bilemiyorum! ve bu düşünceyi sadece yurt dışında değil, Türkiye’de de sık sık uyguluyorum ve dikkatli olmaya çalışıyorum.  Olanlar mala olsun ama cana olmasın.

Akşam yemeğimizi yemek ve daha sonra maça gitmek için otobüsümüze biniyoruz..

Citirus’ta akşam yemeğimiz

Barcelona’da bilinen başka lokantalardan biri de Citirus’a geldik. Yalnız daha önce belirttiğim gibi; eğer yemeğinizi salata ile yemek istiyorsanız, bunu anlaşılır bir dille garsona belirtmeniz gerekir. Aksi taktirde garsonlar, sizin salatanızı bitirmediğinizi fark ettikleri zaman sıcak yemeklerinizi geç getireceklerdir. Önce soğuk yiyecek (salata) ve onu bitirirseniz bifteklerinizi, balıklarınızı neyse sıcak yemekler içeren tüm servislerinizi almaya hazırsınız demektir. (Tabi oranın garsonlarına ait bir görüş bu)

Maç biletlerimizi aldık!

Barcelona denildiğinde aklımıza ilk gelen şey, “fubol”, “messi,”uzaylılar” evet.. Onları izlemeye, dünyaca ünlü stada, Camp Nou’ya gidiyoruz! Biletin fiyatı da.. yazmıyor değil hani. Tanesi 111,50 € ?

Ve… Camp Nou’dayız!

 

Gençliğimden beri desteklediğim Barcelona, evinde Real Madrid’e 1-3 mağlup oldu. Ancak güzel bir maç oldu. Toplam 4 gol izledik ayrıca dünyanın en iyi oyunları diye bildiklerimiz Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo da gollerini attı. Barcelona çok iyi oynamadı, Real Madrid bu maçın rövanşını da aldı 2-0 ile.  Fakat şimdi La Liga’da Barcelona lider konumunda ve Real Madrid’e 7 puan farkı atmış durumda. (Kasım – 2017) ?  Bu maç hakkında daha fazla detayları bu sayfaya yazıp Barcelona gezisi notlarında bulunup, maçla ilgisi olmayan insanları sıkmak istemedim. Dolayısıyla bu konuya alakanız varsa detayların devamını okumanızı öneririm (aşağıdaki link).

Camp Nou hakkında daha fazla detay >> Orada olmak nasıl bir şey?, orada neler gördüm?, nasıl bir atmosferi var? işte bu yazım hakkında makalemi incelemek için tıklayın!

2. Gün

 • Sabah kahvaltısı
 • Park Güell ve Gotik Mahalle turu
 • Öğle yemeği
 • Akşam yemeği

Otelde kahvaltı

Konakladığımız otel Le Méridien’de kahvaltımızı yaptık. Genellikle böyle kahvaltılarda salam,yumurta,ekmek,süt/portakal suyu,waffle/krep falan tercih ederim. Etli ürünler genellikle domuzlu ürünlerden oluşuyor ve domuz ürünleri tüketmediğim hindi salam aldım. Yanına waffle. Bu wafflelar kare şeklinde içleri boş olarak geliyor siz ise isteğe bağlı olarak vişne reçeli,bal veya çikolata doldurup yiyorsunuz. O waffle’ı vişne reçeliyle daha çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Turist şehrinde turistlerden bıkan Barcelona yerlileri

Biz Barcelona’ya gelmeden yaklaşık 1,5 hafta önce, Barcelona yerlileri turistlerin gelmesinden rahatsız olduklarını belirtmiş, otobüslere ve dükkanlara saldırmışlar. Bazı dükkanlara “Fuck tourist” (lanet olası turistler) gibi kötü anlama gelen şeyler yazmışlar. Bunlara tanık olduk. Bir yandan da hak verdim çünkü her yer turist dolu. Benim memleketim böyle olsa herhalde ben de sıkılırdım. Yerli insanlarımız görülmüyorsa o şehir , o memleket neye yarar?.. Bilemiyorum.

Park Güell

1900-1914 yılları arasında mimarları Antoni Gaudí ve Josep Maria Jujol tarafından inşa edilen bu park, Güell soyluluk göstergesi olarak yaptırılmış. Park, 1923’ten sonra halka açılmış.

Park Güell’den dışarı baktığımızda ise müthiş bir manzara ile karşılaşıyoruz!

      

Hâlâ Park Güell’deyiz,  aşağıya iniyoruz ve burada birbirinden farklı diğer yapıları da göreceksiniz!

Park Güell’den ayrıldık, şimdi Katalunya Meydanı’na hareket ediyoruz. 

Trafikten kareler – İlginç tasarımlı elektrikli araç, Renault Twizy

Trafik – Barcelona

 

Katalunya Meydanı’na yürüyüşteyiz. Yalnız eniştemin telefonları bir susmuyor, kendisine o gün “El mübareco de Barcelona” (Barcelona mübareği” diye lakap uydurdum ? Aklıma nereden geldiyse artık.

Catalonia catedral -Katalunya meydanı’nda bir katedral.

Katalunya Meydan’ında bir sokakta

Barcelona belediye binası önünde. Enişte de fotoğraf çekiyor (arkamda) ?

Basílica de Santa María del Pi – Barcelona’da bir kilise  (Barcelona mübareği de selfie çekiyor :))

Katalonya,İspanya ve Avrupa Birliği bayrakları yan yana.

Sokak sokak gezmeye devam ediyoruz. La rambla caddesi yakınlarında bir çarşıdayız. Buraya gelirseniz şehir hatırası ve giyim tarzı ürünleri kolayca bulabileceğiniz bir yer ama fiyatlar hakkında bilgim yok, alışveriş yapma gereği duymadık buradan.

Barcelona’da bir Real Madrid mağazası..

Evet yanlış duymadınız, Barcelona’da bir Real Madrid mağazası mevcut. Bir birlerine her ne kadar rakip olsalar da mağazalarına, taraftarlarına, insanlarına ayrımcılık uygulamadıklarını, bir birlerine saygılarının var olduklarını görüyoruz. Ayrıca mağazalarının içinde bir kupalarının yer aldığını görmek de gerçekten ilginç.

Eniştem ve arkasında Barcelona görmüş masum köylü ? Haberim yokken yakalamış, ilginç bir selfie olmuş ?

Öğle yemeği için Maritim’deyiz!

Barcelona’da bilinen restoranlardan biri daha, Maritim restaurant. Güzel bir mekan, güzel bir manzarası da var ve gayet iyi doyurdular bizi ama servis, diğerlerinde olduğu gibi burada da maalesef yavaştı.

 

Yemek listesi:

 • Yeşil salata
 • Kızarmış balık
 • Kalamar tava
 • Izgara fener balığı
 • Elmalı tart (Vanilyalı dondurma eşliğinde)

Yemekler iyidi ama bulgur pilavı görüntüsü veren yemekte balık yağı falan kullanıldığı için damak tadımıza pek uygun gelmedi, beğenmedik. Ekmeği kurabiye gibi görülse de çok iyidi, bu ekmeği seviyorum. 

Yemeğimizi yedik, şimdi otele dönme zamanı. Otelimize otobüs ulaşımı yerine yürüyerek gitmeye karar verdik eniştemle. Barcelona gezisinin tadını biraz daha çıkarmak lazımdı.

Maremagnum. Burası bir alışveriş merkezi ve yemek yeme yeri. Burayı ziyaret etmedik ama aklınızda bulunsun , denize yakın bir konumda, La rambla caddesinin güneyinde. 

Barcelona’da deniz kenarındayız ve buradan bir iskeleye yürüyoruz.

Barcelona’da tekne turu

Yaklaşık 1,5 saat tekne turu gerçekleştirdik. Bu tekne turunda Barcelona şehrini denizden izlemek ayrı bir şeydi, değdi ? Ayrıca tekne pilotunun tekneyi hızlı sürmesi, bizi eğlendirmesi çok güzeldi. Siz de Barcelona’da tekne turu edinmek isterseniz, orada bir iskeleye gidin,  kabin içinde bilet satıcıları göreceksiniz. Bizim bileti aldığımız yerde biletler 15 Euro’dan satılıyor.

Otelimize dönerken La Rambla caddesinden birkaç kare

İstanbul lokantası – Üzülerek değinmek isterim, “Aa Türk lokantası” deyip bu lokanta önünde selfie çektikten tam 3 gün sonra aynı lokantaya ve otelimizin hemen önündeki La Rambla caddesindeki turistlere, terör örgütü İŞİD tarafından saldırı gerçekleştirilmişti. Biz biraz şanslıydık, oradan 24 saat önce ayrılmıştık. Tüm ölenlerin ailelerine sabır diliyorum, umarım böyle tatsızlıklar azalır ve mümkün olduğunca hiç yaşanmaz.

Akşam yemeği için yola çıkıyoruz. Bu arada Barcelona’da bir benzin istasyonundan kareler.  İspanya’da pompacı çalışan yok, otomatik sistem kullanılıyor. Yani müşteriler kendileri ödüyor, kendileri dolduruyor yakıtı.

Akşam yemeği – Asador de Aranda

Mimari bakımından ilginç ama güzel bir mekan. Burada  odun ateşinde pişmiş kuzu yedik ve çok beğendik, ben ve eniştem bu mekanı sizler için tavsiye ederiz.

Menümüz aşağıdaki gibiydi:

 • Soğanlı közlenmiş biber (Ton balığı eşliğinde)
 • Peynir çeşitleri
 • Izgara kuşkonmaz
 • Padron biberi
 • Odun ateşinde pişmiş kuzu (Domatesli ve soğanlı salata, fırınlanmış patates ve pilav eşliğinde)
 • Milföy

Barcelona gezimiz harika gidiyor! Bir selfie çekelim dedik @La Rambla caddesi

3. Gün

 • Figueres, Salvador Dali Müzesi
 • Öğle yemeği
 • La Roca’ya hareket ve serbest zaman
 • Akşam yemeği ve Flamenko show

Günaydın! Dünyaca ünlü ressam Salvador Dali’nin müzesi için Figeres’e hareket ediyoruz. Burası Barcelona merkezinde Torre Agbar, bir su dağıtım şirketine ait bir yapı

Figueres, Barcelona

Buraya Barcelona merkezinden yaklaşık 140 KM uzakta. Otobüsle ulaşım 1,5-2 saat arasında sürdü. 

Bu da benim, yani Zübeyir Dali’nin eseri! ?

Henüz Dali’nin eserlerini görmeden, şehrine gelmişken etkilendim! Figueres’te panoramik fotoğraf çekerken eniştem Gökhan Ekşi’yi fotoğrafa uçuyormuş gibi yansıtırım ?

Plaça de Gala I Salvador Dali

Gala, Salvador Dali’nin Rus eşi. Bulunduğumuz yerin adını Türkçe olarak tercüme edersek “Gala ve Salvador Dali’nin yeri” anlamına geliyor.

Salvador Dali müzesi

Ve geldik!..  Sanat eserleriyle donatılmış müthiş bir müze, Salvador Dali müzesi!

Salvador Dali

Salvador Dali kimdir?

Salvador Dali Hayatı Salvador Dali 11 Mayıs 1904’de Figueras’ın (İspanya’nın Kuzeyinde Pirienelere yakın bir kasaba) bir köyünde doğdu. 6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. 1973 de şöyle yazacaktı: ‘Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım.

Salvador Dali müzesinden kareler..

Tavan

Müzede bir tavanda: Salvador Dali ve eşi Gala’nın ayakları

Arabanın içinde Salvador Dali. O arabanın yanında jeton girişine bir jeton atarsanız arabanın içinde yağmur yağdığını görebilirsiniz.

Müze turumuzda daha çok resim çektik ama hepsini bu sayfada paylaşıp bu gezi notunu daha sıkıcı hale getirmek istemiyorum fakat eğer ki sorarsanız önerir misin diye, evet, kesinlikle öneririm! Barcelona’ya kadar gitmişken böyle sanat eserleri ile dolu bir müzeyi görmemek olmaz bence, gidilmeye değer bir müze!

El Pa Volador’da öğle yemeği

Daha önce bir bilgisayar oyunu olan Counter-Strike oynamışsanız burası size biraz cs_italy gibi gelmiş olabilir! Gerçi bana öyle hissettirdi ?  Burası Girona’da bulunan bir restoran. Ben kendimi daha çok İspanya değil de İtalya’daymış gibi hissettim o gün ? Ama bir gerçek; restoran değişti, yer değişti yemek servisin hızı değişmedi. Yine geç getirdiler yemeğimizi.Yavaş servis haricinde yemekler güzeldi, sadece benim biftek belki biraz sertti ya da bana öyle geldi.

El Pa Volador’da menümüz aşağıdaki gibiydi:

 • Karışık salata
 • Izgara Dana Antrikot (Izgara Sebze ve Padron Biberi Eşliğinde)
 • Mandalinalı Dondurma ve Meyve Çeşitleri

Keyifli bir öğle yemeği ardından serbest zamanımızı alışveriş yapmak üzere, sokakta kurulmuş ve üstü açık bir alışveriş merkezinde zamanımızı harcadık, alışveriş sonrası da otelimize dönmek üzere Barcelona’ya hareket ettik. Akşama son bir gezi kalıyor, Poble Espanyol ve aynı mekanda bir Flamenko show!

Poble Espanyol

Barcelona’nın Montjuic tepesinde yer alır, burası bir açık hava müzesidir. Yaklaşık 117 resmi binanın replikasını yani maketini yapmışlar. Yapımı 13 ayda inşa edilen bu müze, uluslararası bir sergi için olacağı düşünülüp 6 ay kalmak üzere yapılmıştır. Fakat daha sonra gördüğü yoğun ilgi nedeniyle kalıcı olmasına karar verilmiştir. Köyün ana meydanında cafe, restoran, el sanatları, gece kulübü ve bunun gibi benzer dükkanlar/atölyeler bulunur. Tarihi yapılara benzetildiğinden dolayı biraz memleketim Mardin’e benzettiğim bir yerdir. Mardin’de Mezopotamya’dan kalan birçok yapılar mevcut, biraz benziyorlar.

Bu meydanın içinde Tabloa de Carmen adlı, Flamenko aynı zamanda restoran olan bir yere gittik. Ve Barcelona’daki bu gezimizin son menüsü aşağıdaki gibiydi:

Tabloa de Carmen / Akşam yemeği

 • Zeytin çeşitleri
 • Endülüs Peynir Çeşitleri
 • Kızarmış Patlıcan (Özel Ballı Sos Eşliğinde)
 • Marine Edilmiş Tavuk Şiş
 • Dana Rosto (Patates Püresi Eşliğinde)
 • Katalan Creme Brûlee

Yemekler yine geç servis edilse de bu sefer diğerleri kadar çok geç servis edilmediğini söyleyebiliriz. Ancak diğer çeşit yemek (Dana Rosto) Flamenko dansı sırasında geldi, baya geç sayılır. Dana rostodan sonra sütlaç görünümlü olan Katalan Creme Brûlee adlı tatlı geldi. Sanki sütlaç gibiydi, “aa onlarda da mı sütlaç var?” diye sordum kendime ama tadına bakınca bildiğiniz muhallebi işte.

Flamenko dansı

Flamenco (Flamenko) dansı dünya üzerinde bilinen danslardan biri, ve İspanya’ya özgü, Endülüs kültürü olarak bilinen bu dansı Barcelona’da izlemeye fırsatımız oldu. Dansçılar müzik eşliğinde ve ekiplerinin desteğiyle dans ediyor. Yanında bulunan ekip arkadaşları gitarcı (togue) ve çalan müziğe göre eşlik eden arkadaşları, eğer basit dilde anlatmak gerekirse; müziğin akışına göre ayaklarıyla yere vurup, beraber dansçıya doğru alkışlayarak gürültü oluştururlar, müziğin gidişatına göre yapıldığı zaman uygun bir gürültü oluşur. Dansçı da hareketlerini o akışa göre uygular. Ancak ne yazık ki telefonumun bataryası %5 idi. Fazla görüntü yakalamam mümkün değildi. Biliyorsunuz video çekimleri çok çabuk şarj harcıyor, az bir şey de olsa bir kadının Flamenko dansını videoya çekebildim.

 

Video

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.