Bilgisayarı çalıştırdıktan sonra Windows kullanıcı hesabını otomatik olarak başlatmak / oturum açmak

Bilgisayarı çalıştırdıktan sonra Windows kullanıcı hesabını otomatik olarak başlatmak / oturum açmak

Evet biliyorsunuz birden fazla Windows kullanıcı hesabı ekli olduğu zaman Windows’unuz herhangi bir hesabın oturumunu otomatikman gerçekleştiremeyecek ve sizden bir hesaba giriş yapmanız için şifre soracak, şifresiz hesaplarınız olsa dahi birden fazla hesap ekli olduğundan hiçbirine direkt olarak giriş yapmıyor.

Bizim iş yerimize evden getirdiğim bilgisayarda kendime ait bir Windows hesabı bulunuyor. Birden fazla Windows kullanıcı hesabı olunca Windows herhangi bir kullanıcıya otomatik olarak bağlanamıyor. Kendi kullanıcı hesabımın içindeki dosyaları yedekleyeceğime bu yöntemi uyguladım ve aklıma buraya paylaşmak geldi, belki bunu araştıran bazı arkadaşlara faydam olur 🙂

Bu yöntemi uygulamamın sebebi

Marketteki ekranda bilgisayar destekli trafik ve hava durumunu gösteren yazılımımı çalıştırıyorum. Bilgisayar bağlantısı ile çalışıyor ancak bazen jeneratör arızalanması veya başka bir nedenle bilgisayar kapanabiliyor. Bilgisayarı çalıştırdığım zaman direkt olarak otomatikman market ekranı için oluşturduğum hesaba bağlanmasını sağlamam gerekti.  Windows hesabına direkt bağlandığında ekran yazılımı da otomatikman başlangıçta çalıştığından dolayı hiç uğraşmama gerek kalmıyor. Yani Windows kullanıcısı seçip oturum açmaya ve yazılımı çalıştırmaya uğraşmadan sadece bilgisayarı çalıştırdığımda direkt olarak ekran yazılımı 2-3 dakika içinde devreye girmiş oluyor, o da Windows kullanıcı hesabının direkt olarak oturum açması sayesinde..

Peki otomatik giriş yapması için ne yapıyoruz?

Başlat -> “netplwiz” yazın ve Enter‘a basın.  Veya (Windows tuşu + R) “netplwiz” yazıp (Enter’a basın)

Otomatik giriş yapacak kullanıcı hesabı oluşturmak için Ekle‘ye basın (Eğer hesap zaten ekliyse diğer adıma geçin)

Açılan pencerede otomatik olarak açılmasını istediğiniz kullanıcı adına tıklayın (seçin)

Yukarıda bulunan “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” kutucuğun işaretini kaldırın.

“Tamam”‘a basın. Eğer o kullanıcı hesabının parolası varsa sizden parolayı girmesini isteyecek. Parolası yoksa boş bırakın ve yine “Tamam”‘a basın.

“Tamam” diyerek çıktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra ayarı yaptığınız hesap otomatik olarak giriş yapacaktır.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.