Bir bilgisayarın yerel IP adresini bulma ve değiştirme

27.06.2014
32.158
A+
A-
Bir bilgisayarın yerel IP adresini bulma ve değiştirme

Yerel IP adresini bulmanın birden fazla yolu bulunuyor. Burada iki tane örnek vereyim.

Bilgisayarda uzman olan insanlar daha çok 1. yöntemi kullanıp detaya hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar.

Yöntem 1

Komut işlemi ile

Başlat > Çalıştır > “CMD”  (tırnak işareti olmadan)

CMD‘yi çalıştırdık karşımıza komut işlemi siyah bir ekran çıktı buraya “ipconfig”(tırnak işareti olmadan) yazıp enterlayın karşınıza detaylar çıkacaktır.  Detayların arasında IP address veya IPv/4 yazan yerde bilgisayarınızın IP adresini görebilirsiniz.

Yöntem 2

Ağ bağdaştırıcı ayarlarından görüntüleme

Denetim Masası -> Ağ ve Internet -> Ağ Bağlantıları -> (Sağda bulunan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” e tıklayın)

Daha sonra kullandığınız ağ adı ne ise, eğer değiştirmediyseniz “Yerel Ağ Bağlantısı”olarak ağ ismi göreceksiniz, “Yerel Ağ Bağlantısı” üzerine çift tıklayıp açın.

Açılan pencerede ilk önce Ayrıntılar.. butonuna tıklayın, ayrıntılar ekranında bilgisayarınızın IP adresini görebilirsiniz.

Bilgisayarın IP adresi nasıl değiştirilir?

Başlat -> Çalıştır (veya Windows + R tuşu) ->”ncpa.cpl” -> Bağlı olduğunuz ağ üzerine sağ tık -> Özellikler -> İnternet Protokolü sürüm 4 (TCP/Pv4) seçili tutulur ve aşağıdaki “Özellikler” butonuna tıklanır. Açılan pencerede “IP adresi” yazan ilk alan, bilgisayarınızın IP adresini belirleme alanıdır. Modeminizin ağ yapısına göre yani modeminizin adresi 192.168.1.1 siz 192.168.1.x  olarak , x yerine 255’e kadar bir sayı atayabilirsiniz. Örneğin: 192.168.1.117  bir bilgisayarınız için için atanır, diğer bilgisayarınıza 192.168.1.118 uygularsınız.  Ancak dediğim gibi, modem adresine uyumlu olmalıdır. 192.168.2.1 modem adresi ise o zaman 192.168.2.117 olarak girmek zorundasınız aksi takdirde ağınızda bir IP çakışma sorunu çıkacaktır.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.