BitLocker ile sürücü şifreleme

BitLocker ile sürücü şifreleme

BitLocker nedir?

BitLocker, Windows 7 ve Windows 8‘de bulunan ve Microsoft tarafından geliştirilmiş bir sürücü şifreleme uygulamasıdır. Yanlış hatırlamıyorsam BitLocker Windows Vista‘ya daha sonradan dahil edilmişti.

BitLocker ile neler şifreleyebiliriz?
BitLocker
ile yerel sürücülerinizi ve USB diskinizi şifreleyebilirsiniz mesela örnek vereyim hani bir gün olur ya diskiniz çalınır ya da kaybedersiniz ancak içinde önemli dosyalarınız bulunur bunları kimseyle paylaşmak istemezsiniz yani bu tarz “ah yandım ben”  gibi durumlar için işinizi iyi görür bir de bilgisayarınızı sizden habersiz açan birisi olursa şifrelemiş olduğunuz USB diskiniz (Flash disk) ve yerel diskinize şifrenizi bilmeden verilerinize erişemeyecekler bu işi de görecek.

BitLocker Windows XP veya daha düşük versiyonlarda çalışır mı?

Maalesef, sadece Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8 gibi işletim sistemlerinde çalıştığı için Windows XP ve diğer daha eski Windows sürümlerinde çalışmaz ancak şöyle çalışmaz..  Şifre giremezsiniz ama diskinize de erişemezsiniz yani BitLocker desteklemeyen eski Windows sürümlerinde şifrelenmiş diskinizi sanki arızalıymış gibi gösterir ancak diskiniz arızalı değildir sadece BitLocker desteklenmediği için disknize erişemiyorusnuz.

Sürücülere BitLocker şifrelemesi nasıl yapılır?

Şifrelemek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın, “BitLocker’ı Aç..” (İngilizce sistemlerde: Turn on BitLocker)

BitLocker01

Karşımıza gelen bu ekranda ilk önce “Sürücünün kilidini açmak için bir parola kullan”‘ı ve daha sonra oluşturmak istediğiniz şifreyi giriyorsunuz ve “İleri” deyip diğer adıma geçiyoruz.

BitLocker02

 

Şifrenizi korumak için aşağıdaki seçeneklerden birini seçmeniz gerekiyor eğer şifrenizi bir gün kaybederseniz kaydeteceğiniz dosya sayesinde sürücünüzün kilidini açabileceksiniz. NOT: Dosyayı CD‘ye ya da Flash diskinize atabilirsiniz ben orada önerilir yazmışım ancak ben şifre dosyasını şifrelemediğim ve sistemin yüklü olmadığı bir sürücüye kaydediyorum normalde.. Burada masaüstüne kaydederek göstermişim siz masaüstüne değil de şifrelemeyeceğiniz bir diske kaydedin çünkü bir gün format atarsanız şifreyi çözme dosyanızda gidebilir bu dosyanızı mail yoluyla kendinize göndermenizde fayda var.

 

BitLocker03 BitLocker04 BitLocker05

Dosyayı bilgisayarınıza ya da belli bir alana kaydettikten sonra aşağıdaki ekrana geri döneceksiniz burada “İleri” butonuna tıklıyoruz.

BitLocker06

Burası artık son nokta.. Şifrelemeye hazır mısınız? 🙂 evet hazırım diyorsanız  “Şifrelemeyi başlat” ‘a tıklıyorsunuz.

Ancak şunu unutmayın.. Diskiniz ne kadar doluysa şifreleme süresi de o kadar uzun sürüyor benim şimdilik beklemeye fazla vaktim olmadığı için şifrelemeyi daha önceden yapmış olduğum bir diskten görsel anlatım sunacağım aşağıdaki resimler bazıları başka bilgisayardan çekilmiş resimlerdir disk şifrelemesi işlemdeyken diskinizi çıkarmayın ya da bilgisayarınızı kapatmayın diskiniz zarar görebilir.

BitLocker07

Şifrelenme işlemi sürürken ekran görüntüsü böyledir.

BitLocker08

 

Şifreleme bittikten sonra şifre girme ve diske erişme

Şifreleme bittikten sonra eğer şifrelediğiniz disk USB Flash Disk türü ise Flash diskinizi çıkarıp tekrar USB portuna taktığınızda Windows‘unuz size şifre soracaktır şifrenizi girip dosyalarınza erişebileceksiniz eğer şifrelemeniz yerel disk (bilgisayarınıza bağlı sabit disk) ise bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

Windows size sürücünüzün şifresini otomatik olarak sormadığı zamanlar olabilir böyle durumlarda manuel olarak şifrenizi girmelisiniz bunun için şifreli olan sürücünüze sağ tıklayıp “Sürücünün Kilidini Aç…”‘ı başlatıp şifrenizi girebilirsiniz.

New1

Şifre sorduğunda ekran böyledir (Windows 8 için) Diğer seçenekler‘e tıklarsanız, kaydetmiş olduğunuz şifre kilidini çözme dosyanızı gözatıp şifrenizi o yöntemle de girebilirsiniz.

Neww2

Diğer şifre açma seçeneklerine gelirsek Denetim Masası‘ndan BitLocker‘ı daha kolay yönetebiliyorsunuz Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> BitLocker Sürücü Şifrelemesi

New2 New3 New4 New5

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. tevfik dedi ki:

    Merhaba amatör bir kullanıcıyım.acaca bir klasörü nasıl kilitlerim???
    Cevap için tesekkür ederim

  2. Arda dedi ki:

    iyi günler ben sürücüyü veya pcyi flash belleği taktığımda açmak istiyorum akıllı kart sisteminin flash versionu bunu yapabileceğimiz bir program varmı veya bitlockerla yapabilirmiyiz