Bu hackerlara dikkat! Önemli verilerinizi kaybetmemek için güvenlik tedbirinizi şimdiden alın

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Bu işi bilen bazı saldırganlar önce IP aralığını taratıyorlar ve açık buldukları uzak masaüstü paylaşımlarına “Brute Force” programlarıyla Windows şifrelerini kırdıktan sonra tüm verilerinizi şifreleyip  bir not bırakıyorlar şirketinizin büyüklüğüne göre de fiyat belirliyorlar.

___
Yeni haber – Hackerların yeni oyunu “CryptoLocker” yazısını da okuyabilirsiniz.
Gerçekte yaşanmış aynı olaydan sonra hacker’ın bıraktığı bir not:

Merhabalar,

Sisteminizdeki önemli gördüğüm bir kısım verilerinizi şifreledim,
yine kendi sunucunuzda şifreli bir biçimde yedekledim ve orjinallerini
ASLA geri getiremeyeceğiniz şekilde üzerlerine veri yazarak özel yazılımlarla sildim.

Verilerinizi ve sunucunuzu eski haline getirmemi isterseniz talebim bunun karşılığında bana
2500$ ödemenizdir. Bu ödemeyi bana yapmak ve karşılığında verilerinizi almak konusunda
bir karara varırsanız bana 61lg1.1s1em@gmail.com adresinden ulaşabilir ve havale için
gerekli bilgileri talep edebilirsiniz. Bu talebiniz karşlığında yurt dışına western union yolu
ile ücreti yatırmanız için size gerekli bilgileri vereceğim.

Parayı yatırıp bana makbuzunu gönderdiğiniz taktirde, ödemeyi 15 dk içinde teyit ettirip
hemen serverinize bağlanıp en kısa süre içinde eski haline getireceğim.

Sizi tanımıyorum, dolayısı ile size karşı kötü duygular beslememin size kötülük yapmamın bir anlamı da yok,
amacım sadece bu işten bir gelir elde etmek. Yaptığınız ödeme sonrasında
en kısa zamanda verilerinizi eski haline getirmek için sunucunuza bağlanacağım.

Sunucunuzda *.axx uzantılı dosyalar ve/veya varsa sürücülerinizin ana dizininde bulunan “yedekler” klasörlerini
silmeyiniz, orjinaleri üstünde oynama yapmayınız.

Bana yazacağınız mailde hangi sunucudan bahsedildiğini anlayabilmem için sunucnuun ip numarasını da belirtiniz.
Serverinize hangi yolla nasıl eriştiğimi bu tür olayların tekrar yaşanmaması için yapılması gerekenleri verilerin eski haline
getirilmesi esnasında size mail atacağım.

 

Bunu yapan hackerların bulunduğu ülkeyi tahmin etmek gerekirse büyük ihtimalle yurtdışında bulunuyorlar mesela; Rusya,Ukrayna,Tayland ve Vietnam gibi.. Çünkü hesap numaraları  o ülkelerden denk geliyor. Tabii kendileri o ülkelerde yaşıyor anlamına gelmez belki ama bu tarz saldırları yapanlar genellikle yurtdışında yapıyorlar.

Şifreleri kırmanın bir yolu var mı?

Maalesef, Uzak masaüstü bağlantısını başardıkları gibi anında Steganos Backup, TrueCrypt veya AxCrypt programıyla önemli dosyalarınızı ve verilerinizi abuk subuk şifrelerle şifreliyorlar daha sonra bu şifrelerin kırılması artık imkansız hale geliyor. Çünkü Steganos gibi veya hackerların tercih ettiği diğer şifreleme programları dünyada en iyi satış yapan şifreleme programı şirketlerinden gelmektedir. Günümüzde 3 harften fazla WinRAR gibi tanınan programın bile şifresini kırmanın yolu bulunmuyor.

Bu saldırganların yakalanması mümkün mü?

Steganos Internet Anonym, UltraSurf, Hide IP Platinum vs.. gibi programlarla IP adreslerini gizledikleri için bu çok zor bir ihtimal yani yakalanamazlar demek pek doğru olmaz ama emin olun bu işi yapanlar güvenlik tedbirlerini uyguladığı için yakalanma riskini imkansız kadar azaltabiliyorlar mesela size mailde cevap verdiği zaman gönderdiği mailin kaynağından IP adresini sorguladığınızda ABD gibi ülkeyi buluyorsa o IP adresler büyük ihtimalle sahte IP adresleridir bu nedenle yakalanmaları çok zor.

Şifreleme şirketlerini aramak bu işten kurtulmaya çözüm olur mu?

Hayır, çünkü o saldırgan artık kendisine göre bir şifre belirlemiştir.. Şifreleme programı üzerine yazmıştır o şifrelenmiş dosyaları başka sisteme atın yine şifre gerekecektir.

Saldırganla nasıl iletişim kurmalıyız?

Saldırganın bıraktığı notta email adresi bulunur. O email adrese mail atmanız gerekir.

Nasıl görüşme yapacağınız tamamen size kalmış bir durum ancak fiyatı düşürmek için aşağıda bir kaç bahane hazırladım aşağıdaki gibi bahaneleri kullanabilirsiniz.

Örneğin: 30 gün öncesine verilerimizin yedeği var, bizim bu kadar para vermemiz mümkün değil, işlerimiz zaten iyi gitmiyor, Gelin xxx dolara anlaşalım vs.. gibi bahaneler bulunabilir saldırgan mutlaka indirime gidecektir hiç kazanmamaktan en iyisi en azından kazanmayı tercih edecektir. Sabırlı olun pazarlık kurun ancak bahane örneklerin aynısını yazmayın biraz farklı ama benzer yazmanızı tavsiye ederim.

Bu saldırgana ödeme nasıl sağlanıyor?

Bu işi yapan saldırganlar büyük ihtimalle Western Union yoluyla ödemenizi almak isteyecektir.

Örnek hesap numarası diye belirtmek isterdim ancak bunların hesap numarası olmuyor sadece İsim,Soyad ve Ülke yeterlidir.

Saldırganın cevap vereceği hesap örneği:

İsim ve soyad: Dimitri Yevseyev

Ülke: Rusya

2500$

 

Yapılması gerekenler

– Eğer böyle bir şey başınıza geldiyse dosyalarınızı ve verilerinizi geri almak için maalesef mutlaka ödeme yapmanız gerekmektedir. Bilgisayarcı, Bilgisayar Mühendisi hatta Microsoft eski CEO’su Bill Gates gelsin bu şifreyi kırabilmesi mümkün değildir bu nedenle verilerinizi geri alacaksanız önce saldırganla mailde ucuza düşürecek pazarlık yapın uygun fiyatta ödemenizi yapın ama bundan sonra kendi serverınız için iyi bir güvenlik tedbiri almayı unutmayın.

– Ödemeden sonra suç duyurusunda bulunmanızda fayda olabilir bu saldırganın yaptığı bir suçtur “Parayı vermezsen verilerini vururum” gibi bir şey yani para vermek zorunda kaldığınız için bu suç ödemeden sonra da olsa sorun olmaması lazım en azından soruşturma başlatılsın başkalarında zarar görmemesi için faydanız olabilir. Tabii bu saldırganlar sadece 1 kişi değiller son yıllarda çoğaldıkları görülmektedir ancak soruşturmayla bunu azaltmanızda ihtimal var yakalanmaları her ne kadar zor olsa da şikayette bulunun. IP adreslerini gizleseler de alternatif bir yolu tabi öyle sanıyorum ki Western Union tarafından saldırgan ne zaman para aldığı, hangi ülkede hangi şehirde saat kaç gibi parayı aldığı gibi bilgileri elinde tutuluyorsa ve bunlar soruşturulursa o zaman bir şekilde yakalanabilme ihtimalleri yüksek olacaktır.

Bu saldırganlar ileride bir daha zarar verebilir mi?

Hiç belli olmaz yani yakalanmamaları halinde saldırganlar ileride başınıza dert olabilir yasal bir şeyin (diyelim ki uyuşturucu) ücretini sizin tarafından karşılandığını kanıtlamaya çalışabilirler veya bir daha saldırı yapabilirler (güvenlik tedbirinizi yerine getirmediğiniz sürece) evet bu dediklerim biraz abartı olabilir ama sonuçta bunu yapanların kötü niyetli insanlar olduğunu unutmamak lazım.

Bu konuda yeterli bilgim yok ancak eğer güvenlik tedbirinizi yerine getirmezseniz bir gün diğer hackerlar tarafından da saldırılara uğrayabilirsiniz.

– Eğer böyle bir durum başınıza gelmemişse şanslısınız. Şimdiden doğru bir güvenlik tedbiri almış olduğunuzdan emin olun. Güvenliğinizi daha güçlü hale getirmek için aşağıda belirlemiş olduğum yazıları dikkate almanız halde güvenlik açıklarını kapatmanız ve daha güçlü hale getirmeniz için size yardımcı olacaktır.

 

Ödeme yaptıktan sonra nasıl bir güvenlik tedbiri alalım?

– Ödeme yaptıktan sonra verilerinizin geri alındığı halde ilk olarak uzak masaüstü bağlantı portu (port: 3389) modeminizde port yönlendirmede aktifse onu mutlaka kaldırın veya devre dışı yapın artık Uzak Masaüstü Paylaşım’ından uzak durun onu asla tercih etmeyin günümüzde çok daha güvenilir programlar mevcut. Uzak bağlantı işlemlerinizi daha güvenilir ve bağlanmak için onay isteyen bir programla yapın bkz; (Ammy Admin (karşı tarafın bağlanması için izin mutlaka Accept butonu gerektirir yani güvenilirlik çok iyi), TeamViewer (En azından Uzak Masaüstü Paylaşımı yerine çok daha güvenilir bir uzak bağlantı programı not: TeamViewer‘da işiniz bittikten sonra daima kapatın ve gereksiz açık kalmasına müsade vermeyin)

Daha sonra Bilgisayarım (Computer) sağ tık -> Manage -> Local Users and Groups -> Users ve Group klasörlerinde yabancı veya şüphelendiğiniz bir kullanıcı adı varsa sağ tıklayıp properties’ten Account is disabled’ı seçip devredışı yapın bir daha ki girişini engellemiş olun.

Uzak Masa Üstü Bağlantısını Kapatın Bu da çok önemli bir adım..  Hackerların dışarıdan bilgisayarınıza bağlanmasını engellemeniz çok kolay.. Uzak Masaüstü Bağlantısını kapatmayı öğrenmek için tıklayın.

Hackerın şu anda bilgisayarıma bağlı olduğunu nasıl öğrenebilirim? CTRL + ALT + DEL ile Görev Yöneticinizdeki üst sekmede bulunan Kullanıcılar sekmesinde görebilirsiniz.

Modeminizde Firewall (Güvenlik duvarı) devre dışıysa mutlaka etkinleştirin.

(Yukarıdaki işlemleri verilerinizi geri almadan önce uygulamayın yoksa ödemeden sonra saldırgan bilgisayarınıza tekrar erişemeyebilir ve verilerinizi geri alamayabilirsiniz. En iyisi verileri geri aldıktan sonra uygulayın.)

– Verileriniz için bir CDN sunucusu alın. (Verilerinizi internette özel bir alana depolamak için ücretli özel bir sunucu)

1 veya 2 TB’lik (ihtiyacınıza göre bir depolama boyutta) taşınabilir USB diski alın verilerinizi her akşam işiniz bittikten sonra içine yedekleyin ama yedekleme bittikten sonra USB’yi bilgisayarınızdan çıkarın yoksa saldırgan eğer USB diskiniz bilgisayara takılı ise onu mutlaka silecektir çünkü yedekler yedektir onları silecektir ki orijinalleri de şifreleyecektir yani böyle bir USB taşınabilir disk alırsanız  serverınıza devamlı bağlı olmama şartıyla alın bu çok önemli. Eğer verilerinizin dosya boyutu öyle uzun değilse verilerinize özel bir mail hesabı açıp her gün günlük verilerinizi o mail hesabına eklenti olarak gönderebilirsiniz.

Server giriş şifrenizi değiştirin ve bulunması zor bir şifre belirtin örneğin: “FL649@1P@ss”

Sabit IP kullanıyorsanız IP adresinizi değiştirin. (Bunu yapmak için İnternet satıcınızla görüşün mesela Türk Telekom, SuperOnline vs.. hangisinden internet alıyorsanız o firmayla iletişime geçin.)

– Hackerların bilgisayarınıza bağlanmasına pek engel olduğu söylenmese de en azından sağlam bir güvenlik yazılımı yüklemiş olmanız iyi olacaktır. Virüs,trojan ve keyloggerlara karşı tedbir almış olursunuz.

 

Kısaca en doğru cevap şöyle olacaktır:

Yedeklerinizi kesinlikle serverınızda bulundurmayın, onu ayrı bir depolama alanına saklayın ister cloud hizmeti olsun ister flash disk depolama alanı olsun ister her hangi bir depolama alanı olsun farketmez yeterki serverdan yedeklerinize erişim olmasın ve her gün günlük mesai sonunda verinizi yukarıdaki örneklerden seçtiğiniz bir depolama alanına yedekleyin.

Hacker bu yazılardan rahatsız olmuş 🙂

Yeni bir gelişme olduğu için bu yazımı düzenleyip bu bilgi ilave etmek isterim, bu hacker yazmışmış olduğum bu “uyuşturucu” konusundan dolayı rahatsız olmuş ve sayfamdan kaldırılmasını diledi sitemden iletişim sayfasında benimle iletişime geçti.

Bu hacker’ın IP adreslerini seve seve paylaşabilirim.. İlk IP’si Hollanda’dan çıkmıştı aylar sonra tekrar Hollanda’dan bağlanması sanki sahte IP değil gibime geldi..

Hackerın IP adreslerini not ettim ve burada sizinle paylaşıyorum umarım bu IP adreslerini de soruşturma ekipleriyle paylaşırsınız belki bir faydası olur.

Hepsi Hollanda IP’si olarak tespit edilmiştir.

8 Ocak tarihinde siteme bağlandığında IP adresi aynen böyleydi: 5.255.87.35 – Ekran çözünürlüğü: 1920 x 967 tarayıcı: Chrome 31.0

24 Mart tarihinde siteme bağlandığı IP adresi: 95.211.38.161 – Ekran çözünürlüğü: 1920 x 967 tarayıcı: Chrome 31.0

9 Mayıs tarihinde siteme bağlandığı IP adresi: 31.148.219.171 – Ekran çözünürlüğü: 1920 x 967 tarayıcı: Chrome 34.0

25 Mayıs 2014 tarihinde siteme bağlantığı IP adresi: 95.211.38.161 Ekran çözürnürlüğü: 1920×973 tarayıcı: Chrome 35.0

DÜZENLEME: Sitemde ziyaretçilerimin sayısı bugünlerde fazla arttığından dolayı bu şahısın siteme girdiğini artık rahatlıkla göremiyorum bu kadar IP yeterli olmalı bundan sonra daha fazla IP paylaşmayacağım.

Bu kişinin Hollanda’da yaşadığına inanmaya başladım ama sahte de olabilir siz şikayetinizi bildirirken bu yukarıdaki IP adreslerini de belirtiniz.

Hakkımda yaptıklarıma dayanarak yazmış olduğunuz “bu hackerlara dikkat” yazınızı bu yazınızın anlattığı konunun mağdurları gibi ben de okudum. Ilerleyen zaman içerisinde internette mail adresimden yola çıkarak yapılan aramalarda en başta sizin yazınız çıktığından mağdurların yazdıkları te tip maillerden sizin sayfanızı ziyaret ettikleri kolaylıkla anlaşılmaya başlandı tarafımdan. Sürekli olarak sayfanızın bu konudan dolayı hit alması güzel bir şey sizin açınızdan, benim için de bir mahzuru yoktur. Insanların bilgi sahibi olması güvenliklerine katkıda bulunmaları güzel bir şey, ben de bu konuda katkıda bulunduğuma inanıyorum kamuoyuna. Ancak yazınızın sonunda yazmış olduğunuz ve hiç bir dayanağa sahip olmayan “gönderilen paranın ileride uyuşturucu satışından gelen bir para” olduğuna dair gerekçeler öne sürülebileceği konusu beni bir tarafa bırakın, ililerne gerçekten kavuşmak isteyip bu konuda cesaretini toplamış insanlarda ileride kovuşturmaya maruz kalabilecekleri düüncesi ile caydırıcılığa ve daha fazla mağduriyeetlerine sebep olmaktadır. Evet, ben bundan bir fayda sağlıyorum ancak hiç bir zaman gerçek manada insanların bundan geri dönüşülemez zarara uğramalarını istemiyorum. Gücü gerçekten yetmediğine kanaat ettiğim insanlara mümkün olduğu kadar imkanları dahilinde yardımcı oluyor bir şekilde verilerine kavuşmalarını sağlıyorum. Ancak sizin yazdıklarınızdan yola çıkan nsanların bir çoğu öne sürdüğünüz konu yüzünden yazmaya bile yanaşmayıp konuyu sineye çekmeyi yeğliyorlar. Okuyucularınızı aydınlatmaya çalışıyorken bir yandan da farkında olmadan onlara zarar da vermiş oluyorsunuz. Bu konuyu benim şahsi meselem olarak algılamayıp ricama binaen yazınızı edit edip gerçeklerle örtüşmeyen bir şekilde kulağınıza gelmiş olan o ibareyi çıkaracağınızı ümit ediyorum. Gezileriniz ile ilgili yazları merakla okudum gezmeyi seven birisi olarak, bir gün gitmeyi arzu edip mali açıdan tereddütte kaldığınız bir gezinize sponsor aradığınızda beni hatırlayıp 61lg1.1s1em@hackermail.com adresine bir mail atarsan memnun olurum.

Evet, sayfamda yer alan “uyuşturucu” konusundan dolayı rahatsız olmuş peki neden? bu kişilerin niyeti hiç belli değil, aldıkları paralarla ne yapacakları belli değil bu yazımı kaldırmamı rica etmiş ben aslında kötü bir şey de yazmamıştım hatta “abartı olmasın” diye başlamışım uyuşturucu konusuna..  Mesajın son bölümlerinde gezilerimin hakkında rüşvet mi tuzak mı ne amaçlı bir mesaj veriyor belli değil buraya çok güldüm 🙂  Bakın ben bu konu hakkıdna bu yazıyı yazmamın bir sebebi var sebebi ise tanıdığım bir şirketin serverlarını hacklemeriydi bu serverı neden hacklediler nasıl hacklendi diye baktıktan sonra tabi bu konuda bilgi sahibi olduğum için böyle bir yazı yazma ihtiyacı duymuştum.. Hackerın bu mesajından sonra ben de ona tanıdık şirketin parasını geri öde ondan sonra düzeltirim dedim tamam ödeyeceğim dedi 1 ay kadar böyle cevap verdi yok üşüttüm ödeyecektim hastayım haftaya öderim gibi bahaneler buldu ben de fazla kafaya takmadım suç duyurusunda bulunduk emniyete ve diğer araştırma yetkililerine bildirdik çünkü sonuçta üçkağıtçı insanlar bunlar geri ödeseydi adam yerine koyardım çünkü yaptığı şey kendilerinin başına gelseydi hoşlarına gider miydi? ama bence “uyuşturucu” diye doğru yazmışım böyle insanlar üçkağıtçı olan insanlar her zaman üçkağıtçıdır başka bir şey demiyorum .

İlginizi çekebilir:

Hackerların yeni oyunu “CryptoLocker”

Uzak masaüstü erişimini kapatma

Bilgisayarınız için ücretsiz antivirüs taraması – Yardım kiti

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Cem dedi ki:

  Başka bir çözüm yok yani? Adam kendisini geliştirmiş.

  1. zdaylan dedi ki:

   Güvenlik önlemlerinizi almazsanız adamı suçlamaktan başka bir şey yapamazsınız. Biraz da kendi sorumluluğunuz olduğunu kabul etmelisiniz. Hackerların işi bu sizin de verilerinizi korumanız size ait bir görev.

   1. Cem dedi ki:

    İş olarak görmeleri saçma bence, hiç olmadı yurt dışından bu iş yapılsa bir Türk olmasa yine bir nebze, ama Türkün Türke bunu yapması hiç adil değil..

 2. ismail dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba
  Bahsedilen notun aynısı 28 eylül 2015 sabahında serverimizde bizimde karşımıza çıktı 61lg1.1s1em@gmail.com ve
  61lg1.1s14m@gmail.com adreslerinden iletişime geçtik. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk, pazarlık sonucu 1200 usd ödeyip datalarımızı aldık. Bir çok yorum okuduğumdan işimizin şansa kaldıgını düşünüyordum, Allah tan datalarımız hatasız geldi. Başına gelenlere geçmiş olsun diyorum ve eminimki gerekli önlemleri almışlardır. Bu olayı yaşamayanlara önlem almalarını tavsiye ederim.

 3. özcan dedi ki:

  İbne bunlar adam resmen hırsız öyle bir yazı yazıyorki dersin evliya pezevenk. 2500 dolar istiyo lan 5 bin verecem yenisini oluşturacam. Hırsıznan teröristnen pazarlık olmaz dikkate almayın sonucuna katlanmanız bu haysiyetsizlere para kaptırmaktan daha iyidir.

 4. ziya dedi ki:

  asdasdasdasdqwe123412”’!’+!’+!’+!’+!asdasd^^&^*&^(
  2. Sifre !’^!’^D!’O!R!’IR!’R!’2323421qwertssz()/&%^==?=_%&+^DW^r
  tek tek deneyın 2 sınden biri
  Bizim de başımıza geldi bu şifreleri bir arkadas tan bulduk denedik oldu
  Isinize belki yarar diye paylaşıyor um bir deneyin

  1. Ali Kuru dedi ki:

   nasıl kullanacağız şifreyi

 5. DESPO dedi ki:

  arkdaşlar bu sitede ki bilgiler tamamen bu tegahı kuran kişiler tarafından oluşturulmuştur. Lütfen ciddiye almayınız. Bill Gates yapamazmış demesi dahi komik.

  1. zdaylan dedi ki:

   Açıkçası bu yoruma çok kızdım canımı sıkmaktan başka bir şey değil, nasıl olur da kendi adımın ve soyadımın geçtiği bu sitede böyle bir paylaşım yaparım eğer bu işleri yapan kişi ben olmuşsam? Burası benim kişisel websitemdir bilgisayar ve teknoloji hakkında yeni gelişmeleri paylaşırım güvenlik ile alakalı bilgiler paylaşırım 2007’den beri bir çok insanı bu bakımdan mutlu ettim yardımcı oldum.. Bak bakalım benim dışımda bu hacker ile ilgili bilgileri paylaşan başka bir site bulabilir misin? belki bulursun en fazla 2-3 tane çıkar diyelim ama bu bilgileri paylaşanı bu şerefsizce işi yapan kişiler olarak suçlayamazsın çok ön yargılısın. Bu işi yapan Hacker şahıs neden böyle bir şey paylaşsın? Bu zamanında benim yakınımın şirketine olmuş olan bir saldırıydı ben de araştırdım değerlendirdim bundan sonra başkaların bilgisayarlarına kolay kolay erişememeleri için yardımcı olmaya çalıştım ancak yorum yaparken kendine ait gerçek mail adresini bildirseydin ben sana hackera karşı yapmış olduğumuz 1200$’nin makbuzunu ve geçmişteki yazışmalarımızı gönderecektim ama doğru bir mail adresi de girmemişsiniz, ben burada insanlara güvenlikleri hakkında bilgi veriyorum bu işi ben yapsaydım ben de bilgi vermezdim heralde nasıl olsa para su gibi geliyor.Şimdi Bill Gates konusuna geçelim Bill Gates tabi bu şifreyi kıramaz sonuçta bu Windows şifresi değil çok farklı bir şifreleme doğrusu bunu size nasıl anlatacağımı bilmiyorum anlatsam da anlamazsınız bu şifreleme dosyaları binlerce parçaya bölüyor günümüzde 3 harften fazla olan şifreli WinRAR dosyaların şifreleri bile kırılmıyor bu da bunun gibi bir sistem Bill Gates’e 3 haneden fazla şifrelenmiş bir RAR dosyası göndersen kıramaz çünkü Bill Gates’in bununla hiç alakası yok bu şifreler Windows’ta her hangi bir yerde saklanmıyor şifrelenmiş .exe ve RAR’nın kaynağını Resource Hacker veya başka hack programlarıyla görüntülerseniz bile şifreyi bulmanız imkansız şimdi bu adam işletim sistemini icat etti diye kullanıcı tarafından bir yazılımla şifrelenmiş bir dosyaya zarar vermeden nasıl erişebilir ki? yani işletim sistemini icat eden Bill Gates’in başkası tarafından yazılmış yazılımla rasgele bir şifre bırakıp dediklerim gibi işletim sistemiyle alakalı olmayan başka PC’lerde açsan yine şifreyi isteyen bir koruma yazılımıyla ne alakası olabilir? şöyle düşünün kendiniz bir kutu yaptınız ben de içine şifrelenmiş bir cisim bıraktığımı var sayalım siz buna zarar vermeden şifresini nasıl kırabilirsiniz ama kutuyu siz yapmışsınız 🙂 kutuyla alakası yok o cisim kutuda da kutu dışında da şifre isteyecektir ayrı kodlama ayrı şifreleme tamamen farklı şifrelemedir böyle düşünmenizle bilgisayar ile aranızın iyi olmadığını anlamış oldum ben kendim olalı bu saldırıları hiç bir zaman kimseye uygulamadım ancak yardımcı oldum şifreyi kıramazsakta en azından güvenlik açığını önceden kaldırmak bile bir yardımdır.

   1. nazım dedi ki:

    Merhaba,

    Bizimde başımıza 15.eylül tarihinde olay geldi bütün bilgilerimizi bu bahsedilen hacker kendi kurgusuna göre yedek alıp geri kalanları sildi yalnız bir hata yapıp asıl datamızı silip eski datalarımızın yedeğini almış ve bizdende parasını aldı bu insanlara kesinlikle güvenmeyin ( hackera ) paranızı alıyor ama karşılığında ne geleceğini size hangi bilgileri geri vereceğini söylemiyor sonrada sizinle iletişimi kesiyor, ve Zdaylan’ın dedikleri gibi güvenlik önlemlerinizi artırın mutlaka servera bağlı usb yedek bırakmayın ayrı bir yedekleme + cloud sistemi yapın

    1. nazım dedi ki:

     bize verdiği isim DMITRIY VASILEVICH ZHORZHIN Rusyaya gönderdik parayı, gerekli müracatı adli birimlere yaptık

 6. hakan dedi ki:

  Adam hırsızlığa kılıf buluyor yetim hakkı yiyor insanları madur edip şantaj yapıyor ondan sonra mesnevi bir dille kendini savunmaya çalışıyor. Adam hırsız hırsız daha ötesi mi var???

 7. Anonymous dedi ki:

  Inga Albertovna Udmer, Удмер Инга Альбертовна, havale icin verdikleri isimlerden biri takip ettirmeye calisan olursa.

 8. erdem dedi ki:

  bu şerefsizin bilgilerine ulaşırsanız bana da haber verin!

 9. Erdem dedi ki:

  yazdıklarında sonuna kadar haklısın aynı mail ve aynı kişi bizim müşterimizinde server ine girip bilgilerini silmiştir… yüzsüz ve utanmaz bir şekildede aynı mesajı bizede bırakmış. böyle kişileri şikayet etmedikçe bunların ardı arkası kesilmez böyle haksız kazanç sağlamayada devam ederle… ben şikayetimde bulunuyorum maille iletişime geçerken takibe aldırdım bakalım ne olacak inş. yakalanır ve hakettiğini bulur. sonuçta kendisi hırsız ve hırsız olarak yargılanacak.

  1. kamil dedi ki:

   yakalayabildiniz mi?

   1. müjdat dedi ki:

    İlgili vürüslerin çözümleri konusunda yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

    zdaylan.com yöneticisinden UYARI: Bu arkadaş kendi sitesinin linkini paylaşarak size yardımcı olacağını iddia ediyor. Benim sitemde reklam içerikli yorumlar tarafımca kabul edilmiyor ama bu arkadaş sizin sorunlarınızı çözebilir, yardımcı olabilir düşüncesinden dolayı arkadaşın yorumunu onaylıyorum fakat ben bu arkadaşı tanımıyorum, dolayısıyla bu arkadaşın niyetinin ne olduğunu da bilmiyorum. Size yardımcı olabilir veya zarar da verebilir, bu sorumluluk tamamen size aittir. Bu arkadaştan gelecek herhangi bir zararda ben (site sahibi) veya hosting sahipleri sorumlu tutulamaz. Bu arkadaşın yorumda belirttiği email adresi mujdatkarakoc@hotmail.com ‘dir. Dilerseniz onunla iletişime geçebilirsiniz. Umarım dediği gibi yardımcı olur.