ALTIN 228,9307
DOLAR 5,7868
EURO 6,7151
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

C# | Birden fazla if textBox işlemi ve bir yazılıma ürün anahtarı (serial number) uygulama

31.12.2016
1.661
A+
A-
C# | Birden fazla if textBox işlemi ve bir yazılıma ürün anahtarı (serial number) uygulama
Reklam

 

Bu makalede anlattıklarım, textBox’a girilen değerlerin belirttiğiniz değerlerle eşit olup olmadığını sorgulamak ve doğrulamak ile ilgilidir. Ayrıca bununla beraber, aynı zamanda yazılımınız için lisans anahtarı oluşturma/doğrulama olarak da kullanılabiliyorsunuz. Dilerseniz başka amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Mesela kullanıcı adı ve birden fazla güvenlik şifreleri ile yazılımınızın giriş bölümünü iyice güvene alabilirsiniz. Bunun gibi birçok örnekler var aslında, yani dediğim gibi birçok amaçla kullanılabilir.

Yazılım ürün anahtarı (serial number) olarak kullanma:

Mesela yazılımınıza bir lisans anahtarı belirttiniz. Lisans anahtarı XF5G-EE97-DQ2M-V22Q olsun. O halde textBox1 için bu değeri görmesi için aynı aşağıdaki gibi yapmanız gerekir.

if (textBox1.Text == “XF5G-EE97-DQ2M-V22Q“)

{
MessageBox.Show(“Ürün lisans anahtarı başarıyla etkinleştirildi. Satın aldığınız için teşekkür ederiz!“);
this.Hide();

//Kabul sonrası işlem
Örn: Form2 frm = new Form2();
frm.Show();

}

else
{

MessageBox.Show(“Yanlış bir lisans anahtarı girdiniz.” );
}

Evet, bu kodla sadece 1 tane lisans anahtarı oluşturmanız mümkün ama müşterilerinize satacak olacağınızdan dolayı birden fazla lisans anahtarları oluşturmanız gerekecek.  Peki nasıl yapıyoruz?

Birden fazla textBox ile birden fazla lisans anahtarlarından yararlanmak

Önce lisans anahtarı oluşturacağınız adet sayısı kadar textBox ekleyin. Belki yüzlerce, belki binlerce. Sizin kendi projeniz olduğunu varsaydığımdan,  kaç adet lisans anahtarına sahip olmanız gerektiğini kendiniz daha iyi bilirsiniz.

Ben burada örnek olarak 10 tane lisans anahtarları ekledim. lisans2,3,4,5,.,9,10 ve daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız kendiniz dahil edersiniz.

Buton click olayı içine;

if (textBox1.Text == “XF5G-EE97-DQ2M-V22Q” && textBox2.Text == “lisans2” && textBox3.Text == “lisans3” && textBox4.Text == “lisans4” && textBox5.Text == “lisans5” && textBox6.Text == “lisans6” && textBox7.Text == “lisans7” && textBox8.Text == “lisans8” && textBox9.Text == “lisans9” && textBox10.Text == “lisans10”)
{
MessageBox.Show(“Lisans anahtarı başarıyla girilmiştir. Ürünümüzü kullandığınız için teşekkürler!”);
this.Hide();

//Kabul sonrası devreye girecek olaylar, mesela registry ayarlarını değiştirerek artık bir daha süresi birmesin. Tamamen size kalmış.
//örn: Sadece lisans anahtarına sahip olan kullanıcıların görebileceği pencerenin (formun ya da başka bir uygulamanın) açılmasını sağlamak

}

else
{

MessageBox.Show(“Lisans anahtarı eksik ya da hatalı girilmiştir. Lütfen daha sonra tekrar deneyin”);
}

 

Yazılım ürün anahtarı olarak kullanmak isteyenler için

Bu işlemlerle sadece girişi bir kereliğine aktif edebilirsiniz. Ancak, “artık lisans anahtarı girildi, bitti bir daha sormayacağım” gibi bir işlem için registry ayarlarında değişiklik yapacak bir kod yazmanız gerekiyor.

Eğer amacınız C#’de yazdığınız bir yazılıma kullanım limiti eklemek, limit dolduktan sonra yazılımın çalışmamasını sağlamak ancak ürün anahtarı girildikten sonra bu geri sayıma son verip yazılımı kullanıma sunmak ise..  O zaman yakında bunun hakkında yazacağım makale için beklemelisiniz.

 

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

  Facebook | Zübeyir Daylan
  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR Kendime ait olan bu blogun kurucusuyum. Mardinli bir ailenin çocuğu olarak, 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde okumaktayım. Daha önce BilgeAdam'da Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birçok derslere katıldım, sertifikalar aldım. Bunun dışında video & film prodüksiyon ve animasyonda da tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.  Tam bir "foodie"yim, yani pizza ve hamburgerları yemeye bayılırım! Dünyamız üzerinde coğrafi bilgiler, bayraklar, kültürler, diller vs.. Hakkında birçok şeyleri öğrenmeyi severim. Bazen fırsatım olunca yurt dışı gezileri de yapan, gezmeyi seven biriyimdir. Belki fazla kitap okuyan biri değilim ama gezerim, görürüm, öğrenirim. Bilimsel araştırmalarım da genellikle eksik olmaz,  araştırmacı biriyimdir.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.