C# | Birden fazla if textBox işlemi ve bir yazılıma ürün anahtarı (serial number) uygulama

31.12.2016
2.591
A+
A-
C# | Birden fazla if textBox işlemi ve bir yazılıma ürün anahtarı (serial number) uygulama

 

Bu makalede anlattıklarım, textBox’a girilen değerlerin belirttiğiniz değerlerle eşit olup olmadığını sorgulamak ve doğrulamak ile ilgilidir. Ayrıca bununla beraber, aynı zamanda yazılımınız için lisans anahtarı oluşturma/doğrulama olarak da kullanılabiliyorsunuz. Dilerseniz başka amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Mesela kullanıcı adı ve birden fazla güvenlik şifreleri ile yazılımınızın giriş bölümünü iyice güvene alabilirsiniz. Bunun gibi birçok örnekler var aslında, yani dediğim gibi birçok amaçla kullanılabilir.

Yazılım ürün anahtarı (serial number) olarak kullanma:

Mesela yazılımınıza bir lisans anahtarı belirttiniz. Lisans anahtarı XF5G-EE97-DQ2M-V22Q olsun. O halde textBox1 için bu değeri görmesi için aynı aşağıdaki gibi yapmanız gerekir.

if (textBox1.Text == “XF5G-EE97-DQ2M-V22Q“)

{
MessageBox.Show(“Ürün lisans anahtarı başarıyla etkinleştirildi. Satın aldığınız için teşekkür ederiz!“);
this.Hide();

//Kabul sonrası işlem
Örn: Form2 frm = new Form2();
frm.Show();

}

else
{

MessageBox.Show(“Yanlış bir lisans anahtarı girdiniz.” );
}

Evet, bu kodla sadece 1 tane lisans anahtarı oluşturmanız mümkün ama müşterilerinize satacak olacağınızdan dolayı birden fazla lisans anahtarları oluşturmanız gerekecek.  Peki nasıl yapıyoruz?

Birden fazla textBox ile birden fazla lisans anahtarlarından yararlanmak

Önce lisans anahtarı oluşturacağınız adet sayısı kadar textBox ekleyin. Belki yüzlerce, belki binlerce. Sizin kendi projeniz olduğunu varsaydığımdan,  kaç adet lisans anahtarına sahip olmanız gerektiğini kendiniz daha iyi bilirsiniz.

Ben burada örnek olarak 10 tane lisans anahtarları ekledim. lisans2,3,4,5,.,9,10 ve daha fazlasına ihtiyaç duyarsanız kendiniz dahil edersiniz.

Buton click olayı içine;

if (textBox1.Text == “XF5G-EE97-DQ2M-V22Q” && textBox2.Text == “lisans2” && textBox3.Text == “lisans3” && textBox4.Text == “lisans4” && textBox5.Text == “lisans5” && textBox6.Text == “lisans6” && textBox7.Text == “lisans7” && textBox8.Text == “lisans8” && textBox9.Text == “lisans9” && textBox10.Text == “lisans10”)
{
MessageBox.Show(“Lisans anahtarı başarıyla girilmiştir. Ürünümüzü kullandığınız için teşekkürler!”);
this.Hide();

//Kabul sonrası devreye girecek olaylar, mesela registry ayarlarını değiştirerek artık bir daha süresi birmesin. Tamamen size kalmış.
//örn: Sadece lisans anahtarına sahip olan kullanıcıların görebileceği pencerenin (formun ya da başka bir uygulamanın) açılmasını sağlamak

}

else
{

MessageBox.Show(“Lisans anahtarı eksik ya da hatalı girilmiştir. Lütfen daha sonra tekrar deneyin”);
}

 

Yazılım ürün anahtarı olarak kullanmak isteyenler için

Bu işlemlerle sadece girişi bir kereliğine aktif edebilirsiniz. Ancak, “artık lisans anahtarı girildi, bitti bir daha sormayacağım” gibi bir işlem için registry ayarlarında değişiklik yapacak bir kod yazmanız gerekiyor.

Eğer amacınız C#’de yazdığınız bir yazılıma kullanım limiti eklemek, limit dolduktan sonra yazılımın çalışmamasını sağlamak ancak ürün anahtarı girildikten sonra bu geri sayıma son verip yazılımı kullanıma sunmak ise..  O zaman yakında bunun hakkında yazacağım makale için beklemelisiniz.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İsmail dedi ki:

    Merhabalar makalenin en sonunda bahsettiğiniz konu ile ilgili makale uzun suredir halen gelmemis ve benim suan cok acil kendi yazilimim icin 1 haftalik serial key ler yapmam lazim ve 1 haftanin sonunda bu projenin calismamasini saglamak nasil yardimci olabilirsin bana

  2. İZEL dedi ki:

    ADO.NET te C# HAKKINDA DA DETAYLI BİR BİLGİ VERME GİBİ ŞANSNIZ WAR MI