C# | Form / Uygulama kapatma ve gizleme

01.02.2016
10.213
A+
A-
C# | Form / Uygulama kapatma ve gizleme
Reklam
[instagram-feed]

Uygulamayı tamamen kapatma

Bir uygulamayı kapatmak (yani işlemlerden atmak, sonlandırmak)  için aşağıdaki kod ile uygulamayı sonlandırabilirsiniz:

Application.Exit();

Application.Exit(); kodunu herhangi formda kullanırsanız kullanın, bu komut form2’de de olsa işlendiği gibi uygulamayı direkt sistemden çıkarır.

Form kapatma

Bu aşağıdaki komut (bunu kapat) demektir yani bunu hangi formun olayına girerseniz o formu kapatacaktır.

this.Close();

Bunu kapat komutunu mesela; formunuzdaki bir butonun click olayına girdiniz ve o butona tıklandığı zaman içinde bulunduğu form ile beraber kapanacaktır. Fakat form kapatmak her zaman uygulamayı kapatmaz. Eğer uygulamayı kapatmak istiyorsanız this.Close(); komutu Form1 (başlangıç formunda) olmalıdır) bu durumda, Form2‘de olan this.Close(); komutu sadece Form2‘yi kapatacağından ve Form1‘i kapatmayacağından dolayı Form1 aktif kalacaktır ve uygulama sistemde çalışır olacaktır.

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

Form kapatma

FormX.Close();

Formu gizleme

this.Hide();

Gizler ve işlemlerin arka plandan devam etmesini sağlar. this.Show(); komudu ile de tekrar görülebilir hale getirebilirsiniz.

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.