Chennai, Hindistan gezi notlarım – Mart, 2015

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
27.03.2015
4.078
A+
A-

Sayfa / Page: [1. Delhi] [2. Agra] [3. Chennai]

CHENNAI, HİNDİSTAN

Bu yazı, Hindistan gezisi notları – Mart, 2015 notlarımın 3. sayfasıdır.  Chennai, Hindistan gezisi hakkında bilgi vermektedir. Gezimi baştan okumak için 1. Sayfaya gitmek için tıklayın. Dilerseniz buradan Sayfa 2’ye geçip bir önceki sayfadaki, Agra, Hindistan gezi notlarımı da görüntüleyebilirsiniz.

CHENNAI (Çenney) – (Eski adı ilse Madras) Hindistan’ın otomotiv ve motosiklet üretiminde en büyük yeri olan aynı zamanda Hindistan genelinde en çok mühendislerin geldiği şehirlerden biridir bu şehir. Ülkenin nüfus istatistiklerinde ise, ülkenin en büyük 6. şehri olarak yer alır.  Chennai, Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletindedir, Tamilce ise Tamil Nadu eyaleti içerisinde konuşulan en resmi dildir. Dünyanın ilk konuşulan dili her ne kadar tamamen bilinmese de, Tamilce’nin dünyanın ilk konuşulan dili olarak bilindiğini işitmiştim.

Chennai yolculuğu – (10.03.2015)

Artık Delhi ve Agra daha doğrusu kuzey Hindistan gezim sona erdi, 10 Mart 2015 itibariyle Air India havayollarına ait A320 uçağıyla, 2,5-3 saatlik yolculukla, Yeni Delhi-Chennai arasındaki mesafe; yani İstanbul’dan Mardin’e, Mardin’den de Ankara’ya dönmek kadar uzaklıkta.. 10.03.2015 itibariyle Delhi’den Chennai’ye ulaşıyorum. Burada internet üzerinde tanıştığım Hintli arkadaşım Sriranjani ile ilk defa buluşmuş olacağım ve ertesi gün onun doğum gününü kutlayacaktık. Uçuştan kareler.  Kalkış: Delhi Indira Gandhi Airport, varış Chennai International Airport, havayolu Air India ve uçak ise A320.

Air India havayolları ile Delhi-Chennai uçuşum sırasında bana ikram edilen yemek. Hangi yemekten istiyorsunuz sorusuna “Vejeteryan bir tane” dedim ve bu yemeği verdiler. Yemek ise acılı ve bol baharatlı olmasına rağmen güzeldi. Biber biraz içimi yaktı diyebilirim ama öyle çok etkili bir acı içermiyordu 🙂

Chennai’a yaklaşınca bir de selfie çekeyim dedim 🙂

Chennai’ye iniş..

Yaklaşık 2,5-3 saatlik yolculuğun ardından, Delhi’ye göre yaklaşık 10-15 küsur derece daha sıcak bir iklime sahip olan ve Mayaların bu ırktan geldiği ve Tamilce’nin dünyanın ilk dili olduğu iddia edilen bölge yani Tamil Nadu eyaletinin içinde yer alan Chennai’ye iniş gerçekleşiyor.

 

Chennai’de..

Burası kaldığım otel Accord Metropolitan otelinden yakaladığım bir manzara.  Bu manzara öyle sıradan bir manzara yani şehrin manzarası aslında bu fotoğrafı sahile doğru çeksem o zaman eminim ki daha güzel bir manzara oraya çıkardı.

Arkadaşım Sriranjani, onun arkadaşları Aishwarya ve Alfia ile Sriranjani’nin doğum gününü kutlamak için Chennai’de bulunun ve bir alışveriş merkezi olan Forum Vijaya Mall’a geldik.

 

Forum Viyaja Mall

Sriranjani ve en iyi arkadaşları, Aishwarya ve Alfia. Arkada ise bir kriket sahası var. Bu ülkenin resmi sporu kriket bu arada.

Chennai’de Türk tarzı bir masa 🙂 Masamızda annemin yapmış olduğu dolma, dayımın gönderdiği şöbiyet baklava, Türkiye’den getirdiğim Türk çikolataları, Sriranjani’nin arkadaşlarının getirdiği yaş pastası ve hediye paketlerimiz bulunuyor.

Hindistan’da bir dişi kanarya 🙂

Daha önce Güney Koreli arkadaşımı Fenerbahçeli yapmıştım, bu seferi de Hindistanlı arkadaşımı Fenerbahçeli yaptım. 😛 Bence çok yakışmış.

 

 

Aloo Paratha

Alışveriş merkezi dönüşü gece arkadaşımın ikramı üzerine aldım, yine bol baharatlı bir yemek ama fena değil beğendim 🙂

 

TTD Temple

TTD temple bir Hindu tapınağıdır ama içeri girmedim çünkü orada ayakkabımı çıkarmam gerekiyordu onun dışında ellerimde selfie çubuğu, nikon kamera ve telefon falan vardı doğrusu işime gelmedi içeri girmek 🙂 Dışarıdan bir kaç selfie çektim. Selfie çubuğuyla çektiğim için, daha doğrusu beni bir turist olarak gördükleri için insanlar bana bakıyorlardı 🙂 Hatta meraklı bir amcayla da fotoğraf çekmeyi ihmal etmedim 😛

 

Chennai’de diğer arkadaşlarla

Burada yanımdaki arkadaşlar Sriranjani’nin arkadaşlarıdır ve aynı zamanda bir birimizi Sriranjani aracılığıyla tanıdığımız arkadaşlar. Sriranjani, Pritha ve Mahesh ile bir parkta oturup beraber sohbet ettik. Güzel bir akşam idi.

 

Hindistan’da iklim

Chennai’de kaldığımda hava 33 ile 35 derece arasında değişiyordu. Güney Hindistan’de en sıcak ilkim Mart-Nisan-Mayıs olurken, Temmuz-Ağustos itibariyle sıcaklıklar düşüyor ve Ekim-Kasım ayları arasında muson yağmuru başlıyor bu muson yağmuru ise Aralık’tan itibaren bitiyor. Kuzey Hindistan (Yeni Delhi)’de iken hava buraya göre 10-15 derece daha düşüktü ama Kuzey Hindistan, Nisan-Eylül’e kadar Chennai’ye göre daha sıcak olur. Çünkü yaz mevsiminde bildiğiniz gibi, kuzey yarım küre sıcak olur. Kuzey Hindistan tarafı bu nedenle bazı aylarda Güney Hindistan’a göre daha sıcak olur.

 

Chennai trafiği ve ulaşım

Korna sesleri Delhi’de olduğu gibi bu şehirde de müzik çalıyormuş gibi her iki saniyede bir kullanılmaktadır. Akıcı bir trafiği vardır. Trafikte çoğunlukla motosikletçiler devamlı bencildirler, sürüş esnasında aniden sağa sola sapıyorlar, böyle olunca yayalar, karşıdan karşıya geçmek için bu konuda biraz sıkıntı çekiyorlar.

Şehir içi ulaşımında, genelde auto denen araçlarla ulaşım gerçekleşmektedir. Bu en ucuz ulaşım aracı olarak bilinir ve aynı zamanda tüm Hindistan eyaletlerinde ve şehirlerinde hizmet vermektedir. Auto aracı aslında kapalı motosiklettir, yani bir küçük araba kabininin içinde dizayn edilmiş bir motosiklet. Seyir esnafında çok motor sesi çıkarır, benzin kokusunu sevenler için ise iyi diyebilirim bol bol benzin koklarsınız 🙂

Bu arada “Bana fotoğraf çek” diyen auto şoförü ağabeyimizi de kırmadım 🙂

Yemekleri

Masala Dosa,Aloo Gabi,Aloo Paratha ve Samosa ve diğer bir kaç çeşit yemekler, bu şehirde en çok sevilen yemeklerden biridir. Masala Dosa, Tamil Nadu eyaletine ait bir yemek olduğundan dolayı burada çok popüler.

 

Kapaleeshwarar temple

Chennai’in Mylapore kentinde bulunan ilginç bir tapınak. Dizayn açısından beğendim 🙂 Burada tapınağın içerisinde fotoğraf çekmek yasaktı ve saygı göstererek ibadetlerini izledim. Daha sonra ibadetlerini izlerken başlarına, ateşten yapılan beyaz tozlu bir şey sürdüler arkadaşım Sriranjani, kendisine uyguladığı bu tozu benim başıma da sürdü ben de saygıdan kabul ettim doğrusu güzel bir gündü 🙂

Kapaleeshwarar’ın önünde bulunan bir yer.

 

Chennai Marina Beach / Sahil

Arkadaşım Sriranjani ile beraber sinema dönüşü Chennai’de bilinen en iyi sahile gittik. Ancak hava çok sıcaktı ve bundan dolayı da arkadaşım başını örttü, ben ise yanımda şapkamı getirmeyi unutmuştum ama önemli değil beni çok etkilemedi. Türkiye’de sıcak yaz mevsimlerinde olan nem, buraya göre nemli olduğunu düşünüyorum. Nem oranı eğer burada %100 olsaydı asla yaşanmazdı diyebilirim. Genelde %60-80 aralarında nem hissedilebiliyor.

 

Chennai şehrinden 360’C panoramik fotoğraflar

 

Sayfa / Page: [1. Delhi] [2. Agra] [3. Chennai]

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.