Cloud nedir?

09.01.2014
1.096
A+
A-
Cloud nedir?

Cloud İngilizce dilinde bulut anlamına gelir peki nedir şu Cloud? ne işe yarar?

Eğer maillerinizi online (çevrimiçi) olarak kontrol etmişseniz YouTube,Facebook,Instagram,DropboxYahoo,Google Docs vs.. gibi hizmetleri kullanıyorsanız siz de Cloud hizmetinden yararlanıyorsunuz demektir.

Cloud, serverlar üzerinde ağ desteğiyle çalışan bir depolama alanıdır.

Mesela size gelen mail iletileri, eklentiler (Attachments), fotoğraflar ve diğer tüm dosya türleri mailinize ait ya da belli bir disk alanlarına depolanıyor, siz de bu aynı maili istediğiniz yerden erişebiliyorsunuz ister Türkiye‘den ister Amerika‘dan , ister Almanya‘dan ..  Ağ bağlantısı mümkün olan her yerden bu mail eklerinize ulaşabiliyorsunuz çünkü o mail ekleriniz Cloud hizmeti sayesinde bir depolama alanında saklı duruyor siz ise ağa bağlı olduğunuz sürece dosyalarınıza erişebiliyorsunuz.

Flash bellek gibidir..  Cloud‘a taşıdığınız verileri her hangi bir bilgisayardan Cloud sunucunuza bağlanıp verilerinizi getirmeniz rahatlık sağlıyor ancak Cloud hizmeti kullanmanız Flash diskinize göre güven ve fayda bakımından daha doğru olacaktır tabi Cloud hizmetini internete bağlı olmadığınız zaman kullanamıyorsunuz ama Flash diskinizin de belli bir ömrü olur gün gelir bozulabilir, kaybolabilir kendinize ait değerli verilerinizi kaybedebilirsiniz Cloud‘da ise böyle sorunlar çok nadir görülür çünkü yetkili şirketler bunun için fazla masraf yapıp Cloud güvenliğinin riskini azaltmaya yardımcı oluyorlar Cloud serverlarının kaldığı binaları depreme,yangına ve ani elektrik kesintisine karşı dayanıklı & donanımlı olmasını sağlıyorlar. Tabii ki böyle Flash diskinizden veri kaybetmek gibi bir şey kimsenin başına gelmesin ben de zamanında böyle sıkıntı yaşamıştım gerçekten çok moral bozucu bir durum. Eğer verileriniz sizin çok değerliyse ve uzun süre saklamayı hedefliyorsanız sizin için Cloud hizmeti daha uygun olacaktır. Cloud hizmeti Flash diske göre daha güçlü ve daha güvenilir.

Ancak bu yukarıda anlattıklarım güvenlik , sağlamlık konusu ücretli Cloud hizmetlerinde geçerlidir ücretsiz hizmetlerde disk,aktarım hızı ve güvenlik  gibi özelliklerde belli kısıltmalar bulunur eğer ücretli sağlam ve güvenilir bir Cloud hizmeti edinmek istiyorsanız öneri olarak Kadıköy, İstanbul merkezli Dora Telekominasyon Hizmetleri www.doratelekom.com.tr adresinden satın alabilirsiniz fiyatlar konusunda daha ucuza da bulunabilir mi evet tabi ki Google‘da aratıp uygun bulduğunuz her hangi bir şirketten de bu hizmeti alabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.