Coronavirüs Pandemisi – Kendimizi virüslere karşı nasıl koruruz? Covid-19 nasıl bulaşıyor?

03.09.2020
1.778
A+
A-
Coronavirüs Pandemisi – Kendimizi virüslere karşı nasıl koruruz? Covid-19 nasıl bulaşıyor?

Bildiğiniz üzere Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılan, milyonlarca insana bulaşan, bulaşmaya da devam eden, 1 milyona yakın küresel ölüm getiren Coronavirüse karşı halen uluslarasınca onaylanmış resmi bir aşı çıkarılamamış durumda ve bu aşı bulunmadıkça maalesef bu salgına karşı önlemleri almaya devam etmek zorunda kalacağız. Peki nasıl önlemler alabiliriz? nelere dikkat etmeliyiz?..

Bugüne kadar üretilmiş olan bütün ilaçlar denendi, iş görmedi, en azından domuz gribi ilacı işe yarardı iş görmedi, başka ilaçlar çare bulurdu ama bulmadı. Son olarak Rusya buldum dedi ve bir ilaç çıkardı, üretecek. Fakat bunun ne kadar başarılı olacağı ve bundan ziyade güvenilirlik konusunda bir tartışma var, biraz sıkıntılı görünüyor. Artık nasıl bir ilaç bulunur, ileride göreceğiz.  Ayrıca şöyle bir ihtimal de var, evet korkunç ama olasığı az sayılmaz: ‘Covid-19 ilacı hiçbir zaman bulunamayabilir’..

Neyse gelelim Coronavirüs bulaşma olayına, Covid-19 nasıl bulaşır, nerede bulaşır, ne zaman bulaşır, nasıl önlemler almalıyız, neler yapmalıyız?

Coronavirüs her zaman bulaşabilir

Bu kesinleşti. Virüsün ilk yayıldığı zamanlarda ‘acaba yazın bu virüs ölür mü?’ sorunsalı mevcuttu fakat o zamanlarda bile Afrika,Güney Amerika, Güney Yarımküre, Suudi Arabistan, İran’ın Güney tarafı vs.. Derken birçok tropikan, yaz mevsimi gören yerlerde günlük vakalar da ölümler de vardı işte bu ‘yazın biter mi?’ iddiasını çoktan çürütmüştü ki şimdi Eylül ayındayız, Türkiye’de 2. Dalgaya giriyoruz, asla böyle bir şey yok yani, yaz orta kış daha sert olacaktır.

Coronavirüs her yerde bulaşabilir

İster evinizde olun, ister dışarıda veya başka mekanlarda olun, eğer o güvenli bulduğunuz evinize dahi bir Covid-19 hastası ‘misafir’ geliyorsa, virüsü her an kapabilirsiniz demektir. Eğer dışarıdaysanız ve hava kuru ve serin ise virüsü dışarıda kapma olasığınız yükselir. Nemli havalarda virüsün bulaşmada biraz daha zayıf kaldığı görünmüştür. Fakat bunların şartları var, işte şartlarını aşağıda belirteceğim yoksa her aksi durumda virüsü alabilirsiniz!

Coronavirüs nasıl bulaşır?

Coronavirüs %90-99  ağızdan fışkıran damlacıklar yoluyla bulaşır. O damlacıklar canlı virüslerdir, tazedirler. Çok incitirler, çünkü güçlüler. Fakat kargo ile bulaşmaz, orayı burayı tuttunuz diye bulaşmaz. Ha bulaşır ama şöyle bulaşır, orayı burayı dokundunuz, tuttunuz ,ittiniz fakat elinizi yıkamadan mı yüzünüze dokundunuz? bulaşır. Veya burnunuzu mu kurcaladınız? bulaşır efendim.

Tutma-dokunma yoluyla bulaşsa bile, siz dokunmadan önce virüs orada saatlerce kaldığı için gücünü biraz yitirmiştir ve size diğerleri kadar çok zarar vermeyecektir, muhtemelen hafif bir Covid-19’a rast geleceksiniz eğer bu şekilde yakalanırsanız.

Virüsten kaçış: Nasıl önlemler almalıyız?

Daha çok insanların yanındayken dikkat etmeniz gerekiyor. Çevrenizdeki insanlardan uzak durun.

Birisi sizinle maskesiz haliyle konuşuyorsa ve yakın mesafedeyse hemen uzaklaşın. Maskeniz her zaman takılı olsun ve az 1,5 metre uzak durun insanlardan. Maskesiz olanların yanına kesinlikle yaklaşmayın!

Maske takmanız, sizden karşı tarafa gidecek virüsü engellemek amacında olacağından, karşı tarafın da maske takması, karşı taraftan size gelecek virüsü engellemek amacında olacağı için, kendinizi seviyorsanız, karşınızdaki (görüştüğünüz) kişinin maske takmasını rica edin, yoksa mümkün oldukça görüşmeyin veya biraz uzaktan görüşün.

Maskesiz bağırma, kahkaha, hızlı konuşma en büyük bulaşıcı risklerden olduğu düşünülüyor. Eğer çevrenizdeki insanlarda böyle şeyler görüyorsanız onlardan hemen uzaklaşın ve siz de böyle bağırma gibi virüs yayıcı konuşmalar uygulamayın. Ayrıca bu salgın sürecinde çevredeki insanlarla aranızda üfleme, öpme, tokalaşma asla olmamalıdır!,

Bir hapşurma virüsü 3-5 metre ileri gönderebilmekte ve kapalı mekanlarda saatlerce havada asılı kalabilmektedir, bu konuda da dikkatli olmanız gerekiyor.

Daha fazla belirtmek istediklerim olabilir, abartıyorsun diyeceksiniz. Hayır, bu işler ne kadar abartılı görünse de Coronavirus (Covid-19) salgını kendisini kanıtlamış ve güçlü bir virüstür, bu sizi yani gençleri incitmeyebilir ama sizden annenize babanıza bulaşırsa veya diğer sevdiklerinize bulaşırsa o zaman kötü sonuçlarını görebilir ve duruma üzülebilirsiniz.

Bu arada son olarak şunu söyleyecektim,  ne kadar önlem alırsak alalım, bu virüs illaki sizlere bizlere bulaşacaktır, özellikle ilacı bulunmadığı sürece.. Yine de önlemlerimizi alalım, yani ne kadar sıkı önlem, o kadar geç yakalanma hedefi 😉

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.