Delhi, Hindistan gezisi notlarım – Mart, 2015

You may also like...

23 Responses

 1. Kader dedi ki:

  Merhaba bişey sorabilir miyim gezi sırasında bi hintliyle arkadaş olduğunuzu söylediniz peki sizce arkadaş edinmek nasıl bi duygu sonuçta farklı din farklı dil iyi anlasabildiniz mi ?

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, taksiciyle her ne kadar samimi poz vermiş olsam da arkadaşlık olmadı, ben zaten oraya kız arkadaşımı ziyaret etmeye gitmiştim (Chennai gezime bakınız). Tabii ki yurt dışında arkadaş edinmek, kendilerini ziyaret etmek çok güzel bir duygu. Yabancı dilim var dolayısıyla sıkıntı yaşamadım. Din.. İnsanların dini ne olursa olsun beni ilgilendirmiyor, yeter ki insan olsunlar 🙂 Fakat hepsine saygılıyımdır. Mesela Chennai’deki arkadaşımla tapınaklara gitmiş, onun ibadetini beraber uygulamıştım tabi kalben değil, öyle bir deneyimim olmasını istemiştim ve oldu. İnsin kültür ve dinler konusunda daha çok şeyler öğreniyor böyle olunca.

 2. tatlilikkiz dedi ki:

  Merhabalar size birşey sorcam siz hindistan vizenizi acenta aracılığı ile mi aldınız yoksa kendiniz mi kendim mi alsam acenta ile mi bilemedim kendim alabilir miyim

 3. duygu dedi ki:

  merhaba,
  hindistan a bir aylık sırtcantalarımızla bir tur yapacağız. nasıl bir rota önerirsiniz? nepali de bunun içine katmak istiyoruz.

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, bir ay içinde çok yer gezebilirsiniz. Maddi durum elverişliyse Delhi,Jaipur,Varanasi,Goa,Mumbai,Agra,Haydarabad gibi yerleri gezersiniz. Daha sonra Delhi’den Katmandu’ya oranın yerel hava yollarından birini tercih ederek uçarsınız. Katmandu (Nepal) buradan sonra Nepal gezisini kendinize göre programlarsınız. Yalnız bu tur 10 gün içinde bile yeterli, 1 ay biraz fazla değil mi?

 4. ela dedi ki:

  İngilizceyi tam olarak bilmiyorsak nolcak

  • zdaylan dedi ki:

   İngilizce bilmesen de beden dili ile anlaşabilirsin. Yetmezse telefonuna çevrimdışı bir sözlük indirip onu kullanırsın ama ben senin gibi İngilizce bilmeyenlere her şeyden önce İngilizce öğrenmelerini öneririm. Hayır, sadece Hindistan seyahatı için söylemiyorum bunu, sadece hatırlatmak isterim yaklaşık 7,5 milyar nüfuslu bu dünyada uluslararası dil olarak ENGLISH konuşuluyor. Ne yazık ki bizim milletin çoğu İngilizce bilmiyor. Yurt dışında onlarla İngilizce konuşan otel yetkililerine, polislere ve diğer insanlara mal mal bakıyorlar. Bu bana göre hoş değil. Bizim millet biraz da olsa İngilizce bilsin.

 5. asya yuldasheva dedi ki:

  Abim yanlış anlamazsan bişey sorucam Hindistan oldukça sıcak bir ülke ama sen mont giymişsin.abi muson yagmurunamı denk geldin.bu arada abim muson yağmurları hangi ayda oluyor aceba

  • zdaylan dedi ki:

   O mont değil, yağmurluk. Gittiğim zaman Delhi bulutluydu, biraz da esiyordu ben de yağmurluğumu getirdim yanımda.
   Muson konusunda ise Hindistan çok büyük bir ülke dolayısıyla her bölgesinde farklı aylarda Muson görülebilmekte. Güney kısım Ekim-Aralık arasında kuzey ise Mart-Mayıs arasında diye biliyorum.

 6. asya yuldasheva dedi ki:

  Abi yaşım18 hindistana gitmek için uygun mudur acaba

  • zdaylan dedi ki:

   18 uygun ama bir önceki yorumumu dikkate al, kendini güçlü hisset. Herkese fazla güvenme. Sizin Müslüman olduğunuzu tahmin edip “Ben de Müslüman’ım” dese bile güvenme. Din ile güvence katanlar genelde dolandırıyor insanları , onlarla işin yok. Sen orada seyahat edeceksin, gezip geleceksin her şey bu kadar 🙂

   • asya yuldasheva dedi ki:

    Ayy abim yaaa çokk saol içim rahatladı.abim seni rahatsız ediyorum ama Bi soru daha sorucam.
    abim senin oraya gidip kaldığın surece ne kadar para harcadın uçak biletleride dahil olarak.

    • zdaylan dedi ki:

     Uçak bileti THY ile İstanbul-Delhi 1900 küsur TL tutmuştu. Delhi’de merkeze yakın bir otelde 3 gece 319 TL tuttu. Yemeklere gelirsek çoğunlukla anneciğimin yaptığı dolmaları, yanımda getirdiğim Nutella ve çikolatalarla da tatlı ihtiyacımı giderdim. Hint yemekleri pahalı sayılmaz. Chennai, Delhi’ye göre daha pahalı bir şehir. Orada biraz daha lüks bir otelde kaldım 622 TL 3 gecelik. Sonra aynı şehirde başka ama dandik bir otelde 1 gece 82 TL’ye kaldım. Burada anlayacağınız, ne kadar ucuz otelde kalırsanız o kadar az masraf yaparsınız. Ama benim için önemli olan hijyen, WiFi olması ve merkeze yakın olmasıdır. Dolayısıyla emin olmadan hostellerde kalmıyorum. Otel seçimi yaparken binanın güzel görülmesi de konumun iyi yerde olduğu anlamına gelmiyor maalesef. Bu konuda dikkat edin yoksa oteliniz karmakarışık sokakların içinde çıkabilir, bu da sizin merkeze ve otele ulaşımınızı zorlayabilir.

 7. asya yuldasheva dedi ki:

  Abim peki oraya gidip 10gun kalsam uçak biletleri ucuz bir otel yemek falan filan vs ne kadar Tl tutar aceba Türk TL’sine göre abi

 8. asya yuldasheva dedi ki:

  Merhaba abi bende bu yıl hindistana gitmek istiyorum kız başıma. Fakat tuana hanımında söylediği gibi açık giyinsek bişiy olurmu aceba. Bustıyer giysem başıma bişey gelir mi tuana hanıma hazdıklarınzı okuyunca biraz korktum valla abim.

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba Asya hanım. Yurt dışına tek başına seyahat edecek bir bayan bacaklarını, omuzlarını örtmelidir ki istenmeyecek şeylere yol açmasın. Bunu dini açıdan falan söylemiyorum, bence gayet normal bir görüş.

   Hindistan’da denize giren bikini kız göremezsiniz. Görürseniz de çok nadiren rast gelmiştir, belki Goa gibi birkaç şehirde mümkün olabilir.

   Her ülkede olduğu gibi Hindistan’da da bazı insanlar cahil kalmıştır. Hindistan devleti her ne kadar uzay bilimi,sanayi,film üretimi ve yazılım dünyasında gelişmiş bir ülke olsa da bu ülkede diğer ülkelerle kıyaslarsak, nüfus bakımından milyonlarca insan yaşadığını, bunların bazılarının eski ve ilginç kültürlere uyduğu, çağdaşlık dışı kültürlere uygun yaşadığını, yeterince eğitim almadıklarını, çağdaş olmadığını unutmamalıyız.
   Dolayısıyla, açık giyinmeniz diğer kültürlerde insanların farklı açıdan bakmalarına neden olabilir. Açık giyinmeyin, tanımadığınız insanlara çok güvenmeyin, kalabalık olmayan yerlere gitmeyin, gece dışarı çıkmayın eminim ki bu adımları uygulayarak güvenlik tedbirlerinizi yerine getirmiş olur ve memnuniyetle seyahatınızı sürdürebilir ve sonuçlandırabilirsiniz.

 9. tuana mina dedi ki:

  Canım peki oraya gidince onlar senin onlardan farklı olduğunu anladılar mıııı??
  ben kız başıma gitmek istiyorum ve orası baya sıcak orada açık giyinsem sorum olur mu acaba.
  ya da başıma kotu Bir şey gelir mi?
  orada erkekler kızlara sürekli bakıyormuş ve onları takip ediyolarmış bunlar doğrumu lütfen cevap ver bu soruların cevaplarını cooook merak ediyorum??

  • zdaylan dedi ki:

   Hatırlatmak isterim; Hindistan bu bakımdan dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Eğer erkeklerin ilgisini çekecek bir şeyler giyersen başına bir şey gelmesi mümkün. Orada bir turist olup soğuk olacaksın, tanımadığın erkekleri EĞER ETKİLEMEK İSTEMİYORSAN onlarla boş yere fazla konuşmayacaksın. Eşya kaybolması veya çalınmalarına karşı da güvenlik tedbirlerini dikkatlice uygulayacaksın. Sonuçta savaşa değil, bir geziye gidiyorsun.

 10. tuana mina dedi ki:

  Ya peki ilk uçaktan inerken otele nasıl gittiniz yada otelin nerde olduğunu nereden biliyorsunuz ?

  • zdaylan dedi ki:

   Otele gitmek için auto veya taksi kullanılabilir. Veya otelinizle görüşürsünüz sizi ekstra bir ücretle havalimandan otelinize transfer edebilir.

   Otel rezervasyonunuzun çıktısını alın şoföre gösterin, yani adresi bilmenize gerek yok.

 11. Hikmet sevinc dedi ki:

  Yahu insan en az bir lisanın fyatini yazar arkadaasim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir