DJI Mavic Air 2 incelemesi ve yorumları

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

DJI Mavic Air 2.. ‘Bugüne kadar sahip olduğum en iyi drone’ ve tanıtımıyla tekrar karşınızdayım!

Bu model hakkında: Mavic Air 2, 27 Nisan 2020’de DJI tarafından piyasaya sürüldü. DJI’nin ürettiği tartışmasız en iyi dronelardan biri. Peki bu drone kaç km menzile sahip? ne kadar hızlı gider? rüzgara dayanıklı mı? kamerası nasıl? katlanabilirliği ve taşınabilirliliği nasıl? Birazdan hepsine değineceğim.

Yaklaşık 1 senedir Phantom 3 Professional kullanıcısı olarak artık daha üst bir teknoloji, daha uzun menzilli, kolay taşınabilen ve daha ufak bir dronea ihtiyacım vardı. Yani kısacası daha özellikli ve pratik bir drone olmalıydı. Phantom 3 Professional ile edindiğim deneyimler, DJI’a olan güvenim iyice artmıştı ve ‘Phantom 3 Professional’ı daha sonra satarım, yeterki daha iyi droneum olsun’ diyerek daha iyisini istedim bunun sonucunda bir adet DJI Mavic Air Combo paketi satın aldım.

DJI Mavic Air 2 Fiyatı

DJI Mavic Air 2’yi Combo paketi olarak Kasım 2020’de 9450 TL’ye bir internet sitesinden satın aldım. Fakat ilerleyen günlerde 8000 TL’nin başına kadar geriliyip daha sonra 10000 TL üzerinde de satıldığına şahit oldum.  Şimdilik uygun fiyat olarak (Şubat 2021) 10200 TL’den başlayan fiyatlarla satışta. Daha kârlı bir alışverişi kaçırdığım gibi, daha zararlı bir alışverişe de denk gelmemiş oldum diyelim 🙂 Bu arada TC Merkez bankasının arttırdığı faizlerle 8,53’ten 6,95’lere geriliyen dolar kuru nedeniyle fiyatların ilerleyen zamanlarda düşüp düşmeyeceği merak konusu.

Normal ve Combo paket olarak satılıyor. Peki Combo paket nedir?

Combo paket ile ‘all in one’ yani hepsi bir arada olarak genellikle yedek parçalar, drone ile beraber almak isteyebileceğiniz malzemeler bir arada ve daha ucuza satılır.  Mesela ben Combo paket aldığım için içinden bir adet çanta, 3 tane batarya, 3’lü batarya şarj istasyonu, birkaç pervane, kamera için ND lensler, (drone ve kumandayı saymıyorum) gibi ve fazlası.. Bazı aparatlar / gerekli ürünler geldi. Fakat Combosuz paketlerde kutuda droneu uçurabileceğiniz yeterli miktarda malzeme çıkar. Mesela 3 batarya yerine 1 batarya, 3’lü şarj yerine tekli şarj aleti gibi daha az araçlı dronea sahip olursunuz, dolayısıyla combo paket almanızı öneririm. 

Mavic Air 2 genel özellikleri

  • 48MP Fotoğraf ve 4K / 60fps Video
  • 34 Dakika Max Uçuş Süresi
  • 10km 1080p Video Aktarımı
  • HDR
  • FocusTrack
  • 8K Hyperlapse
  • Ön ve arkada çarpışmayı engellemek için sensörler

DJI Phantom 3 Professional yanında Mavic Air 2

Mavic Air 2 ile çektiğim bazı fotoğraflar

DJI Mavic Air 2 ile çektiğim efsane klipler 🙂

Yeni yıla (2021) giriş anı.. Beylikdüzü-Büyükçekmece yönü, İstanbul

Covid-19’un mahvettiği barajlar, kuraklıklarla Sazlıdere barajı..

Efsane Büyükçekmece ve gölü

Yaklaşık 8-10km menzil

Mavic Air 2 yaklaşık ortalama 4,5-5km ama batarya sağlığı, konum – şebeke ve yer yapısına göre değişiklik gösterip 10km kadar uzağa gidebilir. Örneğin en az 15 uydu alabildiği, ağaçların, binaların ve tepelerin neredeyse hiç olmadığı bir alanda en fazla 10km kadar gidebilir fakat dediğim gibi bu şartlarda ancak aksi halde, eğer şehirde değilseniz ve yakınlarınızda yüksek objeler, tepeler yoksa sinyal kopmadan 5-8km kadar uzaklaşabilirsiniz.

Rüzgara dayanıklı yeterince iyi!

37,8 km/s’e gibi sert rüzgarda etkileyici bir şekidle stabil olur ancak cihaz ve çevre güvenliği açısından, bundan daha sert rüzgarlarda uçurmamanızı tavsiye ederim. Daha sert rüzgarlarda uçurmanız durumunda rüzgar droneu götürebilir.  Mavic Air 2’nin, Phantom serileri gibi bazı ağır dronelara göre sert rüzgarlarda daha stabil uçabildiğine şahit olduğumu söyleyebilirim.

Mavic Air 2’nin akıllı sensörleri, kaza yapma ihtimalinizi azaltır!

Eğer acemi değilseniz veya fazla riskli uçuşlar yapmıyorsanız bu droneu uzun yıllar kullanabilirsiniz.  Bu arada bilmiyorsanız bilmenizde fayda var, ön ve arkada müthiş koruma sağlayan bu sensörler ne yazık ki yanlarda ve üstünde yok ve bu, yanlara ve yükselmeye giderken dikkatsiz uçurduğunuz durumda kaza yapmanıza yol açacaktır, dikkat etmelisiniz.  Ben şahsen 5 aydır kullanıcısı olarak hiç düşürmedim, eğer bazı tecrübelerimden yararlanmak isterseniz güvenli drone uçurma ve dikkat edilmesi gereken hususlar adlı makalemi okuyabilirsiniz.

Sizi ve nesneleri takip eden müthiş Active track takip özelliği

Çok kullanışlı bir diğer özellik: Active Track. Bu özellik sayesinde drone sizi veya belirttiğiniz aracı, hayvanı veya bir nesneyi takip edebilir. Takip sırasında karşılaştığı engellere takılmaz, engellerden sıyrılır veya durur (nasıl istediğinize göre).

Takip için 3 tane mod vardır:

  • 1. Trace: sizi sabit bir şekilde takip eder.
  • 2. Parallel: Sizi takip ettiği sırada açının ve hareketin uygunluğuna göre paralel şekilde çekim yapar. Mesela önünüze gelir sonra hareket edersiniz drone arkanızda kalır ama yine sizi takip eder, yandan geçer ve bazı paralel geçişli çekimler uygular.
  • 3. Spotlight: Drone olduğu yerde durur kamera sizin hareketlerinizi izler ve sabit çekim uygular

Geliştirilmiş çekim modları

Mavic Air 2’de bulunan 4K , 8K TimeLapse, HDR video, HDR Foto, 48MP, zoomlama, panaromik çekimler, RAW & JPG modu, asteroit modu,QuickShot,Active Track ve fazlası.. Gibi özellikler hem eğlenceli hem kullanışlı çekimler yapmanızı sağlar, profesyonel çekimler yapmanızı kolaylaştırır.  Bir mekanı dairesel şekilde video çekebildiğiniz gibi aynı şekilde TimeLapse çekimleri ile hızlı geçiş çekimleri sağlayabilirsiniz üstelik ben kamerasını, kameralardan anlayan biri olarak çok beğendim. Sensorler başarılı, özellikle gece çekiminde TimeLapse kalitesi oldukça iyi.

Peki bu drone hakkında son sözüm?

‘Almak isteyenlere şiddetle tavsiye ederim!’ olurdu 🙂

Aslında bir şey söyelememe gerek yok, görüyorsunuz, drone gibi drone! 🙂 Ben bu kadar pratik bir drone hayatımda görmedim ve aldığımdam beri çok memnunum ve hiç pişmanlık yaşamadım.  Bu droneun avantajlarına değinirsek, katlanabilir olması, küçük bir çantayla taşınabilir olması, pratik ve uçuşa hemen hazır olabilmesi, uzun menzile ve yeterli uçuş süresine sahip olması, 4K, 48MP ve zoom yapma gibi akıllı özelliklerinin ve fazlasının olması.. Bence DJI’nin bu droneu çok tutulacak, zaten kullanan herkes memnun.

Bu arada şunu da belirtmekte fayda var, şu aralar DJI’nin en büyük rakibi olarak bilinen Autel Robotics firmasının da çok iyi işler yaptığını işittim fakat henüz Autel cihazı kullanmadım ama Autel cihazları kullanım da DJI’den daha iyi olduğunu savunan arkadaşlarım oldu,  eğer gerçekten o kadar başarılıysa Autel ismini ilerleyen zamanlarda daha fazla duyabiliriz fakat şimdilik DJI’nin Mavic Air 2’si bir harika.. Almak isteyenlere tavsiye ederim!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.