DNS değiştirme – DNS adresi nasıl değiştirilir?

21.03.2014
1.901
A+
A-
DNS değiştirme – DNS adresi nasıl değiştirilir?

Bilgisayarınız veya DNS değiştirmeyi destekleyen başka cihazlarınız üzerinde DNS adresini değiştirip Türkiye Cumhuriyeti tarafındna mahkeme kararıyla yasaklanmış olan tüm sitelere erişmeniz mümkündür.

Burada bilgisayarınız için DNS değiştirme yolunu anlatacağım. Bugün Türkiye‘de Twitter kapandı ve bazı Twitter kullanıcıları DNS adreslerini bu yöntemle değiştirip Twitter‘a ulaşabiliyorlar.

DNS değiştirmek hiç de zor değil, şimdi burada Denetim Masası -> Ağ ve İnternet -> Ağ ve Paylaşım Merkezi -> Bağdaştırıcı ayarları değiştirin‘e erişip oradan bağlanmış olduğumuz ağ üzerinden DNS değiştireceğiz. Denetim Masası‘na girmeyip direkt bağdaştırıcı ayarları penceresine ulaşmak için Çalıştır‘ı açın (Windows tuşu + R) daha sonra “ncpa.cpl” komutunu girin.

Başlat -> Denetim Masası..

1

Denetim Masası açıldı, şimdi aşağıda gördüğünüz gibi Ağ ve Internet‘e tılayın.

2

Buradan Ağ ve Paylaşım Merkezi‘ne tıklıyoruz.

3

Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin (sol köşede) tıklıyoruz..

4

Evet.. Buraya dikkat, aslında öyle çok önemli değil bunlar sadece bilgisayarımızda oluşturulmuş ağ bağdaştırıcıları genelde bilgisayarda uzman olan kişilerin oluşturabileceği ağ bağdaştırıcıları diyelim.. Yani herkesin bilgisayarında bu kadar ağ bağdaştırıcısı bulunmaz genelde 1 tane bulunur Yerel Ağ Bağlantısı diye.. Şu anda bağlı ve etkin olan ağ bağlatısı oradan interneti alıyorum şu an Yerel Ağ Bağlantısı‘na sağ tıklıyoruz..

5

Ardından “Özellikler”‘e tıklıyoruz..

6

 

Son aşamalardayız.. Aşağıdaki listede bulunan “Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)”‘ü seçili tuttuktan sonra hemen altında bulunan “Özellikler“‘ butonuna tıklıyoruz..

7

Final aşaması..  Aşağıdaki görselde belirttiğim gibi, burada “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçip dilediğiniz DNS adreslerini üst ve alt kısım olarak belirtiyoruz. Sonra kaydetmek için “Tamam”‘a tıklamayı unutmayın tabi bilmeyenler için hatırlatmak isterim.

8

Örnek bir DNS adresi..

Bu örnekteki DNS adresi gerçek bir DNS adresi olup Google‘a aittir, bu DNS adresi sayesinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından yasaklanmış tüm sitelere erişmeniz mümkün.

Google DNS:

Üst kısım: 8.8.8.8

Alt kısm:  8.8.8.4

9

 

Eğer yasaklı internet sitelerine erişmek istiyorsanız ve DNS değiştirme işlemi yeterli gelmediyse.. UltraSurf ile yasaklı sitelere koalyca erişebilirsiniz detaylar için tıklayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. shira dedi ki:

    thank you, knight in shining armor! that was very helpful 🙂