Dosya şifreleme ve belli kullanıcılara erişim izni sertifikası verme

Dosya şifreleme ve belli kullanıcılara erişim izni sertifikası verme

Windows’ta klasör şifreleyip sadece belli kullanıcılara erişim izni (sertifika) vermek hakkında bilgi paylaşacağım.

Örn: Önce A kullanıcısında yeni bir klasör açılır bu klasör şifrelenir daha sonra B kullanıcısıyla şifrelenmiş olan bu klasörün hemen yanında bir klasör açılır ve bu klasör de B kullanıcı tarafından şifrelenir daha sonra A kullanıcısına geri dönüp A kullanıcısının oluşturmuş olduğu şifreli klasörün içine eklenmiş olan her hangi bir dosyanın üzerine sağ tıklayıp aşağıdaki adımlarda belirttiğim gibi B kullanıcısını sertifikalandırıyoruz B kullanıcısı bundan sonra A kullanıcısının oluşturduğu bu şifreli klasöre erişebilmesini sağlıyoruz.

Burada dosyaları encrypt ediyorsunuz ancak şifre falan belirlemiyorsunuz sadece diğer kullanıcıların erişimini engelliyorsunuz dilediğiniz kullanıcıların erişmesine de yetki verebiliyorsunuz fakat kötü bir tarafı vardır ki erişim izni olmayan kullanıcılar bu şifrelenmiş dosyalarınızı silmesi mümkündür.

Windıws 7 – zdaylan kullanıcı hesabı üzerinden C: sürücüsüne yeni bir klasör oluşturuyorum.

en1

Yeni bir klasör oluşturdum adını değiştirmedim dilediğiniz adı girebilirsiniz şimdi yeni klasörümüzün üzerine sağ tıklıyıp Özellikler diyoruz.

en2

Özellikler penceresi ekrana geldikten sonra Gelişmiş‘e tıklıyoruz.

en3

“Veriyi korumak için içeriği şifrele” seçeneğini işaretledikten sonra tamam diyip çıkıyoruz. Böylece bu klasörü kendi hesabımızdan erişebilir bir şekilde şifrelemiş olduk.

en6

Şifrelediğimiz klasörün ismi yeşil renkli olacaktır eğer yeşil renkli görülmezse şifrelemeniz başarılı olmamıştır. Böyle yeşil renk görünümlü olarak görülmezse yukarıda bahsettiğim gibi şifreleme işlemini tekrar deneyiniz.

en5

 

Şimdi şifreleme işleminden hemen sonra şifrelediğimiz klasörün içine yeni bir metin belgesi açalım.

en7

Metin dosyasını açın, “Bu bir denemedir” ya da dilediğiniz bir yazı bırakın ve kaydedin.

en8

 

 

Şimdi B (zubeyir) kullanıcısı ile bu A (zdaylan) kullanıcısı tarafından şifrelenmiş metin belgesini açmayı deneyelim bakalım ne olacak

Bu yukarıdaki işlemleri zdaylan adlı Windows kullanıcı hesabı ile yapmıştım ben şimdi zubeyir adında bir Windows kullanıcı hesabı oluşturdum bunu başka bir kullanıcı olarak örnek sayalım mesela yukarıda bahsettiğim gibi A kullanıcısı = zdaylan , B kullanıcısı = zubeyir kullanıcısı. (Ben kendi adım Zübeyir yerine zubeyir kullanıcısı açtım Türkçe karakter kullanmadım hiç bir zaman Türkçe karakterler ş,ü,ğ,ç,ı,ö vs.. gibi karakterleri kullanmıyoruz burada sorun olmazsa bazen başka işlemlerde sorun olabiliyor. Türkçe karaterlerine sahip olmayan bir kullanıcı adı açmanızı öneririm.)  Evet bu belgeyi zubeyir kullanıcısıyla açtığımızda hatayla karşılaştık notepad.exe‘yi açtı ama içeriğini göstermedi “Erişim engellendi” diyip buna yetkin yok dedi peki zubeyir kullanıcısını nasıl sertifikalandıracağız ?

en9

zubeyir kullanıcısını sertifikalandırmak için önce aynı dizinde bulunan A kullanıcısı (zdaylan) tarafından oluşturulmuş şifreli klasörün hemen yanına yeni bir klasör açın ben “zubeyir” adında yeni bir klasör açtım zubeyir kullanıcısı için illa zubeyir adında klasör açmak şart değil dilediğim ismi girebilirdim siz de dieldiğiniz bir klasör ismi girin ve bu klasörü B (zubeyir) kullanıcısından şifreleyin.

en10

B (zdaylan) kullanıcsı ile oluşturduğum “zubeyir” klasörünü aynı kullanıcıyla şifreliyorum.

en11 en12 en13

Aynı dizinde bulunan her iki klasör, her biri iki ayrı kullanıcı tarafından şifrelenirse her iki kullanıcı bir birini görebilecek mesela A kullanıcısı B kullanıcısına sertifika verebilecek böyle olunca B kullanısı A kullanısının klasörüne erişebilir ama A kullanıcısı B kullanısının klasörüne erişemez çünkü biz burada sadece B kullanıcısına A kullanıcısının klasörüne erişme yetkisi verdik A kullanıcısının B kullanıcısının klasörüne erişmesini isterseniz aynı şifrelemeyi B kullanıcısında uyguladıktan sonra A kullanıcsına sertifika vermek zorundasınız.

en14

A Kullanıcısı | Buraya dikkat..  Biz burada klasörün değil , metin belgesinin üzerine sağ tıklayıp Özellikler diyoruz eğer bunu klasörün üzerine yaparsanız istediğiniz olmaz 🙂 Metin belgesine Sağ tıklıyoruz -> Özellikler

en15

Gelişmiş..

en16

Ayrıntılar..

en17

Burada kullanıcı yazan bölgede bu dosyaya erişme izni olan kullanıcılar listelenmektedir şu anda A kullanıcısı (zdaylan) erişim hakkı bulunuyor biz buraya bu kullanıcının yanına B (zubeyir) kullanıcısını ekleyeceğiz. Ekle butonuna tıklıyoruz.

en18

Evet gördüğünüz gibi A kullanıcısı sertifika ekleden B kullanıcsını gördü çünkü neden? biz B kullanıcsıyla gidip A kullanıcısının şifreli klasörünün bulunduğu aynı dizine yeni klasör açıp bu klasörü de şifreledik o zaman bir birini gördüler. İki ayrı klasör her biri ayrı bir kullanıcı tarafından şifrelendiğinde sertifika ekle yapınca bir birlerini görebilecekler.

en19 en20

Artık B (zubeyir) kullanıcsı ile bu metin belgesine erişebiliyoruz  🙂

en21

 

NOT ÖNEMLİ!!: Dosyamıza şifre belirledikten sonra sertifika dosyamızı kaydetmeliyiz yoksa format attıktan sonra artık o şifreli dosyaya erişmemiz için sertifikamızı gözatmamız gerekir, sertifikayı kaydetmek için önce dosya şifreleme yapın sonra hemen aşağıda System tray (Görev çubuğu /Saat göstergesi yanındaki aktif porogramlar) içinde yeni bir ikon oluşacaktır çift tıklayıp bir an önce sertifikanızı bir depolama alanınıza kaydediniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. ibo dedi ki:

  gelısmıs özellıklerden ayrıntılar dıyemıyorum kayıpmı oldu dosya
  zubeyir bey

 2. yusuf dedi ki:

  son adımda ekle dedikten sonra bu dosyaya kullanıcı eklemek için dosyaya erişiminizin yanı sıra yazma veya değiştirme izniniz olmalıdır diye hata veriyor bu yüzden işlemi tamamlayamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

 3. yasin korkmaz dedi ki:

  MERHABA ZÜBEYİR BEY
  HARD DİSK C YE FORMAT ATTIKDAN SONRA DOSYA ŞİFRELEME KOYDUĞUM E,D,F HARDDİSKLERİNDEKİ DOSYALARA ERİŞİM ENGELLENDİ UYARISI ALIYOR NE KOPYALAYABİLİYOR NEDE ULAŞABİLİYORUM YARDIMCI OLURSANIZ MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Geç cevap için üzgünüm, kusura bakmazsınız.. Sunucu mail problemi nedeniyle yorumunuzdan hemen haberdar olamadım.

   Format atmadan önce ya encryption (şifreleme)yi kaldırmalıydınız ya da sertifikayı devre dışı bırakmanız gerekiyordu.. İşiniz zor, internette bir kaç program var onları denersiniz belki kurtarırsınız. Yoksa 100 yıl beklemeniz şart, bir sertifikanın ömrü 100 yıl. Çok geçmiş olsun.

   1. yasin korkmaz dedi ki:

    örnek program verebilirmisiniz ben advanced EFS data recovery programı ile denedim fakat yapamadım

 4. yasin korkmaz dedi ki:

  merhaba Zübeyir bey
  Windows XP ye C ye format attım fakat öncesinde D,E,F deki dosyalarıma şifre koydum şimdi erişim engellendi bu anlattığınız işlemi bu durumda XP de kullanabilir miyim eğer kullanamazsam bana yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler

 5. Bilal dedi ki:

  Bendeki sorun şu.Exel’deki çalışmalarımı şifreleyip kaydetmiştim ve yeşil renkli görünüyorlardı.Harici harddiskime kaydettim ve yedek duruyorlardı.pcim kullanılamaz duruma gelince yeni bir pc aldım,fakat bu kullandıgım exel dosyalarını yedek aldığım harici harddiskten açamıyorum.Nasıl açabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Anladığım kadarıyla excel dosyanızı excelin özelliğiyle şifrelemişsiniz yani bu sayfadki bahsettiğim programla alakası yok, eğer bu programı kullansaydınız şifrenizi unutmadığınız sürece o kadar eminim ki hiç sorun olmayacaktı ancak excel ile şifrelemişsiniz maalesef bu konu hakkında pek bilgim bulunmamaktadır şifreli excel dosyalarının nasıl çözüldüğüne dair bilgi henüz işitmiş değilim böyle bir şey mümkünse en kısa zamanda sorunu çözüp dosyanıza kavuşmanızı umuyorum. Geçmiş olsun.

   1. Bilal dedi ki:

    İlginiz için teşekkür ederim.