Flight Simulator – Auto-Pilot ile rota takip etme

zdaylan

Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.

You may also like...

8 Responses

 1. emir dedi ki:

  teşekkürler gerçekten çok yardımıcı oldu yani devamını bekleriz

 2. Murat dedi ki:

  öncelikle merhaba zdaylan arkadaşım… ben de FSX ile güzel uçuşlar yapıyorum… fakat anlattığın bir şey yanlış… o da şu: App tuşu, rotayı takip etme tuşu değildir… App tuşu, adı üzerinde; Approach ( yaklaşma) demektir… App tuşunu da, inilecek havaalanına yaklaşırken, radyo sinyalinden alınan yaklaşma açısına oturtmak için ve de havaalanına iniş yapılacağı sırada, NAV tuşu ile birlikte App tuşu aktif olunca, uçak havaalanının glide slope’unu kolayca yakalar… App tuşunu, GPS’deki havaalanına yaklaşırken yeşil renkli uzun oklara oturunca aktif etmek lazım… öbür türlü, uçak kafasına göre rota çizer… rotayı takip tuşu APP değil, VOR LOC tuşudur… VOR LOC tuşuna da, NAV/ GPS tuşundan, GPS’e alındığında birlikte basılırsa, uçak rotaya oturur… çok fazla VFR uçuş yaptım ve aynı anlattığım şekilde çalışıyor… yani, rota takibi APP tuşu değil, VOR LOC tuşu… yaklaşma tuşunun adıdır APP tuşu… dediğim şekilde bir uygulayın, bakın bakalım doğru mu yanlış mı?

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,APP butonunun sadece rota takip etmekle olmadığını elbette biliyorum. Dilersen ILS iniş yazımı inceleyebilirsin. Mesela ILS iniş yazımda APP butonunu “Approach” anlamında kullanmışım, hatta onunla beraber VOR LOC’u da gerektiği yerde kullanmışım. Bu gönderiyi 2013’te yazmıştım ve muhtemelen basit dilde yazmak istediğimden öyle detay vermişimdir. Seni de tebrik ederim, bu konuda yeterince tecrübeli görülüyorsun 🙂 Eleştirin için teşekkürler.

  • Elkhan Akbarov dedi ki:

   Allah senden razi olsun

 3. necati findos dedi ki:

  anlatımınız için teşekkürler kardeşim çok yararlı oldu..
  iki şey sormak istiyorum
  1-ekran tam ekran yapamıyorum
  2- maus ile kokpit içerisinde gezinemiyorum
  bu konuda desteğine ihtiyacım var belkide çok basit birşeydir ama ben çözemedim
  teşekkür ederim

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba, tam ekran yapmak için Alt + Enter, mouse devreye sokmak için ise Ctrl + Y (2 kere uygulamanız gerekebilir)

 4. ibrahim dedi ki:

  değerli genc adam selam.kabiliyetlerinden dolayı senı kutluyorum,başarılarının devamını diliyorum. bende senin gibi fsx tutkunuyum. fakat ingilizcem olmadığından bu hobimi yapabildiğim kadarıyla götürüyorum.anlatımından bilmedigim noktaların farkına vardım. ben senin gibi genc biri değilim fakat sevdigim bu hobiyi bu yaşımda edinmek beni mutlu ediyor.FSX kurulumu yaptım fakat videoda ki kokpit içi ayrıntıları detaylı olarak göremiyorum. acaba yanlş bir yğkleme vede yanlış bir ayardanmı kaynaklanmakta bu durum.ayrıca fsx en düşük hangi seviyedeki bilgisayarda calışacak durumdadır. sana teşekür ediyor cevabını bekliyorum.

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim 🙂 Hangi videodan bahsediyorsunuz bu anlatımda video bulunmuyor, acaba ILS anlatımındaki videodan mı bahsediyorsun? neden kokpiti detaylı göremiyorsun ki, Boeing 737 default uçak ile denediğinden emin misin? Böyle bir sorun yaşanıyorsa muhtemelen ya bir uçak eklentisi yükledin ancak kokpitte bulunan bazı nesneler bozuk veya gauges eklentisi kurmadın ya da FSX hatalı kuruldu diyelim. Ama sorunu kendim görmeden emin olamıyorum, ekran görüntüsünü gönderir misin? FSX’i bu çağda en azından Windows XP destekleyen neredeyse tüm bilgisayarlar kaldırabilir. Güçlü bir bilgisayar olması gerekmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.