Flight Simulator – Basit bir uçak boyama çalışması

15.06.2013
12.719
A+
A-
Flight Simulator – Basit bir uçak boyama çalışması
Reklam
[instagram-feed]

FSX’te uçak boyama nasıl yapılır? Hangi araçlarla yapılır?

Merhaba arkadaşlar, eminim ki FSX simulasyonunu kullanan bir çok kullanıcı kendi uçağını boyamak ister bunu yapmak gerçekten zevkli. Eğer Photoshop ve bilgisayar bilginiz varsa bu işlemi kolayca yapabilirsiniz.  Bir çok görsel hazırladım umarım detaylı anlatabilmişimdir. Zaten sorun olursa bana yorumlardan sorabilirsiniz yardımcı olurum 🙂

62_gscreenshotpic.jpg (450×337)

Gerekli araçlar:

DXTBmp  | ücretsiz  | indir

Photoshop (her hangi bir versiyon) | deneme versiyonu | indir

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

———–

DXTBmp kurulumu çok kolay olduğundan dolayı görsel içinde anlatma gereği duymadım ama yinede kuramazsanız yorum atıp yardım isteyebilirsiniz.

1- DXTBmp programını açıyoruz File -> Open diyelim

1

2- C:\Program Files\Microsoft Games\Microsoft Flight Simulator X\SimObjects\Airplanes\B737_800\Texture.6\b737_800_1_T.DDS dosyasını göz atarak seçiyoruz. NOT: Eğer FSX kurulum sırasında FSX’i nereye kuracağınızı daha önceden kendiniz belirlemişseniz o zaman yinede hiç sorun yok. Panik yok, her hangi bir sürücü harfi olursa olsun farketmiyor sadece belirlediğiniz FSX dizinde SimObjects -> Airplanes -> B737-800 -> Texture.6 -> b737_800_1_T.DDS olarak DXTBmp programıyla bu dosyayı açmanız yeterli olacaktır.

2 3

4

3- Ve uçak tasarımını DXTBmp programıyla açmış durumdayız..

5

4- Şimdi bu tasarımı DDS formatından BMP formatına çevirerek kaydetmemiz gerekiyor yoksa Photoshop ile DDS dosyasını çalıştırmak mümkün değil. Kayıt sırasında dosya adını değiştirmeyin çünkü bu dosya adıyla Photoshop ile tasarımı düzenleyip tekrar üzerine kaydedeceğiz.

Save -> 24 BMP Image seçiyoruz ve masaüstüne kaydediyoruz. Dilediğiniz dizine kaydedebilirsiniz ancak bu işin daha kolay olması için masaüstüne kaydetmeyi tercih ediyorum.

6

7

5-  Kaydettiğimiz BMP dosyası masaüstünde duruyor şimdi sağ tıklayıp Birlikte aç -> Adobe Photoshop CS6 (Eğer birlikte aç’ta Photoshop yer almıyorsa Photoshop programından bu BMP dosyasını File -> Open yoluyla açabiliriz.

8

6- Photoshop’ta uçağımızın desenini açtık. Şimdi üzerine kendi tasarımımızı yapalım. 

9

7- Evet.. Şimdi örnek bir tasarım yaptım Captain zdaylan 🙂

10

8- Şimdi tasarımımızı Save As.. a tıkladıktan sonra Format: yazan yerde BMP seçmeyi unutmayalım!! Bu çok önemli bu dosyayı BMP olarak masaüstündeki kaydettiğimiz BMP dosyasının üzerine kaydedip, DXTBmp programıyla DDS dosyasına çevirdikten sonra FSX -> SimObjects -> Airplanes -> B737-800 -> Texture.6 -> b737_800_1_T.DDS’nin üzerine kaydedeceğiz.

11 12

9- Böyle bir dosya zaten var üzerine kaydetmek istiyor musunuz? sorusu gelince Evet diyoruz ve masaüstündeki BMP dosyasının üzerine yeni tasarımımızı kaydediyoruz.. Şimdi bu BMP dosyasını tekrar DDS dosyasına çevirip FSX’in B737-800 -> Texture.6 dizinine yollayacağız.

13

10- Gelen pencerede OK butonuna tıklıyoruz.

14

11- DXTBmp programını açıyoruz File -> Open diyip masaüstündeki üzerine kaydettiğimiz BMP formatlı tasarımı seçiyoruz daha sonra File -> Save as -> DDS Texture yapıp DDS dosyasını kaydedeceğimiz adresi belirliyoruz. DDS formatında kaydedeceğimiz yer: FSX dizini -> SimObjects -> Airplanes -> B737-800 -> Texture.6 -> b737_800_1_T.DDS (bu dosya üzerine kaydet) yapıyoruz ve hepsi bu kadar 🙂 Artık uçağımız yeni tasarımıyla hazırdır 🙂

15

16

17

18

 

Kaydedilecek yer: FSX -> SimObject -> Airplanes -> B737-800 -> Texture.6 -> B737_800_1_T.DDS (üzerine kayıt)

19

 

Evet butonunu tıklayıp üzerine kaydetmeyi kabul ediyoruz.

20

 

Şimdi.. Flight Simulator X’de uçağımızı test ediyoruz 🙂

21 22 23 24

 

 

 

 

 

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Murat dedi ki:

   Çok güzel bir yazi olmus ama merak ettigim sey su ki PMDG ucaklar icinde gecerli mi bunlar