Flight Simulator – ILS iniş – Resimli Anlatım

24.12.2013
24.273
A+
A-
Flight Simulator – ILS iniş – Resimli Anlatım

FSX‘te ILS iniş, nasıl yapılır , neler gereklidir size bir resimli anlatım hazırladım umarım işinizi görür.

YENİ! Sizin için videolu anlatım hazırladım hem videolu anlatımı hem de bu sayfadaki anlatımı çalışmanız sizin için kullanışlı olacağını düşünüyorum,  VİDEOLU ANLATIMI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

 

FSX için gerekli işlemler

14

ILS inişi yapmayı öğrenmek isteyen ziyaretçilerim öncelikle bu gerekli işlemleri nasıl kullanacağınızı öğreteyim bunlar olmadan ILS inişi yapmanız mümkün değil belki bilmeyenler için ilk başta çok zor gibi gelecek ama 2-3 defa tekrarlarsanız eminim artık alışırsınız zor değildir sadece bu nedir bunu yapamam demeyin okumaya devam edin.

Course:

Her pistin farklı course değeri vardır bu işlem uçağımızın piste düzgün hizalamasına yardımcı olur.

Frequency:

ILS sistemleriyle bağlantı kurar, sinyal alır-gönderir.

Mode Switch:

Bu sistem ise eğer ILS inişi yapılacaksa mutlaka NAV‘de olmalı ama ILS inişi değilde rota yolu izlenilecekse GPS‘de olmalı. ILS yapacaksanız mutlaka NAV‘a ayarlamalısınız.

VOR LOC:

Communication Radio üzerinden Frequency kodu aktif  + Course değeri + Mode Switch‘i NAV yaptıktan sonra  VOR LOC‘a basınca uçağımız piste doğru hizalar sadece hizalar ve yaklaşır ama otomatik alçalamaz.

APP:

VOR LOC ile hizalama tamamlandıktan sonra Localizer ile beraber piste alçalmak için VOR LOC devre dışı bırakılır, ALT HLD eğer açıksa o da devre dışı bırakılır ve APP aktif edilir.  APP, Localizer ile beraber uçağımızı piste alçalmasına yardımcı olacaktır.

İniş yapacağımız havaalanın ICAO kodunu navigasyona girdikten sonra yukarıdaki sekmeden World -> Map..  Seçiyoruz Buradan ineceğimiz pistin ILS bilgilerini alacağız. Bu örnekte LTBA (İstanbul Atatürk Havaalanı)’na ILS inişi yapacağız.

NOT: Üstteki sekme açılmıyorsa klavyenizden ALT’a basılı tutun.

1

 

Haritadan İstanbul Atatürk Havaalanı bölgesine baktığımız zaman karşımıza ILS pistleri geliyor biz burada 06 (gerçekteki yenilenen adıyla 05) pistine ineceğiz. Bu pistin ILS bilgilerini almak için bu pistin ILS hattına tıklıyoruz (işaretlenmiş bölge)

 

2

 

06 pistinin ILS bilgileri karşımıza geldi. Burada alacağımız bilgiler..

– Pist seçimi (06)

– Frequency: (110.30 MHz)

– Heading (Course değeri): (58)

Bu bilgileri aldıktan sonra aşağıdaki gibi kokpitte uygulamaya başlayalım.

 

3

 

Communiciation Radio’ya Frequency değeri nasıl girilir?

 

1- Önce Shift + 2 yapıp bu aracı açalım daha sonra NAV 1’de sağ taraftaki alana 110.30 Frequency NAV 1 kodunu giriyoruz. (Mouse scroll topu ile)

2- İşaretlediğimiz bölgede küçük düğmeye tıklıyoruz. 110.30‘u Active bölümüne gönderecektir.

3- Gördüğünüz gibi 110.30‘u sol tarafa Active alanına gönderdik. Aktif etmek için kullanacağınız düğme ise işaretteki gibidir.

 

4

 

Pist seçme 

Not: Pist seçmeden önce navigasyona rotayı eklemelisiniz ineceğimiz rota ICAO‘su LTBA (Rota belirlemeyi bilmiyorsanız tıklayın)

1. PROG 2. Select Approach ? 3. Ent (3-4 kere tamamlanana kadar) 3 kere ENT butonuna basınca tamamlanmış olması gerekiyor tamamlandıktan sonra ise 2 defa PROC butonuna basın ve navigasyon ekranında LTBA bölgesinde beyaz bir çizgi görülecektir. Görüldüyse sorun yok bu işlemi başarıyla yaptınız.

 

5

 

06 pistinden gelen beyaz çizginin görünümü böyle.

 

6

 

Mode Switch‘i ayarlama (NAV‘a getirme)

Gördüğünüz gibi şu anda Mode Switch NAV‘de duruyor. Eğer GPS‘de dursaydı ILS inişini sağlayamazdık. Mutlaka NAV‘de olmalı her ne zaman ILS inişi yapacak olursanız 1. Mode Switch‘ın NAV‘de olduğundan emin olmalısınız. GPS‘den NAV‘e getirmek için Mode Switch‘ın üzerine tıklayın.

 

9

 

VOR LOC butonu

açıklamasını yukarıda yapmıştım ama tekrar belirtmek gerekirse yukarıdaki yazımı alıntı edeyim:

VOR LOC:  Communication Radio üzerinden Frequency kodu aktif  + Course değeri + Mode Switch‘i NAV yaptıktan sonra  VOR LOC‘a basınca uçağımız piste doğru hizalar sadece hizalar ve yaklaşır ama otomatik alçalamaz.

 

10

 

 

Bu bölgede Communiciation Radio‘ya girdiğimiz Frequency 110.30 aktif edilir. Bir anormallik olmazsa sinyal sesleri alacaksınız. Hemen Mode Switch‘i NAV‘a getirelim A/P (Oto-Pilot) ve VOR LOC aktif edilir ve ALT (yükseklik) 4000 feet olarak ayarlanması tavsiye edilir. Sorunsuz bir otomatik pilot alçalma yapmak için Localizer‘ın altında olmamak gerekiyor üstünden gelmek gerekiyor işte bu nedenle 4000 FT‘i uygun görüyorum.

 

7

 

Communications Radio (Frequency değerini aktifleştirme ILS ile bağlantı kurma)

Ortadaki butona tıkladıktan sonra aynı görseldeki gibi “ID” yazısı çıkacaktır. Eğer ID yazısı görüldüyse Communications Radio artık aktifdir ILS ile sinyal kurulabilir.

8

 

Başta Mode Switch‘ten NAV‘i, VOR LOC ve A/P (Oto-Pilot) aktifleştirelim bu işlemler sonrası uçağımız sinyal aldığı yere otomatik hizalanacaktır ILS işini çözdüğünüzü anlayacaksınız 🙂

Localizer nedir?

VOR LOC ile hizaladık piste yaklaşıyoruz.. Localizer ise bize yaklaşıyor.. Localizer uçağımızın yüksekliğiyle eşit olunca uçağımızla beraber otomatik alçalma yapacak. Bunu uygulamak için Localizer uçağımızın tamüstünde yakınında iken VOR LOC ve ALT HLD‘yi devre dışı bırakıyoruz yerine  APP‘a basıyoruz. APP ile uçağımız otomatik alçalmaya gidecektir.

11

 

Final Approach

12

 

Teker piste basmadan önce otomatik pilottan çıkın ki uçağımızın kafasını fazla kaldırmasın yoksa kuyruk yere vurabilir veya güzel bir iniş olmayabilir. Bu adımları yapabildiyseniz ILS’i çözdünüz demektir 🙂

Tebrikler.. Öğrenebildiyseniz sizden teşekkür yorumları görmek isterim ama kafanızda soru kaldıysa yine yorumlardan bildirebilirsiniz. İyi uçuşlar hepinize!

13

 

Sık karşılaşabileceğiniz problemler & Hatırlatma

1- Bu frekans bilgileri her havalimanı için geçerli midir? HAYIR Her havalimanının ayrı ILS frekansları bulunuyor yani burada gördüğünüz ILS inişi sadece İSTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI’ın 06L pisti için geçerlidir!!  Siz bu frekans bilgileriyle aynı havalimanının 36R’ye ya da 06L haricinde diğer pistlerine ILS inişi uygulayamazsınız!! Bu nedenle ineceğiniz havalimanının pistine göre ILS seçmelisiniz, siz havalimanına değil, havalimanının pistine iniyorsunuz bu nedenle her pistin cours değeri farklıdır. İneceğiniz pistin ILS bilgilerini aldıktan sonra ILS inişi yapın.

2- ILS için NAV mi GPS mi seçili olacak?  Bazı yorumcularımız burayı anlamamış, GPS sadece sizi havalimanına doğru götürür ama ILS inmek için NAV’a getirmek zorundasınız. Cevap: NAV

3- Pistin karşısından gelin!  Bir piste ILS inecekseniz mutlaka pistin önüne gelin, uzaklardan gelin..  Pistin arkasında ya da havalimanın her hangi bir bölgesinde ILS bağlarsanız daha doğrusu tembellik yaparsanız uçak sizi piste götürmeyecektir.  İneceğiniz pistin önüne uzaklardan gelin öyle ILS’yi başlatın.  Pistin karşısından çapraz ama uzak gelseniz de piste hizalanırsınız ama ne olur ne olmaz pistin karşısında olun çok çaprazlarında ya da arkasında olursanız işleminiz başarılı olmayacaktır.

4- Reserve nedir? ILS ile bir alakası yok, inişten sonra uygulanırsa motor gücünü geri çekiyor ve uçağın yavaşlamasını sağlıyor.

5- VOR LOC nedir ve ne zaman kullanıyoruz? Aslında yukarıda bahsetmiştim şimdi kısaca buradan da bahsetmek gerekirse, VOR LOC ILS sinyalı aldığında (NAV, Oto-pilot aktif ve course değeri girilmiş ise) uçağınızı piste doğru hizalar.

6- APP nedir ne işe yarar? APP, VOR ile yaklaşırken piste yaklaştığınız zaman aktif edilir ve piste otomatik alçalma gerçekleştirir. Yani uçağınız adım attıkça o da piste tam isabet etmesine göre alçalma sağlıyor.

7- AutoBrake ne işe yarıyor? ILS ile bir alakası yok, AutoBrake otomatik frenlemedir. Karada geçerlidir. İnişten sonra otomatik frenleme yapar.

 

Bu paylaşımım sizin için faydalı oldu mu? dilerseniz bana bir kola ısmarlayabilirsiniz.. Eğer bana bir kola ısmarlamaya razıysanız buraya tıklayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 92 YORUM
 1. mustafa zaim dedi ki:

  Selamlar
  ILS yaklasimlarim hepsi tamam ama ne zaman piste degiyor ucak burun havaya kalkiyor
  ve ben klavyeden oynuyorum
  videolarinizi hep izledim ama bir care bulamadim
  yardimci olursaniz sevinirim
  saygilar

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, klavye ile joystick arasında çok büyük fark var. Joystick kullanmalısınız.

 2. trump dedi ki:

  kral adamsın

 3. Furkan dedi ki:

  Hocam aynı şekilde x plane 11 için ils yaklaşım rehberi hazırlar mısınız

 4. Furkan dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok saolun.

 5. Mehmet dedi ki:

  Approch değeri nereye girilir.?

 6. Emir dedi ki:

  Çok teşekkürler. Merakım var ancak tam kavrayamıyordum ilk kalkış nasıl olacak havada neler yapılır ve nasıl indirilir gibilerinden. Bilgilerin gerçekten çok faydalı hepsini okuyorum, teşekkürler.

 7. mustafa dedi ki:

  hocam çok teşekkürler emeğinize sağlık. hep uğraşıyordum ama yapamamıştım. yeni konularda bekliyoruz sizden.

  1. zdaylan dedi ki:

   Rica ederim. Maalesef, FSX için fazla zamanım yok, 10 yıl önceki gibi fazla FSX uçurmuyorum. Yani yeni gelişmeler olursa PMDG ile ilgili paylaşımlar yapmayı düşünüyorum.

 8. Ali dedi ki:

  Dostum mukemmel bir yazi ya kac gundur bunla ugrasiyorum cok tesekkurler

 9. Merhabalar faydalı bende fsx’e başladığımda en zorlandığım konulardan biri olmuştu.Üstünden çok zaman geçmesine rağmen halen faydalı bir döküman 🙂 Yeni başlayanlar için tavsiye ederim.

 10. 007123 dedi ki:

  anlatınız için teşekkürler gayet başarılı bir iniş yaptım

 11. Çağlar dedi ki:

  Localizer yerine glideslopeyi göstermissiniz yatay olan localizer

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, bu gönderiyi paylaşalı 3 yıldan fazla oluyor sanırım o zamanlar çok iyi bilmiyordum göstergedeki ikonların isimlerini. Havacı da değilim öğrenebildiklerimle öğrendim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

   1. Ahmet dedi ki:

    sa ben rota çizmeyi pek anlamadım yapmayı sizin yaptıgınız rotaları linke koysanız daha guzel olur teşekkür ederim

    1. zdaylan dedi ki:

     Selam, bu sayfamda rota ekleme hakkında bir makalem bulunmaktadır, incelediniz mi? => https://www.zdaylan.com/flight-simulator-rota-ayarlama/ Burada anlamayacağınız bir şey varsa sorabilirsiniz.

     1. Ahmet dedi ki:

      inceledim ama anlamıyorum heryerde araştrıdım hazır rotaları atarsanız link şeklinde seviniirim

 12. kral dedi ki:

  mrb ben dediklerinizi birebir yapıyorum yanlız piste ucak cok sert iniyor artı inişden sonra tekerlekler patlıyor sebebi nedir acaba

 13. Hakan dedi ki:

  Hocam merhabalar,

  Öncelikle anlatımınız gayet güzel, teşekkür ediyorum. Ancak benim bir sorunum var. Dediğiniz gibi bütün değerleri ayarlıyorum. Nav 110.30-113.70, course 358 vs. Yaklaşık 30nm kala ils sinyali almaya başlıyorum ve switch’i GPS’den NAV’a alıyorum. Ancak gösterge panelinde yalnızca yatayda localizer beliriyor, düşeyde yok. Bu yüzden Vor Loc’u kapayıp App’i açma aşamasına gelemiyorum. Eğer bu şekilde App’i açarsam uçak kafayı alıp bambaşka diyarlara gidiyor. Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

  1. zdaylan dedi ki:

   30nm alçalmak için biraz uzak. GPS’den NAV’e aldıktan sonra uçak kafasını piste doğru hizalayacak. Eğer buraya kadar sorun yoksa 3.000 FT’de yaklaşmaya devam et. Navigasyonda pistin yeşil ILS çizgilerine yaklaşırken APP’e bas alçalmaya başlaması gerekiyor. Birkaç denemede düzeltirsin bence.

 14. Moda dedi ki:

  Merhaba.benim gps ekranında sadece İLS yazıyor.6 yada 24 çıkmıyor.nedeni nedir acaba?

  1. zdaylan dedi ki:

   Hangi havalimanı için bakıyorsun? Her havalimanın ILS pist numaraları farklı. Bu gönderimde anlattıklarım sadece Atatürk Havalimanı (LTBA) için geçerlidir.

 15. acemiler için iyi anlatım

 16. Kerem dedi ki:

  Gayet Faydalı Bir Döküman

 17. fatih yavuz dedi ki:

  helal olsun size.ilkokulda ve lisede matamatik öğretmenim olsaydınız ve böyle anlatsaydınız her sınavdan 100 alırdım:)) başarılı ve stressiz bir sekilde öğrendim

  1. zdaylan dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler, ben de yardımcı olabildiğime sevindim. İyi uçuşlar!

 18. Hanki Ne Han dedi ki:

  Arkadaslar ben cozemedim zdaylan kardes

  Amsterdam – Eindhoven Arasi Ucusumu gerceklestirmek istiyorum fakat piste yaklasincaya kadar rotayi takip ettirebiliyorum

  Ne zaman ki ils gecmek istiyorum yani GPS den NAV geciyorum ucak piste degil pistin yanina dogru gidiyor

  Eindhoven RUNWAY 04 icin asagidaki bilgileri kullandim

  Course 35
  Fer. 109.75

  Sorun ne olabilir Sizce ?

  1. zdaylan dedi ki:

   Muhakkak ki bir yerde hata yapıyorsundur. Lütfen anlatımları tekrarla, videoyu izle tekrar uygula çünkü bir ufak hata yüzünden ILS inemiyorsun.

   1. Hanki Ne Han dedi ki:

    bir video ceksem siz inceliyebilirmisiniz zamaniniz varsa gercekten yazdiklarinizi tekrar tekrar okudum ve ciddiyim en az 40 kez denemisimdir .

    1. zdaylan dedi ki:

     Tamam , vaktim incelerim. Video linkini atar mısın eğer hazırsa?

 19. Cihan dedi ki:

  Hocam selamlar. Sayenizde ILS ile inmeyi tek seferde başardım ama ara sıra localizer bulunduğum irtifanın altında gösteriyor. Bunun sebebi nedir? Bir de hangi yükseklikler arası kaç knot önerirsiniz? Teşekkürler 🙂

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam, Localizer bulunduğunda havaalanın ILS çekim mesafesine bağlı olarak yaklaşık 3-4 bin ft’de ortaya çıkıyor. Eğer havalimana yaklaşırken 3.000 ft’de gidersen, localizer geldiğinde muhakak üstten aşağı doğru gelecektir. Bunu zamanla öğrenirsin çok yüksekten gelmenle alakalı bir durum. havalimanına uzaktan alçal inişe 5-7 dakika kala 3.000 ft’te sabit gidersen localizer senin uçağını yukarıdan gelip bulur.

 20. umut dedi ki:

  Hocam ben 737 ile ils indirebiliyorum fakat 747 de indiremiyorum 747 panelinde course girme yeri yok bi de 747 için anlatabilirmisiniz

  1. zdaylan dedi ki:

   Course Heading’e gireksin , inişte pistte alçalırken (ils sinyal sesi sırası) HDG aktif hemen ardından APP’yi de aktif et ILS inişini uygulamaya başlayacaktır.

 21. Mehmet dedi ki:

  Hocam ils ile inerken app butonuna bastığımda çok sert bi şekilde iniyor sert bir şekilde yoke u itiyor pistten önce yere ulaşıyor (çarpıyor)

 22. furkan dedi ki:

  benim fsx indi de ama yazılar hep soru işareti olarak çıkıyo yardımcı olabilir misiniz?

 23. Mehmet dedi ki:

  Hocam merhaba bu adımları teker teker yaptım hepsini ama localizer bir türlü görünmedi 15-20 kere denemişimdir ltbj-ltba arası yaptım rota şu |LTBJ SID BERGO UG80 BIG STAR LTBA| b rotada 50 nm kalınca 4000 feet alçalmaya başlatıyorum radio ve course değerleri de doğru navigasyondan da ils rw 06 seçtim bir türlü görünmedi sorun nedir default uçak olmasından değildir sanırım

  1. zdaylan dedi ki:

   Hocam default uçak kullandığınızdan emin olun, FSX’in default uçağına göre anlatılmıştır bu ILS inişi.

 24. ceylin berk dedi ki:

  localizer simgesi göstergede gözükmüyor. aktif etmek için bir tuş mu var acaba.

  1. zdaylan dedi ki:

   Adımları tekrar uygulamanı tavsiye ederim. Localizer’ı aktif edecek tek bir tuş yok, sadece o adımları uyguladığın zaman kendisi devreye giriyor.

 25. bülent dedi ki:

  slm
  ben oyunda yeniyim boing 747 standart uçakla uçuyorum,fakat uçuşa başlarken pist başında değilde yan tarafta çimenlik alanda duruyor uçak,bu durumu nasıl değiştirebilirim acaba

  1. furkan dedi ki:

   çimenlik olan yer uçağın başlangıç yeri orası beton olması lazımdı her halde sen oyunu tam yüklememişsin

   1. Terry dedi ki:

    Thank you for sharing superb intormafion. Your web place is so cool. I’m impressed by the details that you have on this web place. It reveals how nicely you appreciate this subject. Bookmarked this website page, will come move backward in support of further articles.

 26. Deniz Gokcen dedi ki:

  Ben frekans + course değeri + nav modunda (sinyal sesinden sonra açınca) ayarlayıp VOR LOC’a basınca (A/P aktifken) piste hizalamaya çalışıyor ama uçak sürekli yalpa yapıp bir türlü düzelemiyor. Ne kadar dik gelsem de piste düzeltemiyorum. Çözümü nedir?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Hızlı gidiyor olabilir misin? 160-170 knots arasında + duruma göre flap açıp yaklaşmayı dener misin?

   1. Deniz Gokcen dedi ki:

    Yaklaşık o hızla gidiyorum zaten.
    Peki şu altitude ayarlamada olduğu gibi (daha hızlı yukarı çıkmasını) sağlayan bir araç var mı sağa-sola dönmek için?

    1. Ahmet Saygı dedi ki:

     Yok

 27. 737'ci Baba dedi ki:

  Teşekkür ederim hocam. Allah (c.c) sizden razı olsun. Manuel indirirken bir çok zorluk yaşıyordum. Sayenizde ILS inişi öğrendim. Tekrardan Allah razı olsun

 28. mehmet dedi ki:

  nası oynanır

  1. Enes dedi ki:

   Bu bir oyun değildir!! Bu yazılım eğitim içindir ki bir çok havayolu şirketi simulasyon merkezleri (eğer var ise) bu yazılımı kullanıyor. Her şeyi prosedürüne göre uygulamanız lazımdır ki bu da uçağı hemen uçuramayacağınızın göstergesidir.

 29. sedat erdoğan dedi ki:

  Selamlar……. Logitech joystick aldım,herşey videonuzda aynen anlatıldıgı gibi yapılıyor;
  Yani kalkış iyi,shift+2,ve 3 den navigasyon ve frequency değerlerini hatasız girerek ILS bölgesine gelip ID sesini alıyorum,neticede; İneceğim pisti buluyorum,fakat bir türlü pist karşıma değilde dik veya yan oluyor, Neden? Tek eksigim bu,pist karşıma gelse sorunsuz inebilecegim,
  Sizin de her gitmek istediğiniz pist muhakkak karşınıza gelmiyordur herhalde değil mi?
  O zaman ben otomatik pilottan çıkıyorum,pisti karşıma alabilmek için ters istikamete bir hayli yol alıyorum ,sonra tekrar uzaklardan geri dönüp geliyorum ,pisti karşıma alabilmek adına ,,,Doğru mu?
  otomatikten çıktığım için tabiiki biraz zor oluyor,savrulmalar gibi….
  Başka türü kalktığımız pistten ,varacağımız piste uçağın burnu piste bakacak şekilde yönlenmenin tek yolu nasıl olmalı ki düzgün ve kolay iniş yapabilelim…..Yardım beklerim…Tek eksik bu kaldı,,,gerisini çözdüm ,,,,Hoşçakal

 30. Emre dedi ki:

  cok tesekkur ederim gercekten ils yi anlatan en iyi sizsiniz heralde artik sorunsuz inebiliyorum ve daha eglenceli oluyor 🙂

  1. sedat erdoğan dedi ki:

   Slm…Emre kardeşim,tüm değerleri doğru girdiğim halde ineceğim piste geliyorum fakat pist tam karşıma gelmiyor ,gelse çok güzel alçalıp ineceğim.Ya yanından geçiyor,veya piste dik geliyor……dolayısıyla keyfimi kaçırıyor,,,çok defalar deniyorum,hep aynı,,,
   bende locaizer denen pembe baklava işaretide hiç görünmedi………….
   Sende bu sorduklarım tam oluyor mu? Halbuki aynı şeyeri yapıyoruz,eksik veya yanlışım nerede biemedim…..Bildiğin varsa paylaşırsan sevinirim,,,

 31. sedat erdoğan dedi ki:

  Slm. Zübeyir kardeşim
  Sorularımızdan sıkılmıyorsundur inşallah,,,,
  737-800 boing için söylüyorum; piste yaklaşırken frenlemede kullanılan AUTO BREAK i 3 e getireceğim, fakat cockpit te mouse ile hiç döndürülmüyor-sabit….
  Acaba klavyeden kullanabileceğimiz harfi var mıdır?

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam. CTRL + Y ile mouse kullanımını aktif edebilir ve kapatabilirsin.
   Flight Simulator’dan daha fazla keyf almanız için size joystick kullanmanızı öneririm. Logitech Attack 3D extreme adlı joystick güzeldir ben bu ürünü kullanıyorum. Eğer joystick alacaksanız Logitech markası her zaman iyidir.

  2. sedat erdoğan dedi ki:

   Slm. Zübeyir kardeşim ,güzel cevap ve önerilerin için çok teşekkürler….Aynen dediğin gibi Logitech Attack 3D extreme joystick siparişi verdim ,oğlum İstanbul’da o göndereceğim dedi,pazartesi inşallah elimde olacak,o zaman dediğiniz gibi daha keyifli kullanılacak……
   Bu arada yine iki soru kafamı karıştırıyor;
   1. Genelde her seferinde çok güzel kalkış yaptığım halde ,bazen kalktıktan ve yükseldikten hemen sonra sanki uçak delirircesine sağa-sola kafa sallayarak ,anormalleşip yere doğru pike yapıyor….oysa yerdeyken bütün ayarlarını tam yapıyorum(duruma göre ;speed-240knt,altitude-5000ft.ve Hd alt aktif- rota için Nav dan gps e alma,course yi girme,Auto throttle ı aktif etmek,auto pilota almak…gibi)…..Bunu nadiren de yapsa ,hiç yapmamasını istiyorum,durumu bir türlü çözemedim…Acaba bu ayarların tamamı veya bir kısmı yerde-bir kısmı uçtuktan sonra olacağı için ben zamanlamayı mı yerinde yapmıyorum ,anlayamadım gitti o kafa sallayıp düşmeyi,,,
   2. shift 2 ,ve shift 3 den ROTA ve ILS ayarlarını tam girdiğim halde ,uçak(Boeing 737-800)pisti buluyor fakat ,tam karşıma almıyor,piste her seferinde dik veya yandan yaklaşıyor…
   Anlattığınız gibi bütün iniş aayarlarını tam yapıyorum(speed i 160knt a, altitude i 800-1000ft.e düşürüyorum ,auto throttle iptal, Ö ile hava freni, flaps açmak-f8,önce f1 sonra f2 ,daha sonra . ile frenliyorum)
   Fakat PİST NEDEN TAM KARŞIMA GELMİYOR ?tarlaya doğru gidiyorum eksiğimi çözemedim,,,,bu sefer keyfim kaçıyor,,,,şimdi olacak diyorum,bir bakıyorum ki yine piste DİK yaklaşıyoruz,yine moralim bozuluyor,,İnşallah aşacağız
   Sizin veya başka arkadaşlardan da baktığım videolarında(Atatürk ve Antalya hava alanı için ) ne güzel pist tam karşılarına gelmiş,kuş gibi,sakin sakin iniyorlar…İmreniyorum…
   Neyse başını daha fazla ağrıtmayayım,yardımını beklerim,,,,Hoşçakal,esenkal

   1. zdaylan dedi ki:

    Merhaba tekrar,
    Kalkış öncesi IAS MACH ayarlamanız doğru değil. Kalkış için motoru full güce getirmelisiniz. IAS MACH’ı, uçağınızın hız dengesi düzgün olduktan sonra uygulayın. Kalkışta uçağın burnunu çok fazla yukarı kaldırıyorsunuz heralde, öyle yapmayın daima hızınıza bakın hızınız kalkışta 140-150’nin altına inmesin çünkü hız sıkıntısı kalkışlarda düşmenin en büyük faktörlerinden biridir. IAS MACH ile kalkış yapmak havacılık kurallarına aykırıdır. Kalkış yapar yapmaz otomatik pilotu aktifleştirmeyin. Uçağın hızı düzene gelene kadar kontrolde tutun öyle hemen otomatik pilota atmayın. ILS sırasında pisti tam tutamıyorsan 1- Uçağın burnunun piste doğru bakarak uzaktan yaklaşın, 2- İneceğiniz piste ait Frekans aktif 3- GPS -> NAV -> COURSE DEĞERİ İNECEĞİNİZ PİST İLE AYNI AYARLANSIN -> Otomatik pilot aktif. -> şimdi uçak hareket etmeyecek ta ki siz VOR LOC a basana kadar. ILS bölgesine yaklaşınca VOR LOC a basın. Otomatik hizalayacak. 3.000 FT irtifada yaklaşın Localizer üstünüzden gelince VOR LOC’un hemen altında APP’e tıklayın tekerleri de açın işlem tamam. AutoBrake otomatik frenleme yapar. AutoThrottle motorun güç ayarlarını otomatikten çıkarır/otomatiğe alır (IAS MACH) yaklaşım hızınız 160 kts olsun flapsleri açın ki uçağın burnu havaya bakarak gitmesin.. Sorun devam ederse bana özel mesaj atabilirsiniz. zbyr90@hotmail.com – Ama dediklerimi lütfen iyi çalışın.

 32. sedat erdoğan dedi ki:

  Merhabalar,,,,
  Ben anlattıkarınızı aynen uyguladığım halde,teorik ile uygulama farklı olmasından dolayı uygulamaya geçtiğimde aşağıdaki eksiklerim olduğunu gördüm,cevaplarsanız sevinirim.
  1. Başlarken bazen;
  Gaz verdim,pistten havalandım(737-800 boeing ile,örneğin Sabihadan-Atatürke)),kokpitte sizin anlattığınız ILS ayarlarını yapacağım ( shift 2-3 deki ayarar) o ara uçak alabora olup diklemesine yere doğru çakılıyor,NEDEN?bilemiyorum(oysa yerdeyken speed-240knt,
  ALT-4500mhz,ALT HD, course-358,yaptım, havalanıncada Frequency-110.30, pist-36R yapacağım fakat döne döne düşüyor.)
  2. ILS inişte bende (shift 2-3 ayarlarını girdim,Gps den Nav a adım fakat Locaizer pembe baklava işareti )HİÇ GÖRÜNMÜYOR,NEDEN ACABA?
  3. İnerken Auto Brake i 3 eçevireceğim ,fakat HİÇ DÖNDÜRÜLMÜYOR?
  4.Tekerlekler yere basarke Auto Throttle + reserle ,nası yapılır? onu anlayamadım. Çünkü hız düşürmeme rağmen zor bir türlü durmuyor……

  Vereceğiniz açıklamalar için şimdiden TEŞEKKÜRLER

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba.

   Burada anlatımlar ILS 05 (ILS 06) pisti içindir ve bundan dolayısıyla frekans kodu ILS 05 için geçerlidir siz ILS 36’da inmeye çalışmışsınız, ILS36 pisti frekansı 111.30’dur. Lütfen haritadan ineceğiniz pistin detaylarına bakın.

   Dik haline gelip düşüyorsa hız sorunundan kaynaklıdır. IAS Machten hızını sabitleyebilirsin.

   ILS frekansını girdikten sonra ortadaki butonla aktifleştirin, ineceğiniz piste doğru uçağın burnunu çevirerek uzaktan 160-170 kts ile yaklaşın. ILS sesleri geldikten sonra önce GPS’den NAV’e alın daha sonra VOR LOC’a basın. ALT HLD 3000 ft olarak ayarlansın IAS machte hızınız 160-170 arasında yapın, 4 kere F7’ye basıp flap açın (anlayabileceğiniz dilden anlatıyorum) sonra Localizer (baklava gibi görülen :)) ) ekrande gözükünce sizin bulunduğunuz irtifaya yaklaşmasını bekleyin tam eşit olmak üzereyken VOR’un hemen altında APP butonuna basın APP butonu otomatik alçalmayı (localizer ile beraber) sağlayacaktır. Landing gears teker açma = G, Auto-Throttle (IAS MACH) IAS mach’ı devredışı bırakmazsak piste indiğimiz halde uçağımız durmayacaktır IAS Mach’teki ayarlamış olduğumuz hızla devam edecektir. Bu nedenle Auto Throttle’u iniş öncesi iptal etmeliyiz iptal etmek için Shift + R yeterlidir. Reserve ise.. Uçağın gücünü durur hatta uçak pistteyken uçağı geriye doğrdu çeker. Hızı aniden düşürmeye yarar önce F1’e basıp motor gücünü tamamen indirdikten sonra F2’ye bir kaç saniye basmanızla reserve işlemini başlatabilirsiniz. Sorunlar devam ederse yorum yapmaktan çekinmeyin.

   1. sedat erdoğan dedi ki:

    Anladım,,,ben Auto-Throttle (IAS MACH)ı inerken kapatmadığım için demek pistte duramıyormuşum….Okey,çok sağol
    Sıkılmadan hemen cevap yazdığın için tekrar çok teşekkürler….yine sorum olursa kusura bakma,,,,
    Birşey daha var onuda kesin öğrenmem lazım,kafamı karıştırıyor,eğer sizi yormaz isek
    Şöyleki…”Course değeri” ile ”Heading” aynı şeyler midir? Sizin örnek verdiğiniz MAP haritada Ataürk Havaalanı için :
    ”Haritadan İstanbul Atatürk Havaalanı bölgesine baktığımız zaman karşımıza ILS pistleri geliyor biz burada 06 (gerçekteki yenilenen adıyla 05) pistine ineceğiz. Bu pistin ILS bilgilerini almak için bu pistin ILS hattına tıklıyoruz (işaretlenmiş bölge)”
    İşte bu haritanın soluna baktığımızda verilen değerleri görüyoruz.Heading-265 diyor
    Oysa sizin Heading (Course değeri(58)diyorsunuz

    1. zdaylan dedi ki:

     Heading’e girilen değer uçağın bakış açısıdır yani pusula düşünün xx dereceye doğru ilerlemek istiyorsun o zaman heading’e numarasını girip Heading’i aktifleştirirsen + Auto Pilot o zaman uçağınız o heading numarasına doğru yönelecektir. Ancak bu işlemi ILS sırasında uygulamıyoruz. Heading kodunu Course’a giriyoruz Heading’e değil. Her pistin heading kodu farklıdır. ILS işlemi Course değeri girilmeden olmaz maalesef işlemleri dikkatli yapmalısınız. Bu arada heading konusunda bana 058 girdiğimi ama gerçekte 265 yazıyor demişsiniz. LTBA (Istanbul Atatürk Airport)’a ait pistlerin hiç birinde 265 nolu heading numarası yoktur.

 33. Can Sönmez dedi ki:

  slm herşeyi çok güzel anlatmışın sagol. Pilotun ayağının altındaki pedallar nasıl saga sola haraket ettirilir sag enter buldumda solu bulamadım lütfen yardımcı olurmusun.

  1. zdaylan dedi ki:

   Pilotun ayağındaki pedallar? Benim bildiğim kadarıyla o özellik ILS için kullanılmıyor orada işin yok 🙂

   1. Can Sönmez dedi ki:

    Taxi yapmak için kardeşim lazım.

    1. zdaylan dedi ki:

     Anladım. ILS için soruyorsun sandım. Taxi yaparken geri gelmek için Shift + P kullanabilirsin. Ayrıca taxi için ayrı eklentiler var onları indirirsen daha kullanışlı olur senin için.

 34. Arda Karaz dedi ki:

  Slm kardeşim benim bir sorum var. şimdi ben ils iniş yapıyorum frekans falan course ve rota ayarlarını yapıyorum. bip bip sesi geldigi zaman gps’dan nava alıyorum ve ucak sese gitmeye baslıyor ama sadece bursadan atatürk havaalanıa gidince pisti ortalıyor ve güzelce iniş oluyor. ama atatürkden esenbogaya gidiyom bip sesi geliyor nava geciriyorum sese gidiyor ama havaalanının etrafında tur atıyor pisti falan ortalayamıyor. tersinede denedim esenbogadan atatürke geliyorum tur atıyor yine ortalamıyor.bazı pistlerdede aynısını yaşıyorum.sadece bursadan atatürke ILS 36R pistine dogru şekilde inebiliyorum lütfen bana yardımcı olurmusun…

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam,

   Her havalimanın ICAO’su,ILS Frekansı,Pist numarası ve Course değeri farklıdır. Bundan dolayı, benim burada uyguladığım frekans,pist ve course numaraları sadece Atatürk Havalimanının 06L pisti için uygundur.Bu sayfadaki aynı course,frekans kodu ve pist numarasıyla başka havalimanlarında kullanamazsın, sayfanın başında yaptığım gibi, ineceğin havalimanının ILS bilgilerini iniş öncesi Map’ten bakıp alman gerekiyor. Hepsinin ILS bilgileri farklıdır.

 35. Berk Sağlam dedi ki:

  Kardeşim çok sağol güzel anlatmışsın. baya yardımcı oldu fakat anlattıkların sanki herkes her butona isme çok aktif gibi anlatmışsın. bahsettiğin şeylerin tamamı karışık olmuş. uğraşmana minnettarız fakat daha net olabilirdi. oyuna hiç hakim olamayanlar anlaması çok zor.

  1. zdaylan dedi ki:

   Yardımcı olmuş olmama sevindim. Evet herkes yapamaz bunun sebebi benim anlatım tarzından olduğunu sanmıyorum, ILS inişini ILS bilmeyene anlatmak kolay değil, ben bu anlatımı hazırlarken en az 10 saat uğraştım en iyi şeklinde anlattım burada kullanacağımız butonlar nedir ne işe yarıyor ve ne zaman kullanıyoruz bilgilerini verdim, ben şahsen bu kadar iyi ILS anlatan sayfa henüz görmedim yani kesinlikle taraf tutmadan söylüyorum.. ILS öğrenmek isteyen herkes bu anlatımı iyi çalışarak öğrenebilir. ILS öyle 3 kelimeyle anlatılacak bir şey değil sonuçta çalışarak deneyerek öğreniriz. Yine de sorun yaşayanlara buradan yorum yazarak cevap veriyorum yeter ki arkadaşlarımız bunu çalışmaya zamanını harcasın büyük ihtimalle ILS işini çözecekler.

   Selamlar.

 36. Lütfü dedi ki:

  1 Keresinde uçağı indirmiştim. Pistte uçak bir türlü yavaşlamıyor. Fren gibi bir şey varsa bana tuşlarını söyliyebilirmisin hocam

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Pistte fren yapma tuşu . (nokta)’dır Sabit fren ise CTRL + . (nokta)

   İniş sırasında uçak hızı uçak tipine bağlı olarak değişir ondan sabit bir hız söyleyemem ama Boeing 737 için 145-150 kts hızında yaklaşman iyi olur Boeing 747 için 170-180 evet fazla yavaş olursan Boeing 747 ağırlıktan stall olup düşebiliyor, neyse soruna gelelim havada fren yapmak için klavyende bulunan “ö” tuşunu acil fren olarak kullanabilirsin bu sadece acil fren hız düşürmek veya acil alçalmak içindir sen 145-160 kts hızında indikten sonra uçağın tekerleri piste değmeden önce F1 bas ardından F2’ye basılı tut uçak indikten sonra frenlemek için . (nokta) ile fren yap.

   Diğer tuş kombinasyonlarını öğrenmeni tavsiye ederim;
   buradan görüntüleyebilirsin..
   https://www.zdaylan.com/flight-simulator-x-klavye-tus-kombinasyonu/

 37. Lütfü dedi ki:

  Hocam birde ILS inişi yapılırken yaptıklarımızın sırası önemlimi? eğer bir etkisi varsa bana sırasını söyiyebilirmisiniz?

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   ILS’yi başarılı bir şekilde uygulamak için evet bu adımları uygulamalısın ben burada uzun anlattım çünkü daha detaylı anlatmaya çalıştım o yüzden yazı uzun geliyor olabilir sadece aşağıdaki adımları öğrendikten sonra uygulaman yeterli olacaktır

   1-En azından bir rota seç,
   2-Bununla beraber pist numaraısnı seç,
   3-ILS frekansını gir,
   4-Pistin course değerini gir,
   5-GPS -> NAV ayarlar,
   6-OtoPilot + VOR LOC

   Hepsi bu kadar 🙂

 38. Lütfü dedi ki:

  Merhaba Hocam. Tüm bilgileri doğruca girdim. GPS den nav a getirdim, course değeri girdim,radio ayarlarını tamamladım rota seçtim anlattığınız her şeyi uyguladım. Ama uçak bir türlü beyaz çizgiye hizalanamıyor. Birde uçağın hızını 165 giriyorum ama uçak yinede yavaşlamıyor. yardım ederseniz sevinirim

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Beyaz çizgiye otomatik hizalamadan önce manuel olarak o beyaz çizginin üzerine gelin önce uçağın burnu beyaz çizgiye doğru baktığından emin olun bu sağlam bir ILS inişi yapmanı sağlayacak uçağın burnu çizgiye bakınca GPS -> NAV , Oto pilot açık + VOR LOC yaptıktan sonra ILS inişi sağlayacaktır tabi bunun için önce frekansı ve course değerini doğru eklemiş olman gerekiyor.

   Hız ayarlama hakkında ise size çizerek tarif edeyim 3 adımlık bir şey resim URL: http://i1028.photobucket.com/albums/y345/zbyr90/IASmach_zpsa0e056fd.jpg bu adımları yaptıktan sonra hız düşümünün etkisini de farkedeceksiniz ama hızı düşürürken mutlaka belli aralıkta flaps açarak destek verin ki rahat hız düşürsün iyi uçuşlar.

 39. smiplt dedi ki:

  Gps den nav a alirken benimde yon degisti bende tekrardan pist sectim dogru yonde hizaya girdi

  1. zdaylan dedi ki:

   Evet yukarıda da bahsettiğim gibi eğer ILS inişi yapıyorsanız NAV mutlaka aktif durumda olmak zorundadır. İyi uçuşlar.

 40. Burak dedi ki:

  hocam merhabalar ben ILS frekansını alıyorum sesi geliyor fakat NAV moduna aldığım anda uçak başka yöne gitmeye başlıyor .

  Saygılar.

  1. zdaylan dedi ki:

   O zaman bence course değeriyle alakalıdır course değerini girmemiş olabilirsiniz bunu da kontrol edip bu konuyu biraz daha çalışırsanız sorunu çözersiniz diye düşünüyorum.

 41. Burak dedi ki:

  Merhaba hocam birşey sormak istiyorum ben GPS’den Nav poziyonuna geçirdiğim anda rotadan çıkıyor uçak , bu nav pozisyonunda rotada gitmesi için ne yapmam gerekiyor ?

  Saygılar.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, GPS’den NAV’a çevirdiğiniz zaman uçak ILS dışına çıkıyorsa büyük ihtimalle frekans işinde takıldınız frekansı tekrardan çalışmanızı tavsiye ederim, Frekans çalıştığı zaman NAV Frekansa göre hareket edecektir. Kolay gelsin.

 42. Mertcan dedi ki:

  benim kullandığım uçak simülasyonun kendi genel uçakları ordan bi sıkıntı olur mu ki acaba parayla uçak almadım ben dahaca

  1. zdaylan dedi ki:

   Sorun olmaz, buradaki anlatım FSX ile beraber gelen Default Boeing 737-800 uçağı için anlatılmıştır.

 43. Mertcan dedi ki:

  aslında sorucam pek çok soru varda şimdi bi anda böle sorunca daha cevap vermemenden korkuyorum acıkcası 🙂 ben bu sorunumu çözebilirsem eğer diğer sorularımı sorarım:)

 44. Mertcan dedi ki:

  S.aleyküm dostum anlattıkların çok yararlı oldu tşk ama bunu bide videolu yaparsan on olucak dediklerini yaptım ama pisti karşıma alamıyorum havaalanın ortasından geçiyorum neden acaba

  1. zdaylan dedi ki:

   A.selam, ben de senin için yararlı olduğuna sevindim ve yorumundan dolayı teşekkür ediyorum. Eğer ILS sırasında pisti hizalamakta sorun yaşıyorsan önce şundan emin olmak lazım GPS-NAV seçeneğinde NAV mi GPS mi seçili? Frekans doğru düzgün girilmiş ve aktifleştirilmiş mi? Course değeri doğru girilmiş mi? VOR LOC + AP (Oto-Pilot) aktif edilmiş mi? Bunlarda sorun yoksa sorun hızınızdan da olabilir fazla hızlı yaklaşman genelde düzgün hizalama yapma konusunda başarısız oluyor. Durumu biraz detaylı anlatırsan yardımcı olmaya çalışacağım , iyi uçuşlar 🙂

   1. Mertcan dedi ki:

    🙂 kısa sürede cevap verdiğin için çok saol daha önce böle yerlerde mesaj attım hala bekliyorum 🙂 bunun için saol sıkıntım şu nav tm course değeri tm frekans tm ama pist karşımda olmuyo yani havaalanın tam ortasında geçiyorum neden anlamıyorum anlattıklarını yapıyorum veya benmi yaptığımı sanıyorum bilmiyorum ama 🙂 sabiha gökçen-LTBA uçusu yapıyorum bu arada kısa olsun diye

    1. zdaylan dedi ki:

     🙂 Rica ederim, benim bugünler vaktim olmuyor ama inan ben de kararlıyım bir gün kesinlikle videolu anlatım için zaman ayırmalıyım diye düşünüyorum haklısın.

     1. Mertcan dedi ki:

      vaktin varsa eğer konuşma şansımız varmı acaba inan şu simülasyona başladığımdan beri adam gibi birşey öğrenemdim öğrenicem biyer bulamadım hazır hoca bulmuşken bişiler öğrenim ya 🙂 yardımcı olurmusun acaba vaktin varsa tabi

     2. zdaylan dedi ki:

      Pardon az önceki yorumunun hepsini görememişim tekrar baktımda şimdi anladığım kadarıyla her şey tamam diyorsun frekansı da girdim diyorsun peki sinyal sesi alıyor musun? aldıktan sonra pist seçimini de yap piste uzaktan gel , o pist çizgisinin başına gelince VOR LOC + AP yapıyorsun NAV’de ayarlı olma şartıyla tabi.. Az yaklaşınca tamamen hizalandığını fark edince VOR LOC u kapatıp APP’ı aktif ediyorsun bu sefer otomatik alçalıyor piste alçalıp inebilmesi lazım aslında hemen hemen hepsini yapmışsın aslında. Konuyu tekrardan okuyup biraz daha çalışmanı tavsiye ediyorum bu sayfada bir çok arkadaş tekrar okuyunca başarılı bir şekilde öğrendi 🙂

 45. Mustafa dedi ki:

  Hocam sağolun çok işime yaradı daha önce bu kadar güzel anlatım görmemiştim diğer sitelerde FSX’i diğer ders anlatımlarınızdan da yararlanarak çok güzel öğrendim yorum bırakıp teşekkür etmeden geçmeyeceğim çok teşekkürler derslerin devamının gelmesini umuyorum gerçekten çok güzel bir site olmuş ellerinze sağlık 🙂

  1. zdaylan dedi ki:

   Rica ederim ne demek, ben de yardımcı olabildiğime sevindim bu arada sorunuz olursa mutlaka buradan yorum bırakıp bildiriniz herkese yardımcı olurum.