Flight Simulator – Otomatik yükseklik sabitleme / belirleme (Altitude kullanımı)

You may also like...

9 Responses

 1. Birol ÖZ dedi ki:

  Kıymetli Kardeşim;

  Ben 54 Yaşında Filihgt Simülatör X:Steam Edition Uçak Simülasyonlarına oldum olası merakım var. Bu oyunu da yeni aldım. Uçma ile ilgili bilgiler edinmek istiyorum.
  Senin açıklamalarını okuyorum. ALLAH RAZI OLSUN. Çok Faydalı

  Bana bu konuda yardımcı olabilirmisin?

  Uçağı pistten kalkmadan ayarlarını yapmak,gideceğim hava alanına göre sabitlemek, inişte uçağın hızını nasıl düşüreceğim? Birde kule ile nasıl irtibat kurmam gerekiyor? Konuşulanları duyabilmem için ne yapmalıyım?

  Bana bu konuda yardımcı olabilirsen, sana minnettar olurum.

  birol.oz@hotmail.com

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   50’li yaşlarda Flight Simulator kullanan çok arkadaş gördüm , sizi de aralarında görmek ne güzel. Yani güzel bir simulatora sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz.

   Uçağı havalandırmadan önce flap değerleri 15% derece kadar düşürülür. Motor tam güç verilir. Hızınıza bağlı olarak ve 250 knots hızını 10,000 ft içinde geçmeyecek bir şekilde 5 ile 10,000 ft uygun bir irtifada flapsleri kapatıp , 10,000 FT’den sonra 330-350 knots hızında uçun. Bu dediklerimi gerçekleştirmeniz durumunda daha zevkli ve gerçekçi bir uçuş deneyimi yaşyacaksınız.

   Havalimandan diğer havalimana sabitleme derken rota belirtmekten bahsediyor olmalısınız? o halde rota belirleme dersi burada => https://www.zdaylan.com/flight-simulator-rota-ayarlama/

   İnişte hızımı nasıl düşüreceğim? diye sormuşsunuz. Öncelikle şunu belirteyim, hızı ayarlamak için 2 tane yöntem vardır. 1) En az bir adet, Türkçe’de oyun kolu dediğimiz “joystick”e sahip olmanız gerekmektedir. Joystick ile motorun hızını , uçağın hareketlerini klavyeye göre daha rahat gerçekleştirebilirsiniz. 2) Hız sabitleme, hız belirleme IAS MACH ile yapılabilir ancak IAS MACH kullanımı hakkında henüz bir makale yazmış değilim. YouTube’dan IAS MACH FSX diye aratırsanız eminim ki bu konuda size yararlı olacak videoları bulabilirsiniz.

   Kule ile irtibat kurma konusuna gelirsek bunu genelde IVAO ile yapıyorlar fakat bu uzun iş, bunu araştırarak yapabilirsiniz. IVAO’ya üyelik gereklidir.

   • BİROL ÖZ dedi ki:

    Bıkmadan, Usanmadan Herkese En Ayrıntılı Şekilde Bilgi Veriyorsunuz.

    Gerçekten takdir etmemek mümkün değil.Ailenizden aldığınız terbiye ve kendinizi iyi yetiştirdiğiniz belli.

    Bu anlamda; size ve ailenize de çok çok teşekkür ediyorum.

    Knots uçağın göstergelerinde neresindedir?

    Uçağın hızını manüel girmem gereken yer neresi?

    Uçacağımız hava alanına kaç mil ya da kaç saat kaldığını nasıl anlayabilirim?

    Cahilliğimi mazur görün ama bu işte çok yeni ve oldukça acemiyim. Ancak uçmayı çok seviyorum ve öğrenmenin de yaşı olmadığının bilincindeyim.İlk başladığımdan bugüne her gün üzerine yeni bir şeyler koyarak ilerliyorum.

    Size özelden de yazabilirmiyim?

    Vermiş olğuğunuz tüm bilgiler ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

 2. Samet dedi ki:

  Hocam elleine sağlık bi kaç eksiğim vardı bütün yazılarını okudum ve hepsi biribirinden güzel olmuş buraya yorum attım lakin hepsi çok iyi

 3. sedat erdoğan dedi ki:

  Zübeyir kardeşim; FSX ile ilgili açıklamalarından dolayı sana sonsuz teşekkürler……
  O kadar sade, anlaşılır ve temiz biçimde ifade etmişsinki gerek resimli ,gerekse videolu anatım olarak çok çok faydalandım.
  Başka sitelerdede olmasına rağmen tam anlaşılır değil,tabiri caizse çorba gibi…öncesi-sonrsı belli değil,,,,,ama senin ifadelerinde kafa karıştırıcı laf karmaşası yok,gereği kadar özünü anlaşılır biçimde vermişsin ,,,,,birde ifadelerini kare-dikdörtgen gibi kırmızı çizgilerle sınırlamışsın,yerleri görünsün diye, MÜKEMMEL olmuş,,,,TEBRİKLER
  Güncellemelerinin devamını bekliyoruz,yine takıldığımız yer olursa görüşmek üzere,,,,,, Başarılar

  • zdaylan dedi ki:

   Selam, faydalı olabildiğime bir kez daha sevindim ve yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim 🙂 İyi uçuşlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir