Flight Simulator X – Klavye tuş kombinasyonu

You may also like...

14 Responses

 1. Bülent dedi ki:

  fsx multiplayer de hangi tuşa basınca başkalarıyla konuşabiliyoruz?

 2. alper dedi ki:

  arkadaslar lessons bolumunden dersleri calisarak ogreniyorum. cpl derslerinin ilk ucusunda hazirsan ctrl+right] tusuna bas diyor ancak 25 dakkaya yakin tusu bulmaya calistim bir turlu bulmadim????

  • alper dedi ki:

   yabanci q klavyelerde ] tusu yanliz basina basilabilen bir tus ctrl ile basilmasi kolay ancak bilgisayarim HP ve basmak icin birkac tusa bilden basmak gerekiyor… dolayisiyla oyuna baslamak olanaksiz gibi gorunuyor… bilen varsa yardim ederseniz sevinirim…

  • zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Right diye bir tuş yoktur, hatırlatmak isterim right İngilizce’de sağ demektir, acaba right + ne? Right Shift (sağ Shift tuşu) olabilir, hatta Right CTRL de olabilir (sağdaki CTRL’yi ifade eder) Sağ yön tuşunu da ifade edebilir, ancak CTRL + Right ne tuşu olduğunu anlamak için yeterli değildir, ekran görüntüsünü bana gönderir misin? zbyr90@hotmail.com

   • alper dedi ki:

    ekran sag ust tarafinda cikan uyari kutusunu aynen ciktigi gibi yaziyorum:

    Press CTRL+RIGHT BRACKET (]) when ready to depart.

    ilgi icin tesekkur ederim.

    • zdaylan dedi ki:

     Anladığım kadarıyla bunu => “}” yapmanı istiyor, ALT + 0 yapınca } (sağ parantez/dirsek) ortaya çıkıyor, ama CTRL + } belki Türkçe klavyede yapılamayan bir durum, ama istersen CTRL + ALT + 0 da deneyebilirsin.

 3. Aptullah dedi ki:

  Ben 8yildir Flight Simulator oyuncusuyum,
  yenı bilgısayar aldim ama windows 8.1
  Bunu yukledıgımde calişmiyor.
  Arkadaşlar bir bilginiz varmi windows 8.1

 4. Aries2006 dedi ki:

  merhaba, anlattıklarınız o kadar cana yakın ve öğretici ki sizi tebrik ederim. Bir yerde bu işe merak saldığımdan işi ciddi boyutlarda ve eksiksiz öğreneyim diye “Sanal Pilot” denilen kitabı almaya koştum. Sizdeki öğretici bilgilerin yanından bile geçmiyor. Bizim gibi acemilerin öğrenecekleri nedir? Kokpite nasıl girilir.Tane tane göstergelerin ne işe yaradığı,joystick ya da klavye kullanımı, hadi uçmayı deneyelim, inelim bir de otomatik pilotta deneyelim.Hepsini çok güzel anlatıyorsunuz.Sonrasını biz alır başımızı gideriz. Sizin tüm güzel anlatımlarınızı yazılı hale getirdim ve tüm totarialler bitince uygulamaya geçeceğim. Tek sorunum Trust Predator GM-2550 joystickim olmasına rağmen bir türlü ayar tutturamıyorum. Joysticki kendi haline bıraksam doğru yere çakılıyor uçak.Tekrar teşekkürler..

  • zdaylan dedi ki:

   Hakkımda olan bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim ^^ Joystick konusuna gelirsek, Joystickinizden daha önce denemedim sorun Joystick ile alakalı mı bilmiyorum daha önce böyle bir sorun var mıydı? Eğer aldığınızdan beri böyleyse muhtemelen joystickiniz arızalı ya da FSX ile uyumlu değildir. Ancak, FSX ayarlarına girip, Kneeboard’da klavye & joystick ayarlarını sıfırlamanızda fayda olabilir, yeni bir joystick istiyorsanız, benim yıllardır kullandığım Logitech Extreme 3D pro sizlere tavsiyemdir.

   • Mehmet Akcay dedi ki:

    Sayın Zübeyir Daylan,

    FSX konusunda çok yeniyim. İnternet üzerinde FSX kullanımı konusunda bulabileceğim her yayına ulaşmaya ve okumaya çalışıyorum. Hemen iki haftadır süren bu çalışmada, sizin yayınladıklarınız kadar detaylı ve kolay anlaşılır yayına rastlamadım. Çabalarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.

    Sizin de kullandığınızı yazdığınız joystick’ i satınaldım. Henüz joystick tuşlarının klavye karşılıklarını bulamadım. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

    Çalışmalarınız için tekrar teşekkür eder, başarılar dilerim.
    Mehmet Akif.

    • zdaylan dedi ki:

     Merhaba, Logitech Extreme 3D PRO adlı ürünün kutusunda bir adet CD vardır. Bu CD ile kurulum yapmanız gerekiyor. Yazılımı kurduktan sonra tuşları dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu arada hakkımda yazmış olduğunuz bu yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim, kolay gelsin.

  • Selhan dedi ki:

   Sorun joystikte değil. Arka kuyruk elevator trim ayarını öğrenmeniz gerekiyor. Bu ayarı bilmezken ben de aynı sorunu yaşamıştım. Uçaklarda arka kuyruk iki şekilde hareket eder. Uçağın dengesini sağlamak için kuyruk komple(elevator trim) hareket eder. Uçağı yukarı ve aşağı yön vermek için ise joystikle sadece kuyruk kanatçıkları hareket eder. Uçağın dengesinin sağlanması için kuyruk komple hareket ederek değişik hızlarda değişik pozisyonlarda olur. Otomatik pilot uçağın yönünü değiştirmek için kuyruğun tamamını hareket ettirir. Eğer uçuşa başladıktan sonra otomatik pilota geçersen uçak elevator trim ayarını otomatik olarak yapacak ve otomatik dengelenecektir. Dengelendikten sonra otomatik pilottan çıkarak kendin bu ayarın nasıl yapıldığını aşağıda vereceğim tuşları deneyerek görebilirsin. Kuyruk trim ayarını fsx tuş ayarlarından “elevator trim (down)” ve “elevator trim (up)”m komutarından atayabilirsin. Bu ayarlar standart olarak Num7 ve Num1 olarak gelir. Joystikte yeteri kadar tuş varsa otomatik olarak yüklenmiş olabilir.

 5. Serbay dedi ki:

  Shift + 3 ile GPS’i açarsınız. Shift + diğer tuşlar da birçok menüyü açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir