GoPro Hero 8 Black 4K aksiyon kamerası yorumları ve incelemesi

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Dünyada en popüler ve en iyi bilinen kamera cihazların başında gelen GoPro markasına ilk kez sahip oldum. GoPro Hero 8 Black nedir, nasıldır, fiyatı ne kadar, almaya değer mi?.. Ve kutu açılışı dahil ilk denemelerimi sizlerle paylaşacağım.

 

Satın aldığım model: GoPro Hero 8 Black

Bu ürünü diğer sitelere kıyasla daha uygun fiyatlı olarak Hepsiburada.com’da buldum. Maalesef dövizin her geçen gün daha da değerlenmesiyle artık eskisi kadar uygun fiyata teknolojik aletler bulamıyoruz hatta buluyoruz ama stoklarda kalmamış oluyor 🙂 Ülkemizin ekonomisini ilgilendiren bir durum, artık alım gücümüz düştükçe düşüyor.. Bugün beğendiğimiz bir modeli daha uygun fiyata almak için maalesef yeni modellerinin çıkmasını beklemek şart.  GoPro Hero 8 Black almanın bana maliyeti 4598₺ (Eylül 2020) ama bugün (28 Mart 2021) itibarıyla aynı sitede fiyatın 3656,55₺’e düştüğünü görebiliyorum. Bunun sebebi, GoPro’nun yeni modeller (GoPro Hero 9) çıkarmış olması ve satıcıların artık eski modelleri satmak istediklerinden olabilir. Gerçi Hero 8 çok yeni olmasa da kesinlikle eski bir model sayılmaz çünkü o şimdilik sadece en son modelin bir alt modeli.

Kutulu GoPro Hero 8 ve kutu içeriği (unboxing)

 

GoPro Hero 8 Black Özellikleri

  • 4k 60fp – 1080p 240fps video – 1080p canlı yayın
  • 12MP Foto
  • HyperSmooth 2.0

HyperSmooth 2.0, sarsıntıyı önlemek ve daha stabil çekim için geliştirilmiş, tüm çözünürlüklerle ve kare hızlarıyla uyumlu bir özelliktir. Bu özellik sayesinde tripod taşımanıza pek gerek kalmadan sarsıntısız videolar çekebilirsiniz. 

  • TimeWarp 2.0

Hızlı ve yavaş çekimler için geliştirilmiş bir özellik. Daha hoş hızlandırılmış ve yavaşlatılmış videolar çekebilirsiniz.

  • SuperPhoto + Geliştirilmiş HDR

SuperPhoto daha canlı fotoğraflar çekmenize, HDR özelliği ise çekim sırasında odaklanan alanın karanlık noktalarını daha net daha doğal çıkarır. Örneğin güneş yansımasında yakın bölgelerde oluşan karanlıklar.

  • LiveBurst

Deklanşöre basmadan 1,5 saniye önce veya sonra çekim yapar ve böylece çekim öncesi ve sonrası güzel görüntüleri kaçırmamış olursunuz.

  • Üç mikrofon ve azaltılmış rüzgar gürültüsü
  • 10m Suya dayanıklılık

GoPro Hero 8 Black Nedir ve Neden Almalıyım?

Bu kamera bir aksiyon kamerası olduğu için daha çok anlık çekimler yani macera, gezi, eğlence gibi durumlarda kullanmak için güzel. YouTube için video çekmek, kameraya karşı konuşmak için de güzel.  Ancak film ve tanıtım çekimleri için değil. Film ve tanıtım çekimleri için DSLR  makineleri veya Osmo Pocket tarzı kameralar işinizi daha iyi görecektir.

GoPro, diğer aksiyon kameralarında olduğu gibi, tripod, kafa bandı ve araç aksesuarlarına bağlanabilir, sabit olarak çekim yapabilir. Araç içi güvenlik kamerası olarak kullanacaksanız, araç içi için özel üretilmiş güvenlik kameraları almanızı tavsiye ederim. 

GoPro Quick uygulaması ile Wi-Fi bağlantılı eşleştirme yapılabilir, çektiğiniz videoları indirebilir, uygulama içinde kırpabilir, düzenleyebilirsiniz. Hızlandırma ve yavaşlama uygulayabilirsiniz.

GoPro Hero 8 Black Ağır Çekim Denemesi

Bahçede top oynarken şöyle bir deneme yapayım dedim 🙂

Hakkında Yorumum

GoPro Hero 8 iyi bir kamera ve yukarıda belirttiğim gibi, macera, şov, seyahat, eğlence, dalış, kayak vs.. gibi durumlarda çekimlerinizin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak bazı şeyler sizleri hayal kırıklığına uğratabilir. Mesela en az iPhone, Samsung, Huawei gibi telefonların son modellerine sahipseniz, GoPro’nun o telefonlarınızın çektiği fotoğraf kalitesi kadar iyi fotoğraf çekmediğini deneyim edindikten sonra söyleyebilirsiniz. Evet bu daha çok bir video makinesi, video çekimi için iyi fakat aksiyon kameralarında şöyle bir durum var, lensi geniş olduğu için görüntüdeki bazı detaylar küçülebiliyor veya karanlık kalabiliyor. Bazen pozlama ayarlarını (ekrana basılı tutarak çalıştırabilirsiniz) çalıştırıp ayar yapmanızı öneririm. Çekim sırasında arka planı flu yapıp, nesneyi daha net çekmek gibi şeyler GoPro’da yok, böyle çekimler yapmak isterseniz bir DSLR kamera almanız gerektiğini hatırlatmak isterim.  Bana kalırsa Osmo Pocket’ı daha kullanışlı buldum. Osmo Pocket ile daha sabit ve daha sinematik çekimler yapabiliyorum, tanıtım/reklam çekimlerinde Osmo Pocket’ı kullanabiliyorum fakat GoPro bunun yanında biraz amatör kamera gibi kalıyor. Karar sizin 🙂 Son kez bahsetmek istiyorum, tatil, gezi, eğlence ve kameraya konuşmak (YouTuber) için almak istiyorsanız almalısınız, daha profesyonel, reklam-tanıtım çekimleri, arka plan flu olacak, zoom yapacak, daha net çekecek bir kamera arıyorsanız GoPro almamalısınız.  

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.