GPS takip cihazı incelemesi

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
05.01.2016
5.247
A+
A-

Evet, güzel teknolojilerden biri.. “GPS takip cihazı”

Ancak bunun için her zaman güzel bir teknoloji olduğunu söyleyemeyiz, çünkü; bu cihazı, cinayet işlemek, izinsiz ve belli bir amaç için suçsuz insanları takip etmek, onlara tuzak kurmak vs.. gibi birçok kötü niyetler için kullanmak maalesef mümkün.  Maalesef diyorum çünkü bu kötü niyet size, ailenize veya kız kardeşlerinize uygulansa muhtemelen hoşunuza gitmez, dolayısıyla ben, burada teknolojileri her zaman iyi niyetli olarak kullanılması için inceleyen biri olarak umarım ki; bu incelemeyi görüntüleyen ziyaretçilerim de bu cihazı iyi niyetli olarak kullanmak için araştırıyorlardır. Buradan bu cihazı tanıyıp kötü niyetle kullananlardan dolayı kesinlikle sorumlu tutulamam, çünkü bu iyi niyetli taraf için de kullanışlı bir cihaz.

Cihazın adı GPS Tracker;

1 adet kendisi (GPS takip cihazı), 1 adet batarya, 1 adet USB şarj kablosu, 1 adet arabanız için özel şarj kablosu ve 1 adet kullanım kılavuzu ile gelir.

IMG_0868

Bu cihazı kullanmanın genel amacı: Aklı yerinde olmayan bir hastayı (Alzheimer hastaları diyelim), dışarıda olan, geziye çıkan çocuklarınızı, hayvanları ve diğer türler olarak kaybolmasını istemediğiniz aracınızın veya aygıtlarınızı takip etmek için kullanılır.

Ben bu cihazı drone’uma takıp, droneum kaybolduğunda droneumun nerede olduğunu öğrenmekte fayda görmek için satın aldım. Ayrıca bu ürünü satın alarak ilk deneyimime sahip olduğum için artık droneum olsa da olmasa da, bu cihazı başka bir nedenle.. Örneğin; arabamıza bağlamak, kardeşimin ya da bir arkadaşımın izni ile onların nerede olduğunu an be an öğrenmek vs.. amacında kullanabilirim. Doğrusu benim incelediğim ürünlere bakarsanız ürünlerimin arasında “ajanlık” kokan birçok ürünlerle karşılaşabilirsiniz, ancak bunlar benim bir ajan olduğumu ifade etmez, ben böyle takip, kayıt vs.. gibi  işler gören teknolojilere hayranım. Yaşasın teknoloji!

 

IMG_0869

Bu cihazda iki adet buton bulunmaktadır.  ON/OFF butonu bildiğiniz gibi açma ve kapamadır, SOS butonu ise alıcıya yani size “HELP ME! (Bana yardım et!)” mesajı ile beraber konumu gönderir. Genelde takip cihazını taşıyan kişi hastalandığında ya da kaybolduğunda etkili olmaktadır. Sağda gördüğünüz giriş ise USB yuvasıdır, cihazı şarj etmek için kullanılır.

IMG_0870

 

 

Cihazın içinden bir görüntü:

Batarya ve sim kartı girişleri görülüyor. Batarya yaklaşık 48 saat hizmet edebiliyor (eğer beklemedeyse o kadar dayanabildiği görülmüştür, genelde yoğun bir şekilde kullandığınız zaman 1 gün içerisinde de bataryayı bitirmeniz mümkündür.)

IMG_0872

SIM kart:

Bu cihaz için bir SIM kart takıyorsunuz, eğer fazladan SIM kartınız yoksa bu cihaz için yeni bir SIM kart almanız gerekir.  Vodafone, Avea, Turkcell vs.. bir tane operatöre nüfus cüzdanınız ve SIM kart alacak kadar yeterli paranızla beraber gidip yeni bir SIM kart alın üzerine de bir SMS paketi alın. Arama ve internet paketlerine ihtiyacınız yoktur.

IMG_0874

Daha sonra, yani yeni SIM Kartınız aktifleştikten sonra cihazın bataryasını takın. Cihaz otomatik olarak çalışacaktır. Kapatmak gerekince ON/OFF tuşunu kullanırsınız.IMG_0875

Cihaz çalışınca aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, yeşil bir ışık yanacaktır. Bu, cihazınızın çalışıyor olduğunu gösterir.IMG_0877

GPS cihazınıza taktığınız SIM kartındaki numarayı telefon rehberine kaydedin ve cihazınızı arayın. Cihazınız aramanın ilk sinyalinden itibaren aramayı meşgule atıp size konum hakkında detaylı bir SMS gönderecektir.

IMG_0900

GPS cihazı tarafından alacağınız bu SMS, GPS’ye yaptığınız çağrıların ardından hemen 1 dakika içinde size ulaşır. SMS içerisinde Google haritalardan oluşmuş bir link ile cihazın konumu ile ilgili önemli bir ileti bulunur.

SMS

SMS’teki linke tıkladığınız durumunda akıllı telefonunuz anında haritalar uygulamasını açar ve size linkte belirtilen, cihazın konumu olan bölgeyi gösterir. Haritalar uygulamasından bir görüntü; çok yakınlaştırılmış harita üzerinde iPhone 5S konumu ve cihazın konumu (ben cihaza yaklaşık 1-2 metre uzaktım) iPhone konumu da çok net değildi yani bu cihazın konum doğruluk oranı 5 metre fark var diyebiliriz.

IMG_0920

Tabi ki bu da hava şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Eğer hava kapalı, yağmurlu veya karlıysa bazen GPS cihazı yerini tam olarak ayırt edemiyor ve “şu” bölgedeyim der gibi size bölge numarası gönderiyor, LAC,CID, MCC, MNC bilgileri ile cihazın hangi bölge içinde olduğunu öğrenebiliyorsunuz ama eğer hava şartları uygunsa ve cihaz bir binanın alt katında falan değilse net bilgi verebilmektedir.

IMG_0911

Arabaya yerleştirme

Bunu elektrikçiniz ile görüşmeniz gerekiyor, eğer o kabloyu kendiniz takabiliyorsanız takın. Aracın gizli bir bölgesine yerleştiriliyor, kablonun bir ucu yok sadece kablo var (kutuda çıkan araçlar için özel olan şarj ediciden bahsediyorum)

DİKKAT!

Bu ürünü ucuz alayım deyip de yurtdışından almayın. Bu tarz ürünler telefonlar gibi kapanabilmekte ve yurtdışından gelme pasaportla aktif etmeniz gerekiyor. Eğer bunu yapabiliyorsanız yapın ama çok uğraşmak istemiyorsanız Türkiye’de bir satıcıdan alın. Ben bunu gittigidiyor’da güvenli bir satıcıdan aldım. Öncelikle satıcı ile iletişim kurdum, cihazı aktifleştirdikleri ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler verdi. Yardımcı bir satıcıydı bir 10-20 TL ucuza bulsam bile bu satıcıdan vazgeçmezdim çünkü güven önemliydi.  Satın aldığım ürün kapanmış görülüyor bundan dolayı linki paylaşma gereği duymuyorum ama eğer satın almak isterseniz Gittigidiyor üzerinde mutlaka satıcılara aktifleştirilip aktifleştirilmediği hakkında sorun, bilgi edinin ve ona göre satın alın.

Kullanım detayları (Komutlar):

1- Cihazı çalıştırdıktan sonra kurulum için “”begin123456″” yazıp gönderin aralarda boşluk olmadan cevap olarak size begin ok! diye mesaj gelecektir.

2- Şifreniz sabittir 123456 isterseniz bunu degiştirebilirsiniz password+eski şifre (boşluk) yeni şifre “”password123456 000000″” şeklinde mesaj atarak degiştirebilirsiniz

3- 5 Adet numarayı yetkilendirebilirsiniz. Yetkilendirmek için cihazda ki numarayı 10 kez üst üste ararsanız yetkili kişi olacaksınız veya “”admin123456(boşluk)053462653**”” şeklinde mesaj atarak da yetkilendirebilirsiniz. cevap olarak “”admin ok”” diye mesaj gelecektir. Yanlış yazdıysanız size “”admin fail!”” mesajı gelecektir.
Admini iptal etmek için “”noadmin(boşluk)053462653**”” şeklinde mesaj atmanız yeterli

4- Siz aramadan sürekli konum mesaj gelsin isterseniz “”T030S005N123456″” yazarsanız 005N = 5 tane mesaj at demektir 030S = 30 saniyede bir mesaj at demektir. Bunu siz istediginiz gibi ayarlayabilirsiniz. “”T010M***N123456″” şeklinde mesaj atarsanız
010M = 10 dakika da bir mesaj atar ***N = 3 yıldız yaparsanız sınırsız mesaj atar 10 dk bir size mesaj gelecektir isterseniz bunu saniye , dk veya saat olarak da ayarlayabilirsiniz
İptal etmek içinde “”notn123456″”

5- Gps cihazı ile takip ederken ortamıda dinlemek isterseniz “”monitor+şifre”” yani “”monitor123456″” şeklinde mesaj attıgınız da cihazın içinde ki numarayı aradıgınızda sizi meşgule atmadan açacaktır ve ortamın dinlemesini yapabilirsiniz.
İptal edip izleme moduna tekrar çevirmek için “tracker+şifre” yani “”tracker123456″” yazıp göndermeniz yeterli

6- Cihazın saatini ayarlamak için türkiye de kullanılan saat dilimi önemlidir. Yaz saati için +3 kış saati için +2 yazmalısınız. “”time(boşluk)zone+şifre(boşluk)+3 yazıp gönderiyorsunuz
Örnek: “”time zone123456 +2″”

7- Cihazın Batarya ve sinyal gücünü ögrenmek için “”check123456″” yazıp gönderin

8- Cihazı aracınıza taktıgınızı düşünelim ve araç belli bir hıza ulaştıgında sizi uyarsın istiyorsanız “”speed+şifre(boşluk)080″” yazıp gönderdiginiz de araç 80 km hıza ulaşınca size mesaj gönderecektir. Bu hızı istediginiz limitte belirleyebilirsiniz
Örnek: “”speed123456 050″” 50km hıza ulaşınca size mesaj atacaktır.
İptal etmek için; “”nospeed123456″”

— Cihazın daha birçok özelligi vardır işinize yarabilecek olanları elimden geldigince kullanım klavuzundan çevirip yazmaya çalıştım kullanım klavuzun da diger özelliklere de bakabilirsiniz…

Sonuç? Değerlendireyim..  Fiyatına göre bu kalite; 5 üzerinden 4

Tavsiye eder miyim: EVET. Amacınıza göre değişir, genel amaçlar için kullanışlıdır.

İyi yanları

 • Küçük ve hafif bir cihaz olması
 • Konumu 1 dakika içinde alıcıya iletmesi
 • Bataryayı çabuk bitirmemesi
 • USB şarj edilebilir olması / Bilgisayarınızdan şarj etme kolaylığı
 • Ortamı dinleme özelliği
 • Belli aralık (dakika/saniye) başına belirtilen sayıda konum bilgisi mesajları alma
 • Yardım (SOS) butonu
 • Araçlara yerleştirme, araç aküsü yoluyla şarj sağlama

Kötü yanları

 • Hava kapalıyken net konum bilgisi verememe
 • Internet üzerinden online takip özelliğinin olmaması

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Recep yakut dedi ki:

  Arkadaslar gps tracker aldım kullanıyorum fakat şuan konumlarda sıkıntı yaşıyorum konum mesajı geliyor ama yer tespiti yok sadece harita açılıyor benim kendi konumum görünüyor sorun nedir bilen var mı

 2. SERKAN dedi ki:

  Gt005 tracker sifre girmisim ama ne sifre girdigimi hatirlamiyorum ve bir turlu beceremedim su an motorumda takili ve hala sifre yanlis diyor bunu duzeltebilirmiyim

 3. mehmet dedi ki:

  cihazın sadece ben aradığımda konum atmasını istiyorum.ben aramadan sürekli konum atiyor bana ne yapmalıyım

  1. zdaylan dedi ki:

   Selam. Pili zayıf olunca öyle yapıyor eğer sorun başka bir kaynaktan değilse. Şarj edin ve tekrar deneyin

 4. ali dedi ki:

  kapatmak için on/of düğmesine belli bir süre basmakmı gerekiyor bir türlü kapatamadım pili çıkartmak zorunda kalıyorum

 5. Taner dedi ki:

  Bende aldım çalıştıramadım cihaza sim kart taktım cihazı açtım yeşil ışık yandı begin123456 mj atım karlık gelmiyor

  1. zdaylan dedi ki:

   Sim karta SMS paketi yükledin mi?

   1. Taner dedi ki:

    Ben cihaz için türk telekomdan hazır kart aldım
    40 tl içinde SMS paketi ayrimi satılıyor hata 4Gb internet varmış

    1. levent dedi ki:

     sim kartın pin kodunu kaldırın

 6. Alp dedi ki:

  Ben Çin den aldım ama hata yaptım iade de edilmiyor ne yapmam gerekiyor acaba konum olarak cinde gösteriyor

  1. zdaylan dedi ki:

   Aldığınız cihaza bağlı. Belki farklı bir cihaz almışsınız yazılımı Çin’e göre ayarlanmıştır.

   1. Alp dedi ki:

    Birde üzerinde gelen kablo sadece şarj ediyor bilgisayar da görmüyor ne yapmam gerekiyor

    1. ali dedi ki:

     bilgisayar ile bağlantı kurmuyor sadece şarj amaçlı olarak biliyorum

 7. hüseyin tan dedi ki:

  nereye begin yazıyoruz hocam ????

  1. zdaylan dedi ki:

   Cihaza taktığınız SIM karta SMS göndererek yapmanız gerekiyor.

 8. batı bat dedi ki:

  cihaz 5 dakikada bir help me diyerek mesaj atıyor ne yaptıysam iptal edemedim yardımcı olurmusunuz ?

  1. zdaylan dedi ki:

   “help me” yazarak SMS yoluyla cevaplayın düzelecektir. Düzelmezse bataryanın zayıf olduğu için gönderiyordur. Şarjını doldurun.