Hareket algılama sensörü projesi

zdaylan
Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
29.07.2015
2.306
A+
A-


(Not: Videodaki kişi bu benzin istasyonunda çalışan bir arkadaştır, sistemi denemek amacında rica etmiştim, ben ise içeriden kontrol ediyordum.)

Bu projeyi ilk olarak Şubat, 2015’te bir benzinlik istasyonu için düşünmüş ve uygulamaya başlamıştım. Kullandığım birden fazla yazılımlarla önce kamera bağlantısı kurdum,

kameradan hareket algıladığı zaman dilediğim bir alarm sesi belirtip o alarm sesi ile uyarı vermesini sağladım. Bu projenin çalıştığını fark ettikten sonra bu benzinlik istasyonu için 10 metre stereo uzatma kablosu getirip, bu kabloyu ilk önce benzinlik istasyonu binasının kablo alt yapısından geçirdim, hoparlörleri taktım ve muhasebe odasında bulunan, server PC ile pompacı odası arasında bağlantı kurduktan sonra hizmeti kullanıma sundum.

 

Bu projeyi düşünmemin sebebi; geceleri az yoğunluk olduğundan, benzinlik istasyonlarında uyuya kalan veya dalgın olan pompacılar bazen müşterilerin geldiğini geç fark ediyorlar, işte müşteri geldiğinde uyarsın, müşteriyi de fazla bekletmesinler diye geliştirdim. Hem müşteri hem de pompacı için yararlı bir sistem olduğunu düşünüyorum. Pompacı bu sistem sayesinde rahatlığına da baksa müşteriyi fazla bekletmemiş olacak.

 

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

Sosyal ol, paylaş!

  1.00 avg. rating (50% score) - 1 vote
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. atay dedi ki:

   pompaci yok almanya”da görmüssündür 🙂 ileride butun heryer bu sekilde olacak diye dusunuyorum 🙂

   faydali bilgiler icin tesekkurler . basarilar dilerim

   1. zdaylan dedi ki:

    Merhaba, evet Avrupa ve Amerika’da pompacısız benzin istasyonları işletiliyor, ben de şahit oldum, haklısınız ama, bunun Türkiye’de de olması şimdilik biraz zor görülüyor, çünkü ülkede halen ciddi bir işsizlik sorunu var.