Haritada bir konumun GPS koordinatları nasıl alınır?

22.01.2015
29.967
A+
A-
Haritada bir konumun GPS koordinatları nasıl alınır?
Reklam
[instagram-feed]

Haritada belirttiğiniz her konumun mutlaka bir koordinat numaraları bulunuyor, bazen arkadaşlarınıza bulunduğunuz mekanın koordinat numaralarını göndermek istersiniz veya uzatmayalım her hangi bir amaçla kullanmak istediniz..  Harita koordinat numaralarını nasıl alıyoruz?

Google Haritalar’ı açın

https://www.google.com/maps adresinden Google Haritalar‘a erişin ve daha sonra koordinatlarını almak istediğiniz şehre gidin (Arama yaparak örn: İstanbul Google Haritalar‘da arayın)

Ben ilk olarak haritaya İstanbul yazdım. Siz ise arayacağınız şehre göre yönelin.

Bu bir örnektir.. İstanbul’da Küçükçekmece’ye ait bir park bölgesinin koordinat numaralarını alıyorum.

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

Adres çubuğundan koordinat numaralarını alabilirsiniz ama..

Haritada bir alanı görüntülediğiniz zaman, internet tarayıcınızın adres çubuğunda, aşağıdaki görselde belirtmiş olduğum gibi koordinat numaralarını alabilirsiniz. Ancak bu koordinat numaralarını, sizin haritadaki işaretlediğiniz bir bölgeye denk gelmeyebilir çünkü bu koordinat numarası ekranda görülen alanın tam ortasına göre belirliyor eğer doğru bir koordinat numaralarını almak istiyorsanız bir sonraki adıma devam edin. Koordinatların hemen yanındaki yanındaki xxxm (metre) ise haritaya bakış açınızın irtifası yani yükseklik mesafesidir. Koordinatları aldığınızda yükseklik mesafesini kopyalamayın sadece koordinatları kopyalayın yoksa yükseklik mesafesiyle beraber koordinatları girerseniz harita koordinatların konumunu bulamayabilir.

Hedefi bulduğunuz alana sağ tıklayın..

Daha doğru bir yöntem:  Bir önceki adımda sadece ekranın ortasındaki yeri seçer ama siz burada tam yeri kendiniz seçmek istiyorsanız o zaman seçmek istediğiniz alana sağ tıklayın ve daha sonra “Burası neresi?” seçeneğine tıklayın.

 

“Burası neresi?” seçeneğine tıkladığınız gibi hemen arama çubuğunun altında, hem konumun yakınlarındaki ismi hem de size tıkladığınız bölgenin tam koordinat numaralarını gösteriyor. Koordinatlarınızı bu yöntemle almanızı tavsiye ederim.

Sosyal ol, paylaş!

  4.00 avg. rating (80% score) - 1 vote
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Açelya Yanık dedi ki:

   çok işe yarar bilgi teşekkürler. 30 dk dır koordinat aramaktan kurtardınız beni.