İngilizce – “A” ve “AN” farkı nedir?

16.07.2015
6.338
A+
A-
İngilizce – “A” ve “AN” farkı nedir?

İngilzce’de bazen karşılaşmışsınızdır a ve an farkı ile.. Peki bunlar neden ve ne zaman kullanılıyor?

Öncelikle her ikisi de aynı anlam taşır, “bir” anlamına gelir.  Ben eskiden “an” kullanımın “herhangi bir” anlamına geldiğini sanırdım ama daha sonra

mantığını öğrenince bu problemden kurtuldum.

 

“AN” (bir) – Telaffuzu sesli harflerle başlayan kelimelerden önce kullanılır. 

An kullanımı, genelde A-E-O-I-U gibi harflerle başlayan kelimelerden önce kullanılır.

Mesela;

An apple, an engineer, an hour olur ama an university olmaz çünkü university okunuşu yunivörsiti gibi okunduğu için a university (e yunivörsiti) gibi söylenir ancak doğru yazılmış “an engineer (bir mühendis)” yerine yanlış yazıp “a engineer” diye yazarsak “e enjiniır” gibi okunur o zaman karşı taraf sizi dinlediğinde “bir” anlamına gelen “an” kelimesini kaçırır, algılamaz hem de siz böyle telaffuzda zorlanırsınız ama “en enjiniır” diye doğrusunu okuduğunuzda daha rahat söylersiniz ve karşı taraf sizi daha rahat anlar.  Bir örnek daha, mesela doğru yazılışı “an apple (en epıl)” olanı a apple (e epıl) diye yazıp ve öyle okursanız karşı taraf sizi anlamakta zorlanır çünkü “e” diye okunan “a (bir)” kelimesi, apple (epıl) kelimesinin telaffuzu ile karışmış olacaktır, yani aynen böyle olur “eepıl” 🙂 karşı taraf büyük ihtimalle, “bir elma” dediğinizi anlamayacak ama sadece “elma” dediğinizi anlayacaktır. Bu nedenle an apple (en epıl) yani (eepıl) değil. Bu nedenle, A-E-O-U-I gibi başlayan kelimelere dikkat edin ona göre an ve a kullanımını belirtin.

“A” (bir) kullanımı ise sessiz telaffuz edilen kelimelerde kullanılır.

A girl, A boy, a tea, a dress ..

An kullanımında bahsettiğim mantığı anladıysanız artık eminim ki “a” kelimesini nasıl kullanacağınızı da anlamışsınızdır. Sessiz telaffuza sahip kelimelerde kullanılmaktadır. Umarım mantığını anladınız, anlamadıysanız yorum atıp sorularınızı sorabilirsiniz. Mantığı anlayanlar ise öğrenmiş olma şerefine bir teşekkür yorumu  atabilir 🙂

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Arkadaşım peki a hangi kelimelerden önce kullanılır

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, a okunuşu “e” gibi olduğunu düşündüğün zaman bir sonraki kelimenin başı da “e” gibi okunmamalı. Eğer “a”‘dan sonra gelen kelime “e” gibi okunursa o zaman olmaz. Bu durumda “a” yerine “an” (okunuşu en) tercih edilir. A ne zaman kullanılır? bir sonraki kelimenin başı genellikle A,O,U,H,I gibi harflerle başlamıyorsa kullanılır, başlıyorsa “a” yerine “an” kullanılır. Evet, bu sadece genellikle, yani her zaman değil. Çünkü mesela “university” u ile başlıyor ama aniversiti değil yuniversiti gibi okunuyor. O zaman “a university” “e yuniversiti” doğru olur ama “university”, yuniversiti değil de aniversiti gibi okunsaydı o zaman a university değil, an university kullanırdık çünkü okunuşu değişiyor. Umarım anlatabilmişimdir, yine anlamadıysan sorarsın.

 2. Dplus dedi ki:

  hep karıştırıyordum.siz anlatınca aslında kolaymış .teşekkürler

 3. duru dedi ki:

  teşekkürler hep bilip unutuyordum şimdi sayenizde mantığını anlamış oldum.Bir daha unutacağımı sanmam.