iPhone için şarj ömrünü uzatmanın 10 yolu

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
22.11.2014
1.446
A+
A-

Merhabalar..

iPhone’unuzun şarjı çabuk mu bitiyor? batarya ömrünü uzatmak mı istiyorsunuz? işte bugün size en iyi en ve en doğru fikirlerimi paylaşacağım bu adımları uygulamanız halinde iPhone’unuzun bataryasının daha da dayandığını fark edeceksiniz! Peki ya hazır mısınız? Haydi uygulayalım!..

 

1-  Ekran parlaklılığını %30-40’lara düşürün

Varsayılan olarak ekran parlaklılığınız %100 ayarlı veya hemen hemen aynı şey olan Otomatik mod (Auto-mode)’da.. Bu belki kişisel bir ayar olabilir ama işe yarıyor! Menüden  Ayarlar -> Ekran ve Parlaklık‘a gidin..  Otomatik parlaklığı devre dışı bırakın ve manüel olarak parlaklık ayarını maksimum %30’a getirin ve daha sonra iPhone’unuzu 5-10 dakikalığına kapatın, daha sonra iPhone’unuzu açtığınızda bir şey fark etmeyebilirsiniz ama bataryanız farkedecek!

 

2- Bluetooth’u kapatın

Yeni aldığınız iPhone’u ilk defa açtığınızda Bluetooth otomatik olarak devreye giriyor (her zaman yeni bir kritik güncelleme yüklendiğinde de ya da sisteminizi yeniden başlatırken de..) iOS otomatik olarak Bluetooth’u açıyor.Bunu yapmaları tamamen gizemli  Uzun hikaye..   Eğer düzenli olarak Bluetooth kulaklığı veya diğer aksesuarlarını kullanmıyorsanız zaten bunu kapatmak istemelisiniz, açıksa ve dediğim gibi düzenli olarak kullanmıyorsanız mutlaka size lazım olana kadar devre dışı olsun.

 

3- Uçak modu uçak yolculuğu dışında da kullanışlı..

Eğer bulunduğunuz bölgede şebeke alamıyorsanız yani dünyada kimseyle telefon şebekeniz sayesinde bağlanıp görüşemiyorsanız bu özelliği aktif edebilirsiniz.. Hiç olmazsa boşuna batarya harcamasını durduracaktır. Hatırlatma: Uçak modunda ike telefonunuz çok az şarj harcar ve bunun bir avantajı da eğer telefonunuzun bataryası zayıfsa ve hızlı şarj etmek istiyorsanız telefonunuzu uçak moduna alarak telefonunuzun normalden daha hızlı şarj etmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik şarjınız zayıfken şarj harcamayı durdurmak için hep aklınızda olsun.

 

4- Her uygulamaya GPS yetkisi vermeyin

Burası çok önemli, GPS (Konum) şarjı çabuk harcayan en önemli faktörlerden birisidir. Bazı uygulamalar (aslında hepsi) GPS’i gerçek-zamanlı olarak GPS’inizi kullanıyor. Tabi ki bazı uygulamalar “Uygulamayı kullanırkern” olarak seçilmesine izin veriliyor. Mesela Foursquare, Facebook vs.. gibi uygulamalar kullanıyorsanız bu uygulamalar genelde GPS’inizi devamlı kullanırlar bu da bataryanızın ömrünü azaltmaya neden oluyor.. Şimdi yapacağınız işlem dilediğiniz her uygulamanız için ayarlayın ister seçtiğiniz uygulamanın konum servisini kullanmasına izin vermeyin (Asla seçeneği) isterseniz de Uygulama kullanırken seçeneğini seçin,  Konum Servisi uygulamalarını yönetmek için menüden Ayarlar -> Gizlilik -> Konum Servisleri‘ne gidin.

 

5- WiFi, LTE ve 3G’ye göre daha az batarya harcıyor. Bu bize ne anlatıyor?

Aslında LTE/3G trafiği kalabalık ve büyük şehirlerde şehirlerde başlıca enerji harcayan bir “vampir”!  Eğer evde,iş yerinde, cafede veya her hangi bilinen bir yerde LTE ve 3G dışında WiFi’ye bağlıysanız o zaman bataryanızın hızını göreceksiniz. LTE’yi kapatmak ve sadece 3G’yi aktif duruma getirmek bataryanız için ek artış sağlayabilir. Eğer geziyorsanız ve bataryanıza ihtiyacınız olursa LTE teknolojisini (eğer kullanıyorsanız) devre dışı bırakmanız bataryanıza nefes vereceğini aklınızda tutun.

 

6- Gerçek zamanlı email alma.Bu sizin için gerekli mi? Gerçekten mi?

İstanbul’da iken insanların size Tokyo’dan mail göndermesi ve sizin de saniyeler içinde mail almanız çok güzel olabilir. Ama insanların buna ihtiyacı olması aşırı abartılıyor..  Tamam, belki değil, bugünün hücre teknolojisinden yararlanıp bu hizmeti almak güzel olabilir ama zorunlu değil!

iPhone’unuzda her an gerçek-zamanlı olarak emaillerinizi almak zorunda değilsiniz. Şöyle düşünün – günün yarısında 8-10 saat uyuyorsunuz saatlerin diğer yarısında ise dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarınızı kullanıyorsunuz.. Akşam yemeğinde ailenizle konuşurken ya da iş sonrası arkadaşlarınızla buluşurken,araba kullanırken ya da spor salonuna giderken..  ya da başka bir şekilde zamanınızı harcarken genellikle bu özelliğe ihtiyacınız olmuyor yani o zaman bu şu anlama geliyor ki menüde Ayarlar -> Mail, Kişiler, Takvimler‘e gidip “Anında İlet” özelliğini devre dışı yapmalısınız. Bataryanız farkı görecektir.

 

7- Bazı uygulamalar hala arka planda batarya harcıyor, onları yok edin!

Home tuşuna çift tıkladıktan sonra artık siz görev yöneticisindesiniz ve arka planda teknik olarak çalışan tüm uygulamaları göreceksiniz  bununla beraber arka planda çalışan uygulamaların üzerine parmağınızla sağa ve sola doğru çevirip o uygulamaları arka plandan yok edebilirsiniz.

 

8- Otomatik indirmeler açık, değiştirirsek ne olur?

Uygulamaların her gün güncellendiği yok ama güncelleştirme arka planda otomatik olarak yeni güncelleştirmeler için arıyor aslında genelde Facebook,Twitter, Swarm,Instagram vs.. gibi uygulamalar sık güncellenir. Siz en iyisi otomatik güncelleştirmeyi kapatın ve rahat edin.  Ayarlar -> iTunes ve App Store içerisinden otomatik indirmeleri ve güncelleştirmeleri kapatabilirsiniz.

 

9- Uygulamaları yenileme? Bu herkes için değil..

Zaman harcamadan,  Ayarlar -> Genel -> Arkaplanda Uygulamaları Yenile girdikten sonra hemen temizliğe başlayın! Size bir tavsiyem; her gün düzenli kullandığınız uygulamalar hariç hepsini devre dışı bırakın!

 

10- Elveda, bildirimler!

Şarjı harcayan en büyük faktörlerden birisi bu..  Bildirimler!  Evet.. Şimdi Ayarlar -> Bildirimler‘de dilediğiniz uygulamanın bildirimlerini kapatın tabi sık kullandığınız uygulamalar hariç..  Bataryanıza nefes verecektir!

 

Bu tavsiye uyguladıktan sonra durumu fark edeceksiniz, hatta teşekkür etmeniz gerekirse buradan yorum bırakabilirsiniz 🙂

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.