New York John F. Kennedy Havalimandan Times Square Meydanına Metro/Subway İle Nasıl Gidilir?

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Geçen hafta ABD’ye ilk ziyaretimi New York gezim ile gerçekleştirmiş oldum.  Biliyorsunuz, Türk Lirası’nın ciddi değer kaybı etkisiyle milletimize pahalı olan ABD Doları ve ayrıca New York’un pahalı bir şehir olmasından dolayı New York’ta ulaşım bizler için gereksiz pahalı olabiliyor ve ben de olabildiğince en ucuz yoldan tamamlamak istedim. En ucuz yoldan New York şehir merkezine subway/metro ile nasıl ulaşabileceğiniz hakkında gerekli bilgileri paylaşayım..

John F. Kennedy havalimanından Times Square’a gitmek için 3 tane seçeneğiniz bulunuyor:

  • AirTrain + Subway 60-90dk | $10.50
  • Taksi: 45dk | $52 – $80 arası
  • Airport Shuttle: 90dk | $19

En ucuz yoldan AirTrain + Metro (Subway) toplamda $10,50 maliyeti olur. O da şöyle olur, AirTrain $7,75 ücreti var ve daha sonra MetroCard alıyorsunuz metro ücreti $2,75 toplamda $10,50 ($1 MetroCard kart bedeli bu hesaba dahil değildir)

Belki bilirsiniz, New York, ABD’de en pahalı şehirlerden ve dolayısıyla taksileri de pahalı. Times Square’de otel rezervasyonundaki yetkiliye sorduğumda Times Square – Havaliman yaklaşık $60-90 arası tutar demişti. Yani bunu dikkate almanızda fayda var. Ben New York – Miami uçuş biletini $54’e aldım neden New York’ta taksiye bu kadar para ödeyeyim? Azıcık mantık 🙂 

AirTrain’e nasıl ulaşılır?

Her terminalde farklı olabilir, benim çıkış yaptığım terminalde ben dışarı çıktım tam karşımda tren istasyonu vardı. Fakat dediğim gibi başka bir terminalden çıkarsanız tren istasyonunu havaliman içerisinde de bulabilirsiniz buna dikkat edin. 

Havalimandan dışarı çıktım ve karşıdaki tren istasyonuna geçtim, Jamaica Station durağında indim. Gerekli ödemeleri ekran üzerinden kredi kartı ile gerçekleştirdikten sonra biletimi alıp metroya doğru ilerledim.

Jamaica durağında inene kadar hiçbir şey ödemiyorsunuz. Yani havalimandan ayrıldıktan sonra trene binmek için bilet veya ödeme falan aramayın, bunu en sonda yapıyorsunuz.

Jamaica Station

Jamaica Station’a ulaşmak için güzergah şu şekilde: JFK, Howard Beach, Terminal 1,2,3,4,5,6,7.. Federal Circle ve hemen ardından Jamaica Station geliyor. Kırmızı hat içinde kalıyor, eğer yeşil hatta iseniz kırmızı hattaki trene binmeniz ve bu güzergahı takip etmeniz yeterli. 

Jamaica Station (Jamaica İstasyonu)

Jamaica Station’da indikten sonra $7,75 + $2,75 + $1 toplamda $11,50 ödeme yapmanız gerekecek.  Eğer New York’ta birkaç gün kalacak ve gezecekseniz oradan $21 ödeme çekmenizi tavsiye ederim. Bu MetroCard ile gezdikçe harcayacaksınız, yetmezse zaten metrolarda rahatlıkla tekrar yükleyebilirsiniz.

New York Subway için MetroCard

Kredi Kartı temassız şekilde ödeme alıyor. Ödemeyi tamamladıktan sonra metro istasyonlarına doğru yürüdüm.

Times Square 42nd Street’e ulaşmam için mavi ikonlu E harfini takip ettim. Buradan biletimi geçirip giriş yaptım ve trene ulaştım. Havalimandan çıkmanızla beraber bu ulaşım yaklaşık 1 saat veya 1,5 saat kadar sürebiliyor.

New York’ta metro ile istediğiniz yere ulaşın

New York’ta gideceğiniz yere metro ile nasıl ulaştığınızı Google Haritalar’dan veya MTA Haritaları’ndan https://new.mta.info/maps bakıp öğrenebilirsiniz.  Google Haritalar bana bu konuda çok yardımcı oldu. Örnek olarak ulaşmak istediğim adres için tarif: Yürüyün 2dk -> E harfini takip edin -> X Street’te aktarma yapın -> B’ye geçin + yürüyün 6dk -> hedefinize ulaşacaksınız gibi yönlendirmeler çok başarılı.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.