Dronum DJI Mavic Air 2 nasıl kayboldu? ve firma bana yenisini nasıl gönderdi?

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
20.10.2021
1.497
A+
A-

Yaz ortasında bir gün yine drone uçurmak istedim. Evimizin bahçesinde içeceğimi ve sandalyemi hazırladıktan sonra dronum Mavic Air 2’yi havalandırdım. Fakat o gün başıma geleceklerden habersizdim..

21 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirdiğim bu uçuş, ne yazık ki bu dronumun son uçuşuydu. Önce kalkışta 9 uyduyla başladı, şehri fotoğraflamak için 300mt yüseklik, 2km öteye ilerledim o an bağlantı ve distance (mesafe) bilgisinde olan tireli tuhaf detayları, GNSS (Küresel Navigasyon Uydu Sistemi) ile ilgili ilk defa bir uyarı aldığımı fark ediyor ve geri dönmeye hazırlanıyordum ki uydu sayıları tamamen gitti ardından RC sinyalleri de kesildi.  Ne yazık ki o an dronu kontrol etmek imkansızdı..

Aslında bağlantıların kesilmesiyle hemen panik yapmam ancak bu kesilme 2-3 dakikadan fazla sürünce ‘dronum oradan iniş yapıyordur’ diye düşünmedim değil o yüzden kumandayı kapatıp açma, üst kata gidip daha güçlü sinyale sahip olmayı da denedim.

Neyse ki sinyaller geldi, dronum hiç beklemediğim bir şekilde villalı lüks bir sitede bir villanın çatısına yaklaşmış 30mt yükseklikte bir şekilde görüntüler ve sinyaller geri geldi. Ne olduğunu o an düşünmekten çok beklenmedik bir ceza yeme olasığını düşünmeye başladım. Çünkü bir mülke veya insanlara yakın uçurmak, insanların gizliliğini ihlal etmek çok riskli, bu riske girmemek gerekir ancak bu olay benim elimde olan bir olay değildi, kasıtlı bir ihlal değil çünkü sinyallerin kesilmesiyle bu durumla karşı karşıya kalmıştım neyse ki o an şikayet eden de olmadı dronu fark eden de olmadı bence.

Sinyalleri kesilen dronumun beklenmedik bir şekilde villaların üzerinde tekrar bağlantı kurması. Villalar gizlilik nedeniyle bulanıklaştırıldı.

Drone 300mt yükseklikten 30mt irtifaya gelmiş ve oradan kaçmaya çalışıyorum. Fakat yükseldikçe sinyaller tekrar kopuyordu. Sinyallerden kastım hem GPS hem RC (kumanda) bağlantıları kesiliyordu.  GPS o bölgede sıfır uydu sayısıyla davranış moduna girmişti böyle de eve geri getirebilmem gerekiyordu ancak RC bağlantısı kesildiği için bu pek mümkün olmuyordu.

Dronumu o bölgeden kaçırabildim! Evet, derin bir nefes aldım çünkü o bölge çok rahatsız ediciydi, hele dronumu orada indirseydim veya düşürseydim ve dronumu almaya gitseydim, gitmeseydim de orada neden uçtun, casus musun? derler adama mahkemeye verebilirlerdi o yüzden oradan kaçmak çok rahatlattı.  

Alçak irtifada uçurmak jammer etkisini azaltır

Alçak irtifada ve sport modunda uçmam, dronumu o bölgeden kaçırmak için etkili oldu ve kaçırabildim.

Bu arada sonra deneyim edindim ki jammer olduğu günlerde drone genelde 9 uyduyla başlıyor, 10-15 metre yükseldikten sonra bu uydu sayısı aniden sıfıra düşüyor. Burada şunu ders aldım: Eğer bir yerde jammer varsa alçaktan uç.  Onlar jammerı yükseklere koyuyorlar ki dronlar etkilensin ama iletişim cihazları etkilenmesin.  

Eve doğru geri geliş. Drone ev noktasını tanımıyor, benim konumumu göremiyor. Kendi konumu GPS üzerinde şaşıp duruyor. Bağlantı darbeleri aldıkça burada alçalıyor.

O siteden kaçıp ev noktasına dönüşe geçtim. Bağlantılar biraz düzelmişti ama eve yaklaştıkça yine bağlantılar bozulmaya başladı. Peş peşe kopan bağlantılarla dron alçalmaktaydı. En son 94mt yükseklikte bir arazi üzerine alçalırken bağlantı bavada kesildi ve dronum burada son bağlantısını verdi. Dronuma bir daha asla bağlantı kuramadık.

Kayıp Mavic Air 2’den son görüntü..

Bağlantı kesilmeden belki 1-2 saniye önce: O an dronumdan aldığım son kamera görüntüsüydü. 

Havada sinyal kesilmesi ve bir daha bağlanamaması

Bu gerçekten korkunçtu. Bunun gerçekleşmesi için ya batarya yerinden çıkması veya elektriklerinin kesilmesi gerektiğini biliriz veya diğer ihtimal, öyle bir rüzgar esecekki drone saniyeler içinde 8-10kmden fazla uzaklaşacak ki bağlantı kurma başarısız olsun. Fakat bunların hiçbirinin olmadığını daha çok orada arazi ile yol kenarına alçaldığı için dronu biri aldı gitti veya GPS spoofing (yanıltma) tekniği ile drone kafasına göre bir yere gitti diye tahmin ediyoruz. Dronu orada onlarca kez aradık ama hiçbir zaman bulamadık, başına neler geldiğini de bilmiyoruz ve asla bilemeyeceğiz gibi. 

Günlerce aradık..

Bölgede ciddi bir arama yaptık. Evimize yaklaşık 700 metre uzakta bir yer dolayısıyla neredeyse 10 gün boyunca son konum bölgesine gittim. Dronun kamera açısının konumu, GPS’de gösterilen yerden 10-15 metre daha geride hemen yanındaki arazide olduğu net bir şekilde anlaşılıyor fakat her iki araziyi de karşıdaki araziyi de uzaktaki arazileri de gezdim, gezdik diyelim. Ağabeyim ve babam da katıldılar beraber aradık ama bulamadık. Dronu dronla da aradım, Phantom 3 Pro ve daha sonra aldığım Mavic Mini 2 ile de uydu fotoğrafları gibi 90’C fotoğraflar çektim, yeri geldi araziye arabayla girip arazileri gezdik, yeri geldi arazilerde alçaktan uçup video – fotoğraf çektim ama sonuç nafile..

Dronun firmasına (DJI) mail attım

Bu olaydan sonra tabii yıkılmış gibi hissediyordum ama fazla moralimi bozmadım. Bir şans var, DJI’a mesaj atmak. Kullanıcı hatası kaynaklı olmadığından emin olduğum için ya indirim yaparlar ya da bana yenisini ücretsiz gönderirler ya da yardımcı olamayacaklarını söylerler diye düşündüm en azından şansımı denemek istedim çünkü elimde bu olayın ekran görüntüleri de mevcuttu. Her uçuşumda her zaman ekran kaydedicisi çalıştırırım. Aramalara devam edip 3 gün sonra DJI’a mail attım.

Maili support@dji.com‘a İngilizce olarak konu bölümüne ‘Mavic Air 2’m gizemli bir şekilde kayboldu’ yazdım ve mesaj içeriğine önce kendi kişisel bilgilerimi, telefon numaramı, drone S/N numarası, drone adı ve paket adını yazdım.

Olayın gerçekleştiği kasabada yaşadığımı ve burada her zaman güvenli bir şekilde uçurduğum dronumu maalesef olay günü gizemli bir şekidle kaybettiğimi, bu gizemli olaydan dolayı yıkılmış hissettiğime değindim. Olayın nasıl gerçekleştiğine detay verip aşağıda da bana nasıl yardımcı olabileceklerini sordum. 

Aslında böyle uzun bir mesaj atmaya hiç gerek yok ama o anı siz de yaşarsanız ve yetirince iyi bir İngilizceniz varsa emin olun siz de tüm şartları zorlardınız. Burada madde madde neler yaşadığımı kısa da geçmiş oldum. Yani hem hikaye şeklinde hem de sıkıcı gelmesin diye madde de belirledim. Kullanıcı hatası olmadığını savunmak zorundaydım. Youtube linki ise uçuşun videosuydu.

Eğer sizin de dronunuz kaybolduysa, kayboluş hikayesi benim olaydan farklı ise aynı metni yazmanız yanlış olur, lütfen buraya dikkat edelim. Bence kişisel bilgileriniz, drone S/N, adresiniz, fatura görüntüsü, uçuş datalarını gönderin fazla açıklama yapmayın hatta hiç açıklama yapmazsanız bile bunlar yeterli olabilir ama açıklama yapmanız bazı detayları kaçırmalarını engelleyecektir.

Ertesi gün DJI Bu maile yanıt verdi, fatura görünütüsnü göndermemi ve kargo adresimi yazmamı isteyip bu uçuşun datalarını telefondan senkronize edip kendilerine göndermemi istediler. Bu da basit bir işlem ancak Android kullanıcıları için basit, iOS kullanıcılarında bu nasıl işliyor bilmiyorum. Telefonun lokal dosyaları içerisinde bu uçuşun datalarını kopyalayıp Google drive’a upload ettim ve oradan link yapıp DJI’a ilettim ve ardından gönderdikleri mailde ‘datalar bize ulaşmıştır, data analist uzmanlarımız durumu inceleyip karar verecekler ve yaklaşık 3-5 gün içinde size dönüş yapacağız’ dediler.

Ve güzel haber gelir..

2-3 gün geçti veya geçmedi..  Sabah işe gitmek üzere uyandığımda maillerimi incelerken mutluluktan havalara uçtum 🙂 

‘Eğer drone kurtarılamıyorsa size değişim olarak Mavic Air 2 dronu (kumanda ve şarj edici hariç) teklif etmek isteriz.’

Mavic Air 2 + bataryası olarak yani tam ne kaybolmuşsa onlar gönderildi zaten kumanda ve şarj ediciler elimde, bu yeterli bir teklifti ve çok iyi bir teklifti. Bunun mutluluğunu yaşamak gerçekten başkaydı 🙂

Daha sonra bu maile ne yanıt vereceğimi şaşırdım, bu teklifin ücretsiz olup olmadığına emin olmak için kibarca sordum ve teklif yanıltmadı, ücretsiz bir değişim. Kargo ücreti de ödemedim.  Sadece şahıs olarak gümrükleme yapamadığım için Türkiye’de anlaşmalı firma BİLKOM’a gönderip oradan da benim teslimat adresime göndermeleri gerekti.  1,5-2 ay kadar sürdü bu işlem ama önemli olan göndermeleriydi ve bu konuda DJI’a olan güvenim daha da arttı hatta ilave olarak bir tane DJI Mavic Mini 2 de satın aldım.  DJI bu işin arkasında, kullanıcılarını kesinlikle mağdur etmiyor. Fakat şunu unutmayalım, bu bir garanti kapsamı gereğiydi, eğer dronunuzun garantisi bitmişse ücretsiz yararlanma alamayacaksınız. Bir ihtimal indirimli teklifler alabilirsiniz.  Aynı şekilde faturanızın da elinizde olması gerektiğini hatırlatmak isterim.

DJI Mavic Air 2 ile tekrar buluşmam ve huzur..

DJI Mavic Air 2 ve Mini 2 yanyana..

Eski teknolojide kalmış, büyük, taşıması biraz zor olan ve Mavic’ler gibi kullanımı pratik olmayan Phantom 3 Professional’ı sattım.  Yerine son teknoloji DJI Mavic Mini 2 aldım. Gayet memnunum. Burada Air 2 ile Mini 2’yi yan yana getirme fırsatım oldu.

DJI’a ilgi ve alakalarından dolayı tekrar teşekkür ediyorum ve dilerim ki bir daha böyle bir olayla karşılaşmayız ve kimsenin başına da gelmez. Maalesef, savunma sistemleri nedeniyle sinyal bozucular, yanıltıcılar etkisinden bu aralar drone uçurmak sıkıntı ve böyle sonuçlar vermekte. Bununla ilgili makalemi okumak için tıklayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.