Kırılması imkansız olan şifreleme ile dosyalarınızı şifreleyin. AxCrypt nedir? AxCrypt kullanımı

Kırılması imkansız olan şifreleme ile dosyalarınızı şifreleyin. AxCrypt nedir? AxCrypt kullanımı

AxCrypt ile dosya şifreleme çok basit, AxCrypt kesinlikle bu konuda çok kullanışlı bir program bunun gibi piyasada kırılması imkansız olan şifreleme programları da mevcut mesela Steganos Backup ve TrueCrypt de bir birinden güzel programlardır. Burada AxCrypt kullanımını tarif edeceğim.

AxCrypt nedir?

Ücretsiz bir dosya şifreleme programıdır. Önemli dosyalarınız var veya diyelim aynı bilgisayarda fotoğraflarınız var paylaşımlı bir bilgisayardasınız bu nedenle başkaların sizin fotoğraflarınızı bilgilerinizi görmelerini istemiyorsunuz ancak belli bir yerde herkesin görüp erişebileceği bir yerde dosyalarınızı saklıyorsunuz bunun için şifrelemek şart siz bilgisayar başına geçince kendi tarafınızdan şifrelediğiniz dosyalarınızı kendiniz açıp düzenlemek işinize devam edebilirsiniz .  Bu konuda geliştirlimiş mükemmel bir program hemen hemen herkesin en azından indirmiş olması gerekiyor bu kadar değerli. AxCrypt öyle güçlü şifreleme yapıyor ki bir dosyayı binlerce kez parçalara bölüyor kırılması imkansız mesela .txt dosyanızı şifrelediniz formatı .axx olarak değişti dilerseniz .exe olarak da şifreleyebilirsiniz her neyse bu .axx dosyasını dilediğiniz bilgisayara gönderin AxCrypt yüklü olmadığı sürece hiç bir şekilde bu dosyaya erişemezsiiz AxCrypt küçük bir yazılım sadece şifrele , şifrelemeyi kaldır ve farklı formatla şifreleme özelliği (sadece .axx ve .exe izin vermektedir) bulunuyor. Bu şifreleme ile dilediğiniz dosyaları şifreleyebiliyorsunuz formatı ne olursa olsun isterseniz Photoshop çalışma dosyası PSD, 3ds Max çalışma dosyası MAX, fotoğraflarınız JPG,PNG,GIF, video oynatıcılar,AVI,WMV,FLV,SWV ve veri dosyalarınızı dahi.. tüm dosyalarınızı şifreleyebiliyorsunuz ancak bu program genelde hackerlar tarafından kötü niyetle kullanılıyor başkaların verilerini şifreleyip para istiyorlar kimsenin bu şekilde kullanmasını teşvik etmiyorum en doğru şekilde kullanın başkalarına zarar vermenizi teşvik etmiyorum.

AxCrypt indir

İndirmek için alternatif siteler:

Tamİndir: http://www.tamindir.com/axcrypt/

Gezginler.Net: http://www.gezginler.net/indir/axcrypt.html

AxCrypt1 AxCrypt2

 

AxCrypt ile yapabilecekleriniz

AxCrypt3

AxCrypt ile dosyalar nasıl şifrelenir?

Şifrelememiz gereken her hangi bir dosyanın üzerine sağ tıklıyoruz AxCrypt -> Encrypt diyoruz..

AxCrypt4

AxCrypt‘te bir dosya şifrelerken şundan emin olmalıyız bu dosyanın şifresini unut muyuz? bu dosya silinir se neyapacağız? Şifreleme yaparken bir kopyasını da oluştur diyerek şifreleme yaparsanız, kopyasını diğer depolama alanlarında saklarsınız böyle daha güvenli olur. Bir de neden silinsin ki dikkat edeceksiniz eğer başkasının eline bırakırsanız bilgisayarınızı bu gibi durumlar başınıza gelir maalesef..

Neyse şifrelemeye gelelim daha deminki adımı geçtikten sonra aynen böyle bir ekranla karşı karşıya geliyorsunuz burada Enter passphrase: belirlemek istediğiniz şifreyi girin alttaki Verify passphrase ise aynı şifreyi tekrardan girip doğruluyoruz. Hemen altında Key-File ise zorunlu olmasa da sizi için önemli olabilir bir anahtar dosyası oluşturmanıza yarıyor eğer şifreyi unutursanız bu anahtar dosyanızı kaybetmediğiniz sürece şifreyi girmeden sadece bu anahtar dosyanızla belli şifreli dosyanızı açabiliyorsunuz. Alttaki seçenekler de zorunlu değildir Remember this for decryption (Şifreyi kaldırırken hatırlat) ve Use as default for encryption (Şifreleme için varsayılanı kullan) ben bu iki seçeneği de hiç kullanmadım ama tercüme ettim işinize gelirse kullanırsınız :)

AxCrypt5

AxCrypt ile şifrelediğim dosyanın şifresini nasıl kaldırıyoruz?

Şifreli dosyanızın üzerine sağ tık AxCrypt -> Decrypt demeniz yeterli. Ancak şifrenizi kaldırmak için şifrenizi unutmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

AxCrypt6

Evet görseldeki açıklamalarım aslında yeterli olsa da sayfadan da açıklama yazayım :)) Evet her şey görüldüğü gibi , sadece şifrenizi girip Enter yapıyorsunuz ama şifrenizi unuttuysanız ve bir anahtar dosyanız (Key-File) varsa o dosyanızı gözattıktan sonra da kilidi kaldırabiliyorsunuz.

AxCrypt7

Bu arada Şifrelerim.txt şifresiz hale getirilmiş hali AxCrypt ikonu tamamen kalkmış yerine hiç bir leke bırakmadan sağlam bir şekilde Şifrelerim.txt‘i bana geri getirdi.

AxCrypt8

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Halim dedi ki:

    Bu programı 64 bit olan bilgisayarıma 64 bit olarak kurdum ancak bi türlü burada gösterildiği gibi çıkmadı karşıma benim ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

  2. Ertan dedi ki:

    Merhaba iyi güzel anlatmışsınızda programın çok hatası var malesef.
    Dün 14 GB’lik bir EXE (7zip SFX exe) dosyamı birde Axrypt ile şifreleyeyimde daha sağlam olsun dedim, demez olaydım. Varolan exeyi şifrelemem falan demedi, direk şifreleyip kendine özel bir sfx exe oluşturdu, tabi orjinalide gitti. Sonra tam bir hüsran, Axcrypt’in oluşturduğu şifreli exe’ye ne kadar tıklayıp açmak istesemde “Bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor” hatası aldım… Bi türlü dosyama erişemiyorum. Bu konuda fikriniz varmı