Koklear Implant ameliyatı hakkında görüşlerim

zdaylan
Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.

Merhaba herkese!  Bugün bu yazımda, Koklear implant hakkında, nedir?, ne değildir?, nasıldır?, kimler ameliyat olmalı?, nasıl bir şey?, gerekli midir değil midir bahsedeceğim. Bu yazımdaki amaç, benim gibi işitme sorunu yaşayan arkadaşları aydınlatmaktır.

 

Koklear implant ile tanışma hikayesi

İşitme sorunum son zamanlarda yaklaşık %95’e ulaşmıştı ve insanlarla iletişim kurmaktan zorlanıyordum. İşitme cihazlarım ile memnun olduğumu düşünsem de artık o cihazlar pek yeterli gelmiyordu, sessiz harfleri anlamakta ve ayırt etmede zorlanırdım. Mesela araba kullanırken, babamın bildiği bir yere gittiğimizde babam bana sağa dönmem için “sağa” dediğinde “yavaş” diye anlayıp acil yavaşlamama ve anlık tehlike yaratmama neden oluyordu. Bunun gibi başka şekilde de, insanlar ne derse benzer kelimelerle karıştırıp anlamaktan zorlanırdım ve bu durum, son zamanlarda beni iletişim bakımından olumsuz etkiliyordu dolayısıyla iletişimimi güçlendirme niyetinde bu işin çaresini araştırmaya, Koklear Implant hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladım ve işin devamında zor bir karar ile ameliyat olmaya kararımı verdim.

Koklear implant hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için Facebook’ta Koklear Implant Kullanıcıları adlı bir gruba üye oldum.  Bu grupta cihazlar hakkında teknik bilgiler ve kafama takılan bütün soruları sordum, 1,5 ay aradan sonra ameliyat oldum. Sizin de bir Facebook hesabınız varsa bu gruba üye olup kafanıza takılan bütün soruları sorabilirsiniz. Buradan ilgili grup yöneticilerine ve bana yardımcı olan üyelerine teşekkürler.

Koklear implant nedir?

Koklear implantta dış ve kafa içi parçalar  bir biriyle bağlantı kurar, dış parçadaki mikrofon sayesinde sesleri doğrudan alır, çevirir ve iç kulağa uğramadan direkt sinirlere iletir. Yani size yeni bir kulak takılmış gibi hissedeceksiniz, tam bir elektronik kulak.

Kimler Koklear implant ameliyatı olabilir?

İşitme sorunu ileri veya çok ileri derecede olanlar.  Eğer işitme kaybı beyinde olan bir sorundan dolayı değilse bu ameliyat hemen hemen herkese uygundur. Bu konuda daha doğru bir detay almak için lütfen odyologlara danışınız.

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

Neden koklear implant tercih ettim?

İşitme sorunum son zamanlarda %95”e ulaşmıştı ve insanlar kendi aralarında ne konuşuyor, bana ne söylüyorlar anlamakta zorlanacak bir seviyeye gelmiştim. Buna rağmen işitme cihazlarımdan memnundum ve memnun olduğum için zor bir kararla ameliyat olmaya karar verdim.  

Koklear implantı tercih etmemin en büyük sebebi elbette daha iyi duymak içindi, ondan sonra ise araştırdığım cihazın şarj edilebilir ve kablosuz olması, bu konuda olumlu bir karar vermemde çok önemliydi.  Bir diğer neden: Koklear implant haricinde diğer alternatiflerde pek çözüm görülmüyordu.

Koklear implant olmanın olumsuz yanları varsa neler?

Koklear implanttan sonra hangi kulak tarafına ameliyatı yaptırdıysanız, o kulağınız artık hava yoluyla bir daha işitmeyecek, %100 sağır olacak ama emin olun, onun yerine takacağınız bir implant cihazı size yeni bir kulak gibi olacak.

Kafa içine nakledilecek bir iç mıknatıs bağlantısı cihaz, kafa derisinde eskiye göre yaklaşık 5-7 cm çapında biraz şişiklik olacak ve iç cihazı kullandığınız  ömür boyu şişiklik kalacak. Dış görünüşten çok belli olmayan bir şişiklik, çevredeki insanlar tarafından neredeyse fark edilmiyor. Hatta 3 aylık bir kullanıcısı olarak bugüne kadar “kafanda neden şişiklik var”  veya” kafan şişmiş” diye sorular soran olmadı, çünkü sadece ellediğim zaman hissedebileceğim bir şişiklik. 

Cihaz olarak Rondo 2’yi tercih ettim ve tercih nedeni

Ameliyat öncesi araştırmalarımla beraber edindiğim tecrübelerimden bahsetmek isterim: Kim ne marka kullanıyorsa o markayı size önerecektir.   Evet, bu iş böyle. Yani bir kullanıcı eski bir model dahi kullanıyorsa ondan memnun olduğunu ve size önerdiğini söylecektir. Ancak siz siz olun ve araştırın, kıyaslayın. Maddi durumunuzun elverişliliği, yaşam koşullarınız, aktiveleriniz gibi duurmlar ihtiyacınız olduğu özellikle bir cihazı almaya, kullanmaya uygunsa, o cihazı alın. 

Rondo 2’yi tavsiye eder miyim? evet tabii ki de, çünkü kablosuz şarj etme özelliği sayesinde diğerleri gibi iki günde bir pil değiştirme derdi olmaması, yeni nesil ses işlemcisine sahip olması ve kablosuz tek bir cihaz olması!

Rondo 2 dışında, Kanso, Nucleous gibi diğer modeller de iyi olduklarını bilirim. Hatta bazı modellerinde kablosuz özellikleri olabilir fakat çok takip etmiyorum diğer modelleri. Ben araştırmamda Rondo 2’yi uygun buldum ve tercihimden memnunum.

Çok yakında bir Rondo 2 incelemesi yayınlarım… Takipte kalın.

Implant cihazların günümüzde (2019) bazı teknik özellikleri

 • Kablosuz şarj edilebilirler
 • Kulak arkası cihaz aparatı olmadan kablosuz kullanılabilirler
 • Ek aparatları ile Bluetooth bağlantısı sağlanabilir ve Bluetooth teknolojisi destekleyen bilgisayarlarınıza, telefonlarınıza bağlanabilirsiniz, müzik dinleyebilir ve görüşme sağlayabilirsiniz.
 • Yeni ses teknojili işemciler

Koklear implant ile ilgili diğer sorularınızı odyologlara sorunuz.  Ben bir odyolog değilim, sadece bir kullanıcıyım ama eğer sorularınızı bu sayfada yorum bırakarak gönderirseniz, sadece dış cihazlar hakkında bildiğim konular olursa size yanıtlayabilirim, ancak sorunuz ameliyatla ilgili veya duymakla ilgiliyse, bu ameliyatın önemli bir karar olduğundan, sorularınızı odyologlara sormanızda fayda olacaktır.

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.