Mavi ekran hatası nedir? nasıl çözülür?

Mavi ekran hatası nedir? nasıl çözülür?
Reklam
[instagram-feed]

Mavi ekran hatası – Blue screen error

Mavi ekran hatasının oluşmasına neden olan iki sebep vardır. Bu sebeplerden biri yazılımsal ikinci olası sebep ise daha büyük sıkıntı daha çok zorluk çektirecek sorun yani donanımsal kaynaklıdır.

 

1- Yazılımsal kaynaklı olması

İşletim sisteminiz ile akalı olabilir: Eğer işletim sisteminiz ile alakalıysa, işletim sisteminizde önemli görev yapan DLL dosyalarından biri hasar görmüş olabilir, işletim sisteminizi kurarken son bölümlerde aniden bilgisayarınızın bir nedenle kapanmış olması diğer dosyaları yeterli bir şekilde yükeyememiş olabilir, kurmuş olduğunuz programlar bir birine çakışıyor olabilir, Anti-virüs yazılımı veya yazılımlarından (birden fazla yüklemişseniz) çakışmasından dolayı mavi ekran alıyor olabilirsiniz  vs..  gibi sorunlar ekran hatasına neden olur  bu sorunu çözmenin en sağlıklı yolu bilgisayarınıza format atmak olacaktır.

Kurulu programlarınız ile alakalı ise: Evet format attınız ve tekrar mavi ekran hataları almaya devam ediyorsanız bu sorun muhtemelen işletim sisteminiz ile alakalı değil, kurmuş olduğunuz programlar ve oyunlar işletim sisteminize veya sahip olduğunuz bilgisayar donanımlarına uymuyor olabilir ve bu nedenle mavi ekran hatası alıyor olabilirsiniz.  Buna çözüm olarak kurmuş olduğunuz programların üst sürümlerini indirip tekrar kurmanız veya üst sürümde sorun olduğunu düşünüyorsanız bir önceki sürümlerinden kurmanızı tavsiye ederim çünkü programların versiyonları üst sürüm olsun bazen uyumsuzluk yaratabiliyor, oynadığınız oyun donanımınıza uyumlu olmadığından da bu hatayı alıyor olabilirsiniz.

2- Donanımsal kaynaklı olması

Umarım bilgisayarınız bu kaynaklı sorundan dolayı mavi ekran almıyordur..  Donanımsal olması işi daha da zorlaştıracak hangi donanımla alakalı olduğunu anlamak zaman alıyor hatta bazen çok masraf da yaptırabiliyor.  Donanımsal uyuşmazlık sorunu anakarttan , RAM, ekran kartı, Harddisk ve işlemciye kadar değişebiliyor bilgisayarcıların bile zorlanacağı bir durum bu durumda bilgisayar-donanım konusunda uzman değilseniz güvendiğiniz bir bilgisayarcıya bırakın ancak bazen sorunun sebebi yüksek masraflı donanımlardan çıkabiliyor böyle durumlarda insanın yeni bir bilgisayar alışı geliyor tamirden sonra bile devam edebiliyor çünkü mavi ekran her zaman zamanında gelmiyor belli bir süresi yok mavi ekran çeşitleri çok farklı bir bakıyorsunuz Ethernet kartı ile bile alakalı olabiliyor ilginç değil mi? 🙂 evet maalesef bir yerde okuduğuma göre birisi sorunu ethernet kartından kaynaklandığını anlayana kadar neredeyse tüm donanımları değiştirmiş boşu boşuna masraflar yapmış bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum.

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

 

 

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.