Neden bir iPhone satın almamalıyım?

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

Ben bugün itibariyle iPhone 5S’ten Samsung Galaxy S5’e geçtim. Artık beni adam yerine koyana kadar iPhone’a bir daha hiç geri dönmeyi düşünmüyorum.

iPhone’un birkaç özelliği ilgimizi çekmektedir. Onlar ise; Apple logosunun, dokunmatik ekranının ve cihaz dizaynının hoş ve kullanışlı gibi görülmesi, Samsung’a göre 2-3 misli daha düşük performanslı donanımlardan oluşmasına rağmen, klasik bir işletim sistemine sahip olmasından ve bazı arka plan uygulamalarını aktif olarak çalıştırmamasından dolayı sistemin donma oranını hissettirmemesi sizi iPhone’u sevdiren en büyük nedenlerden olurlar.  Eski bir iPhone kullanıcısı olarak şunu söyleyebilirim; Apple aslında kaliteli bir marka bunu inkar etmiyorum ama adamı adam yerine koymuyor, iPhone adamı adam yerine koymuyor..  Klasik bir yazılımı, ucuz donanımlarıyla bizlere çok pahalıya satıyor bizde bu Apple ürünlerini seve seve alıyoruz..

Neden bir iPhone satın almamalısınız?

İşte nedenler..

Film,video ve müzik indirememeniz

 • iPhone’nın öyle bir sıkıcı özelliği var ki.. Ya arkadaş bir akıllı telefonun içinde hiç mi “Dosyalarım” klasörü olmaz? Tamam saygı duyarım, eleştirdiğim telefon sonuçta Apple iPhone.. Peki.. Ya film,video ve müzik indirme? Biliyorum Apple Store’da bazı uygulamalar var indiriyor dersiniz anlarım ama bunlar çok iyi iş görmüyor, hatta ömürleri çok kısa oluyor Apple bu tarz uygulamaları tespit edince sistemden kaldırıyor. Ayrıca bize uygulamanın içine video indiren uygulama değil, galerinin ya da dosyanın içine video,müzik ve film ne varsa indirmemizi sağlayan bir şey lazım! Android’de bu çok basit: “At ulan USB’ye bir film, neyse o izleyelim onu”

Bilgisayarınızdaki bir videoyu kolay kolay iPhone’unuza yükleyememeniz

 • iPhone’unuza video yüklemek için mutlaka videonun formatını değiştirmeniz gerekiyor. Bu da videonun kalitesini bozuyor. Videoyu özel programlarla bkz; (Total Video Converter) Apple’a ait MP4 formatına çevirmeniz gerekiyor ve daha sonra cihazınızı USB’ye bağlayıp sync ederek videoyu telefonunuza gönderebiliyorsunuz ama böyle yapınca videonuzun orijinallik kalitesi düşüyor. Mesela orijinal formatı AVI olak 4K videonuzu Apple için MP4’e çevirirseniz maalesef o videonuzun orijinal kalitesini alamayacaksınız ve WhatsApp’te KakaoTalk’te ne bileyim Lime’de arkadaşlarınıza orijinal kalitede videonuzu gönderemeyeceksiniz.. Ancak Android’de..: “At videonu USB’den hemen geçsin telefonun hafızasına”.. diyecek kadar basit.

Adobe Flash  (sitelerde bulunan animasyon materyalleri görememeniz)

 • İnternet tarayıcısında geziniyorsunuz, ancak sitede canlı yayın var , video var, film var, flash animasyon var görmek istediniz merak ettiniz ama GÖREMEDİNİZ çünkü, iPhone Adobe Flash desteklememektedir. Android’de dilediğiniz gibi flash içerikli görselleri görebilirsiniz dilediğiniz gibi eğlenirsiniz. NOT: Son çıkan Android telefonlarda otomatik olarak yüklü gelmemektedir, kendiniz manuel olarak Google Play’den flash uygulamasını yüklemeniz gerekebilir.

Cihazınız donsa dahi bataryanızı çıkaramayacak olmanız

 • iPhonelar donmaz diye birşey yok, dona bilir sonuçta onlar da bir akıllı telefon tıpkı akıllı insanlar gibi, ne kadar akıllı olursanız o kadar da kafayı yiyorsunuz maalesef. Bugünün profesör insanları ufak şeylerden çabuk rahatsız olmaları da bunun bir örneğidir. Neyse kendinizi yurt dışında buldunuz ve iPhone’unuz dondu kaldı hiç yanıt vermiyor birisine ulaşamazsanız ise bilet alamıyor ülkenize dönemiyor diye düşünün mesela.. Bataryayı çıkarıp telefonun kapanmasını sağlayıp sonra bataryayı tekrar takıp açmak istersiniz ama bu mümkün olmaz bu Android’li genel telefonlarda mümkündür.

Şarj kablosunun farklı tür olması ve orijinal olması gerekmesi

 • Birçok telefon üreticileri uluslararası anlaşmalara uyarak micro USB kullanırken Apple kendine ait bencilce çipli bir USB kullanıyor. Apple, iPhone’un şarj kablosunu iPhone 5 serisi ile beraber değişikliğe getirdi, yani artık çipli bir şarj kablosu var, sayesiyle iOS yazılımı da yan sanayi USB kablolarının kullanımını engelliyor. Eğer yan sanayi kablolarını kullanmak istiyorsanız buna izin vermiyor. Bu orijinal çipli kablolar ile her ne kadar sağlıklı şarj etsenizde bu kablolar kolay kolay bozulabiliyor, mesela iş yerinize bir tane orijinal olanını almak istiyorsunuz 130 TL kadar masraf yapıyorsunuz fakat çipli olduğu için birkaç ay sonra bozulabiliyor. Ben abartmıyorum benim şarj kablom böyle bozulmuştu çünkü aynı şarj kablomla gezilere de çıkıyorum çabuk bozulabiliyor dikkat etmek gerekiyor. Onun dışında, kablo bozulmamış olmasına rağmen her takmada şarj etmeyebiliyor ikinci kez taktığımda şarj etmeye başlayabiliyor belki telefonumda sorun vardır orayı bilemem açıkçası ama bu kadar eziyet çekmeye değmez yahu.

Ayrıca iPhone’un yeni sürümü iPhone 7’de kablosuz kulaklık olduğunu biliyorsunuz. Bu bana kalırsa kötü bir özellik olmuş. O kulaklıklar kaybolduğunu var sayarsak çekeceğiniz o acı sizi mahveder. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi, iPhone’unuzla çalışacak olan aksesuar orijinal bir ürün olmalı yoksa yazılım bunu kabul etmeyecek. Siz o orijinal kablosuz kulaklığını nasıl bulursunuz bilemem ama onun masrafı şimdilik en az 500-700 TL olacağı kesin. Apple iPhone git gide bazı özelliklerinin sınırını arttırıyor, kullanımını da zorlaştırıyor.

Bluetooth dosya aktarımı olmaması ve uyumsuzluk sorunu

 • Eskise de bazen Bluetooth teknolojisine ihtiyaçlı olabiliyoruz. Bazı yeni çıkan cihazlar ilk olarak Android ile uyumlu çıkıyor, mesela Android için birçok akıllı kol saati mevcut ama Apple için çok geç çıktı ve çok pahalı. iOS uyumlu olan diğer cihazlar ise dandik, alarm kuruyorsun çalmıyor çünkü bazı uygulamalar iOS’ta arka planda devamlı çalışamıyor.

Şu yanlış anlaşılmasın; iPhone ve Samsung’u kıyaslamıyorum, iPhone yani iOS ve Android’i kıyaslıyorum. Dersiniz Android virüs yiyor iOS yemiyor, yesin kardeşim, yesin.. virüs yesin. Onlar dikkatsiz insanlar, bilmedikleri şeyleri, oyunları indiriyorlar ve antivirüs gibi koruyucuları da yüklemiyorlar, ha bazen de yüklüyorlar ama antivirüs dandik çıkıyor olur temizlenir virüstür ancak bize sadece kullanışlı bir sistem lazım eğer siz de benim gibi medyacılıkla efendim video yapımcılık, web tasarım, film indirme, video indirme, yükleme vs.. birçok işlemlerle uğraşıyorsanız size Android sistemi uyar bence.

Canınız iPhone almak isteyince bu nedenleri mutlaka tekrar okumanızı öneririm. Hatta hatta o elmanın daha dandik bir logo olduğunu düşünün.  Fikriniz hala farklıysa görüşünüze saygım var, ben de zamanında kararsızdım iPhone mi Samsung mu (Android) diye sorardık, daha önce ikisini de kullanmış biri olarak Samsung’u sadece Android olması bakımından dolayı daha çok sevdiğimi rahatlıkla söyleyebilirim.

Güncelleme (iPhone’u bırakalı ve Samsung S5’e geçeli aradan 1 yıl geçti hala Samsung Galaxy S5 kullanıyorum, bana sorarsanız yeni telefon alırsam ne alırım diye, elbette cevabım yine Android telefonlarından ama bu kez Samsung Galaxy 7 veya Samsung Galaxy Note 5 alırdım herhalde.

Android’i sevmemenizin ya da kullanımından bıkmanızın en büyük nedeni..

Android işletim sistemi Apple gibi özel sisteme sahip telefonlar hariç birçok telefonların içinde yüklü olarak kullanıcıları için hizmete sunuluyor. Bu telefonların içinde çok dandik telefonlar da var tabi. Mesela Samsung’un ürettiği çok telefon modelleri var bilirsiniz, işte bu telefonların bir kısmı çok ucuzdur, bir kısmı orta, bir kısmı pahalıdır.  Ucuza aldığınız Android telefonlarınızda nasıl bir performans bekliyorsunuz? şaka maka iPhone gibi hızlı olmasını beklemiyorsunuz değil mi? 🙂   Eğer kaliteli bir Android O.S sistemine sahip bir telefon alırsanız elbette hızı iPhone gibi olur, hatta iPhone’dan daha hızlı bir Android telefonuna da denk getirebilirsiniz. Teknolojiyi iyi takip edin, teknoloji mağazalarına gidin ve yeni nesil pahalı Android cihazlarına göz atın. Eminim ki iPhone’un gereksiz bir telefon olduğunu anlayacaksınız.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Samsungzede dedi ki:

  Uzun yıllar iPhone kullandım çok memnundum tam da yukarıda anlattıklarınızdan ötürü vazgeçip gidip bir s7 satın aldım ve 5 ay sonrası bir kaza ile telefonum yere yapıştı ekran patladı ve maalesef soluğu Samsung servisinde aldım , 15 gün ızdırapla telefonun ekranının gelmesini bekledim fahiş bir fiyatla ekranın değişimine razı olmama rağmen , müşteri hizmetleri biz ekranınızı yolladık derken servis teki uzun zekalı arkadaşlar hayır gelmedi ne alakası var gelse bekletirmiyiz diyerek bu günler geçti , en sonunda canıma tak etti servise gittim , dedim ki geldimi ekran ? Yok !? O zaman telefonu geri verin kırık mırık yaptırmak istemiyorum ! Cevap: veremeyiz ? ‘ Neden Cevap : telefonu açtık biz !!! Nedeen ? Cevap: kem küm!!! Servis müdürüne bir tanıdık aracılığı ile ulaştık ne hikmetse güya açık olan telefon 1 dakika içerisinde önüme kondu . Lanet ettim ve gittim 2700 tl ödediğim telefonu yok pahasına sattım ve gidip iPhone 7 aldım ve tövbe ettim birdaha Samsung mu ????? Android mi ???? Tövbeeeeee !!!!! Hakkımıda helal etmiyorum haram olsun !!!!! Alacak olana da buradan ve her yerden söyleyeceğim !!!! SAKIN HA SAKIN !!!! Yanından bile geçmeyin !!!!! Düşünün bir ürün çıkartmışsınız patlamış dünyaya rezil olmuşssunuz, elinizde tek kalan prestij ürününüzün hiç bir şekilde arkasında duramıyorsunuz ??? Adam bana 1 yılda da olsa gelir diyebilecek kadar pişkin ???? Rezillik kepazelik başka adı Yok !!! Servisin önündeki otopark görevlisi ile hasbihal ettim çıkışta adamcağız suratımdaki sinirli ifadeyi görünce ister istemez hayırdır dedi aracımı çıkartırken dedim tüküreyim Samsung una da telefonununda… o kadar manidar ki adamcağızın dediği abi sorma bura hep böyle …. yazıklar olsun başka da bişey demiyorum.

  1. zdaylan dedi ki:

   Bak bu tesadüf mü bilmiyorum ama az önce bir haber okudum. Haberde sizin gibi bir mağdur insan aldığı telefonun bozuk olduğunu fark edince mağazadaki elemanlarla tartışmış. Daha sonra elemanların olumsuz yanıtı üzerine çareyi kamyonla mağazaya girerek bulmuş 🙂 Haber kaynağı: http://www.hurriyet.com.tr/kamyonunu-arizalanan-telefonunu-aldigi-magazaya-surdu-40329729?utm_source=facebook.com&utm_medium=post&utm_campaign=kamyonunu-arizalanan-telefonunu-aldigi-magazaya-surdu-40329729&utm_term=post

   Umarım mizah geçtim diye bana kızmazsın, konuyu hemen mizaha çevirerek cevap vermek istedim çünkü yorumunuzu görmeden az önce tesadüfen buna benzer bir haberi okuyordum.

   Bu konu daha çok telefonu aldığın mağaza ile ilgili gibi geldi bana. Yani buradaki iOs & Android kıyaslamasıyla alakası yok gibi. Ancak yine de.. Haklısın, maalesef Türkiye’deki teknoloji mağazalarının geneli böyle. Kolay kolay yardımcı olmuyorlar. Çok geçmiş olsun kardeşim.

 2. Erhan dedi ki:

  Yazı için teşekkürler. 🙂

  iPhone ile gönderilmiştir. xd

 3. Abdurrahman dedi ki:

  Merhaba. Açıklamalarınız için teşekkür ederim. Android sistemi telefonda hangi virüs programını tavsiye edersiniz. Hoşçakal ınız.

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba,

   Uzun süre iPhone kullandığım için ve iPhone’da virüs bulaşmadığından dolayı antivürüs yazılımları yüklemekle uğraşmadığım için maalesef akıllı telefonlarda “hangi antivirüs daha iyi?” sorusu sorulunca bu konuda en iyi cevabı şimdilik veremiyorum ancak tekrar Android’e geçmemle beraber araştırmalarımla AVG ve CM Security’nin en iyilerin arasında olduğunu işittim tabi isimleri ilk defa işitmiyorum ama araştırmamın istatistikleri en çok bunları buldu. Ben bilgisayarda güvendiğim için telefonumda da ESET kullanıyorum. Bu araştırma bu sorunuz üzerine oldu ve ESET’i her an kaldırıp CM Security de kurabilirdim ama babamın telefonundan biliyorum rahatsız edici özellikleri var, arada bir ekrana geliyor şunu bunu temizleme diyor güzel ama gerek yok sistemi boşa yoran yazılımlar istemiyorum ben siz de nasıl isterseniz öyle yaparsınız. İyi akşamlar.

   Bilgilendirme: Oyunların apk’sını bulup indiriyorsanız virüs bulaşır, virüsler genelde oyunlardan bulaşıyor biliyor olabilir olmayabilirsiniz dikkatli olursanız anti-virüs yazılımı yüklemenize de gerek kalmaz bence.