New York’ta gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

New York City..  Özgürlük anıtı, gökdelenleri ve köprüleriyle ünlü olan burası, ABD’nin İstanbul’u ve aynı zamanda Dünya’nın diplomasi ve ticari bakımından da başkenti olan önemli bir şehir..  

Peki New York’ta nerelere gidebiliriz, nasıl aktiviteler gerçekleştirebiliriz, nasıl eğleniriz? Kısacası bu şehre nasıl aşık oluruz? 🙂

Bu New York gezisi rehberi hakkında güncel veriler, Kasım, 2021’de ziyaret öncesi araştırmalarım ve sonrası edindiğim fikirlerim ve tecrübelerimden dayanır.  New York’ta nerelere gidebileceğimizi ve orada neler yapabileceğimizi sizlere ayrıntısıyla paylaşacağım.

12 Yerler/Aktiviteler ile New York.a Başlayalım..

1) Times Square meydanı

‘Bu ne ya?’, ‘ E olsun bir zahmet!’ diyeceksiniz, dediniz belki de ama Times Square’ı bu listede bulundurmak zorundayım.. İlk olarak buradan başlıyorum. Bildiğiniz gibi, burası İstanbul’un Beyoğlu’su, Taksim meydanı gibi, full turist kaynar ve restoranlara gitme & alışveriş yapma imkanı vardır. Gökdelenlerde 7/24 reklamlar oynar ve burası asla uyumaz. Burayı gece de ziyaret etmenin tadı bir başka oluyor.  Gece burası devamlı aydınlık çünkü reklamları gösteren LED ekranlar devamlı çalışıyor. Burada favori içeceğinizi veya yaz ise keyfinize göre dondurmanızı, soğuk içeceklerinizi alın, bu anı New York’un kalbi, Times Square’da yaşayın! Eğer ikna olmadıysanız bu söz sizi ikna edecektir: ‘Bir daha mı geleceğiz bu dünyaya?” 🙂 

2) Statue of Liberty (Özgürlük Anıtı)

New York’ta ziyaret etmek ZORUNDA olduğunuz ikinci mekan burası. Özgürlük anıtı, 1881-1884 yılları arasında Paris, Fransa’da yapılan bu anıt daha sonra Fransa tarafından müttefiği ABD’ye hediye edilmiştir. İlk olarak renksiz gelen bu heykel zamanla yeşermiş ve şehrin sembolü olmuştur. Ellis adasında yer alan özgürlük heykeli ziyareti ücretlidir ve feribotla gidilmektedir. ‘Özgürlük anıtına nasıl giderim?’ konusunda bilgi sahibi değilseniz ilgili makalemi okuyabilirsiniz =>

3) Top of the Rock


Dünyada finansal olarak en büyük servete sahip ailelerinden biri olan Rockefeller Ailesi tarafından inşa edilmiş Rockefeller Center’ın en üst katında yer alır ve buraya Top of the Rock yani ‘Rock’ın en üstü’ adı verilir. New York’u gökdelenlerden görebileceğiniz en güzel yükseklik ve konumlardan biridir. New York’a geldiğim ilk gün buraya gitmeye karar verdim hatta geldim ama yukarı çıkmadım. Çünkü buraya vardığımda hava kararmıştı sadece binanın içine girip bilet alma konusunda fikir edindim. Girişte Covid-19 aşı kartımı göstermem istendi gösterdim (ABD’de şimdilik Covid-19 kısıtlaması gereği iç mekanlarda aşı kartı göstermek gerekmekte) ve içeride 1 veya 2 kat aşağıda bilet alma noktası vardı, fiyatı $60 dolar. Karanlıkta bir şey anlaşılmayacaktı gündüz gelmek istedim ama programım uymadı.

Top of the Rock’tan New York manzarası. Fotoğraf alıntıdır.

4) Empire State Building


New York’tan 5 eyaleti bir arada görebilecek kadar iyi manzara görebileceğiniz bir gökdelen, üstelik Top of the Rock’tan daha yüksek. Burada çok güzel New York kareleri yakalayabilirsiniz. Ama Empire State binası mı Top of the Rock mu daha güzel derseniz.. Eğer Top of the Rock’un en iyi görüntüsünü görmek için Empire State binasına, Empire State binasının en iyi görüntüsünü görmek isterseniz Top of the Rock’a gidin derim, yani ikisi arasında ciddi fark olduğunu düşünmüyorum, her ikisi de Manhattan’ın kalbinde, Empire State Buildin ile Özgürlük anıtı – Battery park, Top of the Rock ile Central Park’ı daha net görebileceğinizi ve New York City’nin biraz arkasında kaldığını söyeleyebilirim.

5) Central Park


4km genişlikte, 800mt uzunlukta, basketbol potaları, futbol kaleleri gibi spor severleri temsil edecek unsurlar içeren, yürüyüş yapmayı sevenler için kendilerine ayrı şerit, bisiklet pedallayanlara ayrı motorlu araçlara ayrı şeritlere sahip ve parkın ortalarında göletler olan aynı zamanda Manhattan gökdelenleri manzarasına sahip, bence her ülke vatandaşının sahip olmak isteyebileceği çok güzel bir park..
Burada spor aktivitelerinizi yapabilirsiniz. Ben yaklaşık 2,5 saat bisiklet pedalladım, şansıma çok yoğun yağmur vardı ama yine de çok eğlenceliydi.. Doğa aktivitelerini seviyorsanız buraya KESİNLİKLE gitmelisiniz!

-> Girişlerde bisiklet kiralama noktaları mevcuttur. Central Park’ta bisiklet pedallamanın tadını çıkarın!
-> Sabah yürüyüşü için muhteşem bir rota!
-> Top oynamak için genellikle yeterli ve boş alanlar mevcut, tadını çıkarın!

6) Madame Tussauds NYC – Balmumu müzesi

Siyasetçiden sanatçıya, sanatçıdan aktöre, aktörden bilim insanına.. gibi dünyanın en ünlü bazı insanların gerçekçi balmumları ile poz vermek ister misiniz? Ben şahsen çok beğendim, buraya gitmenizi kesinlikle öneririm!

7) World Trade Center Memorial

11 Eylül 2001 saldırılarının gerçekleştiiği, Dünya Ticaret Merkezi aynı zamanda ‘İkiz kuleler’ diye bildiğimiz binaların konumu burası. Siyasi ve haber takip edenler bu olayı çok kolay hatırlar, ben de dün gibi hatırlıyorum ve burayı görmeyi merak etmiştim. Burada ne var? İkiz kulelerin genişliği boyutunda kare şeklinde iki adet anıt var, yani iki binanın tam ayağı olurlar ve bu anıtın üzerinde ölenlerin isimleri geçer. Anıtın içinde sular akmaktadır, süs havuzu gibi bir şey yani. Buraya Down Town tarafına doğru gittiğinizde yani Özgürlük Anıtı, Battery Park gibi yerlere gittiğinizde kolaylıkla uğrayabilirsiniz.

8) Brooklyn Köprüsü

Bir arkasında Manhattan’ın gökdelenleri diğer arkasında Brooklyn kasabasının manzarasına sahip, 1883’den beri aktif kullanılmakta olan bir köprü.

Burada çok güzel New York kareleri yakalayabilirsiniz. Karpostal gibi kareler.. Brooklyn tarafına geçip köprünün aşağısına inin. Deniz kenarından Brooklyn Köprüsü + New York Manzarası çok güzel kareler yakalayabilirsiniz üstelik Özgürlük anıtı da az ileride görünebilmekte.

9) Chelsea

Chelsea, NYC (Fotoğraf bana ait değildir)

Hemen aklınızda İngilitere’deki Chelsea futbol takımı gelmesin 🙂 Chelsea, Manhattan’ın batı komşularında yer alır. New York’ta Chelsea denildiğinde akıllara ‘New York’un sanat merkezi, Chelsea’ gelir. Yaklaşık 200’den fazla sanat galerilerine sahip olduğu biliniyor. Ayrıca burada High Line, Chelsea Market gibi birçok güzel restoranlar ve ünlü yerler mevcut. 
-> Müsait zamanda mutlaka ziyaret edilmeli.

-> Yanınızda arkadaşlarınız veya eşiniz varsa burada vakit geçirebilir, alışveriş yapabilirsiniz.

10) Chinatown


New York’ta bir ‘Çin Mahallesi’.
Yine turistlerin ilgisini çeken başka bir yer, burada restoranlar, fırınlar, alışveriş yerleri mevcut. Çinlilere özel bir mahale olduğu için daha çok Çinli insanları görebilir, restoranlarında yemek yiyebilir ve eşyalarından satın alabilirsiniz.

11) Roosevelt Island ve Müthiş NYC Manzarası

Evet, tamamen benim kendi keşfim, bilgisayarda kendi çalışmalarımla bulduğum yer ama gitmeye fırsat bulamadığım yer 🙁 Burası New York City’nin doğusunda bir ada. Burada eski yıllardan kalma bir hastane vardır ve hala günümüzde hizmete kapalı olarak orada durmaktadır. Hastanede işiniz yok tabii ki, burayı neden bahsettiğim önemli.. Burada manzarayı seyretmek ve manzaraya fotoğraf çekmek dışında, manzarayı arkanıza alıp kendinize çok güzel selfie’ler çekebilirsiniz. Sadece adaya gelin ve güneye doğru ilerleyin. Beğeneceksiniz. Adaya köprüden ulaşılabiliyor, köprüden aşağıya inmeniz yeterlidir. Ücretsizdir.

12) Kayaking (Kano)

New York’ta kano. (Fotoğraf bana ait değil, gizlilik hakları nedeniyle sansür uygulanmıştır)

New York’ta Manhattan veya Brooklyn’de kanoya binmeye ne dersiniz? Ben buna New York’ta binecektim ama maalesef az kaldığım için programım uymadı ama sadece birkaç gün sonra Miami’ye gittikten sonra kanoya binebildim ve çok keyifliydi! Amerikalılar kanoya ‘kayak’ ve ‘kayaking’ diyorlar, hava güzelse ve bu maceraya hazırsanız mutlaka araştırmalısınız! Manhattan ve Brooklyn’de kanoya binme iskeleleri mevcut. Eğer hava şartları uygunsa mutlaka deneyin derim!

Bu da bir New York gezi haritası..

Şöyle göz atmanızda fayda var..

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Abdulkadir dedi ki:

    Çok güzel ve açıklayıcı olmuş. Teşekkürler