Photoshop – Panoramik 360’C fotoğraf yapımı

30.12.2013
3.020
A+
A-
Photoshop – Panoramik 360’C fotoğraf yapımı

Bir kaç yıldır artık yeni telefonlarda bulunun uygulamalar sayesinde panoramik fotoğrafların oluşturulması her ne kadar mümkün olsa da Photoshop’ta yapacağınız panoramik fotoğraf, telefon uygulamalarından yapacağınız panoramik fotoğraflara göre daha kaliteli ve daha sağlam olacaktır.

Telefonunuzdaki tüm uygulamalar yerine Photoshop’ta yapmanız daha profesyonel olur dememin sebebi şu;

Aslında tüm uygulamalar için değil de çoğu uygulamalara göre Photoshop’ta yapacağınız 360’C panoramik fotoğraf daha profesyoneldir daha mantıklıdır çünkü çoğu telefon uygulamaları otomatik ayarlanmış belli aralıklarda fotoğraf çektiriyor mesela telefon uygulalarında fotoğraf çekerken soldan sağa doğru fotoğrafları çektiğinizi varsayalım, birinci fotoğrafı çektiniz ikinci fotoğrafı çekmek için 1. çekmiş olduğunuz fotoğrafın bitimine kadar dönmeniz gerekir o zaman panoramik fotoğrafınızda boşluklardan dolayı hatalar olabilir ama Photoshop’ta panoramik fotoğraf için sınırsız fotoğraflar çekebilirsiniz birleştirdikten sonra ise renk efektleri, bulanıklık vs..  bir çok efekt verilebilir telefondaki 360’C panoramik fotoğraf çekme uygulamalarına göre daha da profesyonel olur.

Neyse gelelim dersimize..

Ben bahçemizde 3 tane fotoğraf çektim.  Sadece örnek anlatım için 3 tane fotoğraf çektim siz dilediğiniz gibi 360’C’ye kadar fotoğraf çekip de yapabilirsiniz.

Fotoğraf 1

bahce1

Fotoğraf 2

bahce2

Fotoğraf 3

bahce3

1- Photoshop programımızda File -> Automate -> Photomerge‘i açalım.

Zemanta Related Posts Thumbnail

2- Photomerge ekranı karşımıza geldi biz burada ilk olarak Brwose.. butonuyla çekmiş olduğumuz fotoğrafları seçeceğiz.

pan2

3- Fotoğraflarımızı seçiyoruz ancak Photoshop’un bu fotoğrafları birleşitrmesini kolaylaştırmak için baştan sona göre fotoğraflarımızı seçmemiz gerekiyor. Mesela ilk fotoğrafa 1 ismi verdiniz 2. fotoğrafa 2, 3.’ye 3 ismi verdiniz eğer bu fotoğrafları 3,1,2 gibi karışık seçerseniz Photoshop bunları birleştirmekte zorlanabilir. Tavsiyem çekime başladığınızdan sona kadar teker teker seçim yapınız. Bunun için en son ki fotoğraftan ilk fotoğrafa katar CTRL‘ye basılı tutarak seçebilirsiniz.

pan4

4- Soldan Auto‘yu işaretliyoruz tabi görsellerine bakarak dilediğinizi işaretleyebilirsiniz. En aşağıda Geometric Distortion Correction‘ı da işaretleyin.  Daha sonra OK butonuna basıp onaylıyoruz ve fotoğrafları birleştirme işlemi başlıyor.

pan5

5- İşlem fotoğrafın kaç tane olduğuna ve boyutuna göre değişiyor. Bu 3 fotoğraf için tahminen yaklaşık 25-30 saniye gibi bir şey sürdü benim bu bilgisayarda.

pan6

6- Birleştirme tamamlandığında fotoğrafımız 360’C panoramik olmuş görülse de etraftaki dağınıklar kalacaktır. Bunlar çok normal şimdi Crop Tool‘u açalım (Kırpma işlemi yapmayı bilmiyorsanız tıklayın.)

pan8

7- Evet ve sona geldik..  Kırpma işleminden sonra böyle görüntü oldu.  Şimdi panoramik fotoğrafımıza dilediğiniz kadar efekt uygulayabilirsiniz.

pan9

 

Biraz renklerle oynadım ve panoramik fotoğrafım artık hazır 🙂

panaromaBahce

 

Bu paylaşımım sizin için faydalı oldu mu? dilerseniz bana bir kola ısmarlayabilirsiniz.. Eğer bana bir kola ısmarlamaya razıysanız buraya tıklayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.