Photoshop – Resim kırpma

27.12.2013
10.466
A+
A-
Photoshop – Resim kırpma
Reklam
[instagram-feed]

Photoshop‘ta kırma işlemi için Crop Tool aracını kullanacağız.

Crop Tool aracını solda araçların içinden seçebilirsiniz veya dilerseniz kolaylık olsun diye C tuşuna basıp kırpma aracını seçebilirsiniz.

crop1

C tuşuna bastığınız zaman aynı böyle bir görüntü ekrana yansıyacaktır. Fotoğrafta bir değişiklik olmayacak ancak kenarlarında çizgiler göreceksiniz en köşedekileri hareket ettirmeniz fotoğrafı yamuk kırpmaya yarayacaktır.

crop2

Yamuk kırpma

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

Yamuk kırpma işlemi için önce Crop Tool aracı seçilir daha sonra dilediğimiz her hangi bölgeye uygulanır ve kenardan yukarı-aşağı hareket ettirilir. Hareket ettirilince fotoğraf dönecektir dilediğiniz gibi yamuk kırpabilirsiniz. Daha çok araba fotoğrafları için işe yarıyor ama belli olmaz diğer türlü fotoğraflarınıza da yakışabilir 🙂

crop3

Fotoğrafın yamuk kırpılmış hali. Tabi bu bir örnektir dilerseniz daha güzelini yaparsınız şu kenardaki siyah bölgeler çıkmaması için fotoğrafı ona göre uygun kırpabilirsiniz.

crop4

Yamuk fotoğraf örneği

car

 

Normal kırpma (düz kırpma)

Normal kırpma işlemi için önce Crop Tool aracı seçilir  uygulanması istenilen bölgeye  ayarlanır ve işlemi uygulamak için ise Enter‘a basılır.

crop5

Yukarıdaki görselde göstermiş olduğum seçili bölgenin kırpılmış hali.

crop6

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.