Photoshop – Türk Bayrağı Yapımı

22.06.2013
17.582
A+
A-
Photoshop – Türk Bayrağı Yapımı
Reklam
[instagram-feed]

Photoshop’ta Türk bayrağı çizimine başlamak için önce Rectangular Marquee Tool aracını seçiyoruz.

1

Bayrağın boyutunu çiziyoruz. Ben kafama göre çizdim her hangi bir bayrağın boyutunu öğrenmemize gerek yok kafamıza göre bir bayrak boyutunu düşünerek çizin.

2

CTRL + SHIFT + N tuş kombinasyonu ile yeni bir layer oluşturuyoruz.

3

Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

Ön rengi Türk bayrağının kırmızısına yakın bir renk seçiyoruz. Türk bayrağı aslında tam kırmızı değil bir kan rengi o yüzden biraz koyu kırmızı seçmemiz daha iyi olur.

4

ALT + BackSpace yapıp rengi Paint Bucket Tool aracılığı ile seçili alanı ön renkten seçtiğimiz renkle doldurmuş oluyoruz.

5

Elliptical Marquee Tool‘u seçiyoruz..

6

Elliptical Marquee Tool ile yuvarlak bir şekil çiziyoruz.

7

Burası çok önemli. Yuvarlak bir şekil çizdikten sonra yine tekrar Elliptical Marquee Tool’un seçili olduğundan emin olun ve daha sonra üstteki işaretlemiş olduğum biri beyaz biri koyu renkli iki kare gösteren ikonu tıklıyoruz..

8

Şimdi Elliptical Marquee Tool aracı ile tekrar yuvarlak bir şekil çiziyoruz bu kez daha demin çizmiş olduğumuz dairenin içine çiziyoruz.Çizimi bıraktığımız zaman bir Ay haline gelecektir

9

Çizim sırasında parmağımı mousedan çektiğim gibi çizim bir Ay haline dönmüş oluyor üzerine beyaz boya dökmeden önce CTRL + SHIFT + N yapıp yeni bir Layer oluşturuyoruz.

10

ALT + BackSpace ile beyaz rengi seçili alana döküyoruz..

11

Şimdi yıldız çizmek için Custom Shape Tool‘u alıyoruz ve daha sonra üstteki seçeneklerden yıldızı seçiyoruz (bir sonradaki görsele bakınız)

12

Şekillerden yıldızı seçiyoruz..

13

Yıldızımız için de bir tane layer oluşturuyoruz.

14

Yıldızımızı çiziyoruz..

15

Yıldızımızı çizdik.. Evet şimdi Ay-Yıldız hazır ancak bazı problemler var.. Daha gerçekçi bir çizim olması için dikkat etmemiz gereken yerler var.. Mesela bayrağımızdaki yıldız aslında bir kaç derece kaymış olarak tasarlanmış ikincisi ise Ay-Yıldız’ın bulunduğu çerçeveye göre iyi ayarlamalıyız mesela Ay-Yıldız çerçeveye göre büyük olmuş bu iki nesneyi de seçili tutup biraz küçültmemiz lazım. Önce Yıldızı seçiyoruz CTRL + T kombinasyonu ile köşeden az bir şey sol tarafa doğru çeviriyoruz. Daha sonra ise bu iki layer’ı de seçip uyumlu olduğunu görene kadar küçültüyoruz.

16

 

Ve son.. Ay-Yıldız’ı çerçevenin içinde biraz küçültüp iki nesneyi de biraz sola doğru ayarladım hepsi bu kadar 🙂

17

Bu paylaşımım sizin için faydalı oldu mu? dilerseniz bana bir kola ısmarlayabilirsiniz.. Eğer bana bir kola ısmarlamaya razıysanız buraya tıklayın.

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  Instagram'dan @zdaylan kullanıcısını takip edin:

  Reklam
  zdaylan
  zdaylan
  Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
  YAZARA AİT TÜM YAZILAR
  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.