Photoshop – Türk Bayrağı Yapımı

22.06.2013
5.346
A+
A-
Photoshop – Türk Bayrağı Yapımı

Photoshop’ta Türk bayrağı çizimine başlamak için önce Rectangular Marquee Tool aracını seçiyoruz.

1

Bayrağın boyutunu çiziyoruz. Ben kafama göre çizdim her hangi bir bayrağın boyutunu öğrenmemize gerek yok kafamıza göre bir bayrak boyutunu düşünerek çizin.

2

CTRL + SHIFT + N tuş kombinasyonu ile yeni bir layer oluşturuyoruz.

3

Ön rengi Türk bayrağının kırmızısına yakın bir renk seçiyoruz. Türk bayrağı aslında tam kırmızı değil bir kan rengi o yüzden biraz koyu kırmızı seçmemiz daha iyi olur.

4

ALT + BackSpace yapıp rengi Paint Bucket Tool aracılığı ile seçili alanı ön renkten seçtiğimiz renkle doldurmuş oluyoruz.

5

Elliptical Marquee Tool‘u seçiyoruz..

6

Elliptical Marquee Tool ile yuvarlak bir şekil çiziyoruz.

7

Burası çok önemli. Yuvarlak bir şekil çizdikten sonra yine tekrar Elliptical Marquee Tool’un seçili olduğundan emin olun ve daha sonra üstteki işaretlemiş olduğum biri beyaz biri koyu renkli iki kare gösteren ikonu tıklıyoruz..

8

Şimdi Elliptical Marquee Tool aracı ile tekrar yuvarlak bir şekil çiziyoruz bu kez daha demin çizmiş olduğumuz dairenin içine çiziyoruz.Çizimi bıraktığımız zaman bir Ay haline gelecektir

9

Çizim sırasında parmağımı mousedan çektiğim gibi çizim bir Ay haline dönmüş oluyor üzerine beyaz boya dökmeden önce CTRL + SHIFT + N yapıp yeni bir Layer oluşturuyoruz.

10

ALT + BackSpace ile beyaz rengi seçili alana döküyoruz..

11

Şimdi yıldız çizmek için Custom Shape Tool‘u alıyoruz ve daha sonra üstteki seçeneklerden yıldızı seçiyoruz (bir sonradaki görsele bakınız)

12

Şekillerden yıldızı seçiyoruz..

13

Yıldızımız için de bir tane layer oluşturuyoruz.

14

Yıldızımızı çiziyoruz..

15

Yıldızımızı çizdik.. Evet şimdi Ay-Yıldız hazır ancak bazı problemler var.. Daha gerçekçi bir çizim olması için dikkat etmemiz gereken yerler var.. Mesela bayrağımızdaki yıldız aslında bir kaç derece kaymış olarak tasarlanmış ikincisi ise Ay-Yıldız’ın bulunduğu çerçeveye göre iyi ayarlamalıyız mesela Ay-Yıldız çerçeveye göre büyük olmuş bu iki nesneyi de seçili tutup biraz küçültmemiz lazım. Önce Yıldızı seçiyoruz CTRL + T kombinasyonu ile köşeden az bir şey sol tarafa doğru çeviriyoruz. Daha sonra ise bu iki layer’ı de seçip uyumlu olduğunu görene kadar küçültüyoruz.

16

 

Ve son.. Ay-Yıldız’ı çerçevenin içinde biraz küçültüp iki nesneyi de biraz sola doğru ayarladım hepsi bu kadar 🙂

17

Bu paylaşımım sizin için faydalı oldu mu? dilerseniz bana bir kola ısmarlayabilirsiniz.. Eğer bana bir kola ısmarlamaya razıysanız buraya tıklayın.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.