Photoshop – Birden fazla resmin boyutunu ve kalitesini değiştirme

Photoshop – Birden fazla resmin boyutunu ve kalitesini değiştirme

Birden fazla resimleri internet veya disk üzerinden bir yere göndereceksiniz veya sitenize ekleyeceksiniz ama resimlerin çözünürlükleri çok yüksek olduğundan dosya boyutları da çok yüksek olduğunu fark ediyorsunuz ve onların hepsini 1024 x 768 gibi orijinalinden daha düşük olan bir çözünürlüğe çevirmeniz gerekiyor.  Peki bunları teker teker mi yapacaksınız? zamanınızı boşa harcamayın. Bunların boyutlarını Photoshop’ta otomatikman değiştirmek çok kolay. 🙂

Resim 1‘de görüldüğü gibi, Photoshop (CS6) programında File -> Scripts -> Image Processor… ‘u açıyoruz ve diğer adıma geçiyoruz.

Resim 1

 

Image Processor penceresi açılır. Bu pencerede..

1. Numarada gösterilen yerde dosya boyutlarını değiştireceğiniz resimlerin bulunduğu klasörü seçiyorsunuz.

2. Numaralı alanda boyutları değiştirildikten sonra yeni resim olarak nereye kaydedileceğini belirtiyorsunuz. Eğer “Save in Same location” seçerseniz 1. numaradaki dosya boyutlarını değiştireceğiniz resimlerin bulunduğu aynı klasöre kaydeder.

3.  Numara ise boyutlarını değiştireceğiniz dosyaların dosya tipi,boyutu ve kalitesi ile ilgili ayarlardır.  Save as JPEG seçeneği JPEG olarak kaydetmek içindir. Quality ise resim kalitesidir. Maksimum 12’ye kadar çıkarabilirsiniz kaliteyi, yani en iyi kalite için 12 yapmanız gerekiyor. Resize to fit resimleri uygun olarak yeniden boyutlandırmaya yardımcı olur. Yani bazı resimler dikey olarak çekilmiştir, siz bunun genişlik boyutunu değiştirirseniz resim görüntüsü bozulur ama bu seçenek bu sorunların oluşmasını engellemeye yardımcı olur. W: weight (genişlik) H: height (uzunluk) bu alanda ise resim çözünürlüğünü değiştireceğiniz pikseli belirliyorsunuz.

Resim 2

Daha sonra “Run” yani çalıştır butonuna basıp işlemi gerçekleştirin.

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.