Power-line Networking teknolojisi

Power-line Networking teknolojisi

Power-line teknolojisi sayesinde, internetinizi elektrik hattından alıp bilgisayar,IP kamera, CCTV, telefon,VoIP vs.. gibi başka cihazlara kablo uzatmadan iletebilirsiniz. Böylece kablo kirliğinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Bir örnek daha vereyim; diyelim ki modeminiz evinizin alt katında ve bilgisayarınız ise bir üst kat yukarıda. Bilgisayarınıza internet bağlantısı getirmek istiyorsunuz ama modem ile bilgisayarınızın arasında uygun olmayan duvar farkı olduğunu,düzeni bozmak istemiyor, kablo uzunluğuyla internet akımının kalitesini düşürmek istemiyor veya kablo çekmenin bir nedenle zor olacağını düşünüyorsunuz. O zaman bu teknolojiyi mutlaka kullanmalısınız!

Nasıl çalışıyor?

(Aşağıdaki görsel, bilgisayarlara göre olan kurulumu tarif etmiştir. Bilgisayar yerine başka bir cihazınızı aynı şekilde bağlayabilirsiniz)

Kutudan çıkan iki powerline adaptörünün bir tanesini modem yakınlarında bir prize takın ve powerline LAN kablosunu modeme takın. İkinci powerline adaptörünü ise; interneti getirmek istediğiniz cihazın yanına gidip, cihaza yakın bir prize takın. Bu kez 2. Powerline adaptörünüzün LAN kablosunu, interneti bağlamak istediğiniz bir cihaza (PC,laptop,TV,IP kamera vs..) takın.

Bunu uyguladığınız halde, 1. Powerline adaptörünün modemden aldığı internet akımını doğrudan elektrik hattına iletir ve durum böyle olunca 2. Powerline adaptörü ise o internet akımını elektrik hattından alıp sizin cihazınıza powerline cihazınızın kalitesine bağlı olarak hızlı bir şekilde iletir.

 

Avantajları nelerdir?

  • Duvarı delme & yıkma olmaması
  • Kablo kirliliği olmaması
  • Uzun kablo gereği düşük internet kalitesi olmaması
  • Wireless sinyal kopması, düşük sinyal vs.. gibi sıkıntıların olmaması
  • Yaklaşık 300 metre gibi uzak mesafelerden yararlanma

 

Sık merak edilenler

Komşularımız bu teknoloji sayesinde izinsiz internetimizden yararlanabilirler mi?

– Hayır, bilindiği gibi; her dairenin & evin elektrik kutusu farklıdır, komşularınız aynı marka po0werline cihazı alsa dahi internetinize kendi evlerinden bağlanamazlar.

Birden fazla powerline (prizden internet) ürünü kullanabilir miyim?

– Evet, sadece 1 tane adaptörü modeme bağlı görevlendirilerek , yaklaşık 4 tane powerline adaptörleri başka cihazlara internet getirmek amaçlı kullanabilirsiniz. 4’ten fazlasını henüz denemedim ama bildiğim kadarıyla bunların belli bir hafızası (RAM) vardır , daha fazlası internet akım hızınızı düşük alabilir.

Hem power line işini yapan hem de access point (wireless sinyalını arttırma cihazı) olarak çalışan powerline teknolojisi piyasada var mıdır?

– Evet, dilerseniz ona göre powerline cihazı alırsınız ancak normal powerline cihazlarına göre biraz daha pahalıdır.

Power line adaptörlerini nereden alırım?

Güvenilir site olarak Hepsiburada.com , teknosa.com , vatanbilgisayar.com , bimeks.com gibi sitelerde “Ağ” kategorilerinde en uygun fiyatlarda bulabilirsiniz.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.