Rondo 2 incelemesi – Koklear implant cihazı

Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.

26 Nisan 2019 tarihinde Koklear implant ameliyatı olmuştum. Koklear implant (Cochlear implant) hakkında yazdığım bir makalemi incelemek için tıklayın.

Ameliyatım öncesi bazı koklear implant cihazları araştırıp karşılaştırdığımda kendime en iyisi olarak Rondo 2’yi uygun buldum.  Şu an 3,5 aylık bir kullanıcısı olarak çok memnunum ve hatta ameliyata geri dönsem yine vazgeçmezdim, o kadar değdi ameliyat olmama diyebilirim!

Rondo 2 kutusu ve kutu içeriği görselleri

Neden Rondo 2’yi tercih ettim?

Daha önceki yazımda belirttiğim gibi, bir koklear implant kullanıcı, her ne cihaz kullanıyorsa kullansın. Size kullandığı cihazdan memnun olduğunu söyleyecektir. X cihazını kullanan biri, X cihazının çok güzel olduğunu ve mutlaka almanızı önerecek, aynısını Y cihazı kullanan başka biri de kendi kullandığı Y cihazı için diyecek. Fakat siz, siz olun ve yaşam koşullarınıza ve maddi durumunuza göre araştırma yapın. 

Ben mesela, futbol oynamayı seven, hareket eden, bazen ter döken bir gencim ve cihazımın ter ve neme karşı dayanıklı olması gerekirdi, Rondo 2’de bu dayanıklığın mevcut olması ve iki günde bir pil değiştirme derdi olmaması, şarj edilebilir, kablosuz, küçük ve tek bir cihaz olması, Rondo 2’yi tercih etmemde en büyük etkenler.

Kablolu koklear implant cihazların dış görünüşten fazla belli olması ve kaba durmasını beğenmedim, işitme cihazımla yeterince duyuyorken daha kötü duruma düşmek istemedim. Biliyorum, önemli olan daha iyi işitmek. Yine işitme cihazımdan yine daha iyi olacaktı ama kaba durması, bu tercihi edinmemde bir engeldi. Kablosuz olmasaydı büyük ihtimal ameliyat da olmayacaktım.

Bir şeyin daha iyisini istemek nankörlük değildir!

Bu ameliyatı olacaksanız sizinde en iyi cihazları seçme hakkınız var. Ucuza pil değişmeli bir cihaz alıp pil değiştirmenin maliyetlerini karşılayacağınızı da unutmayın! Önemli olan ses işlemcisi, cihazın teknolojisi iyi olması, eski teknolojileri seçerseniz bence kendinize yazık edersiniz.

Ha şunu da belirtmek isterim:  Facebook’ta bazı koklear implant grubundaki üyeler, benim gibi son teknoloji arayan insanlara bunun bir nankörlük gibi bir şey olduğunu belirtiyorlar fakat bu yanlış!  Bu bir nankörlük değildir.  2-3 günde bir pil değiştiren kullanıcılar bile pil raporu alma, pil taşıma ve maddi sıkıntılar gibi bazı rahatsızlıklarını zaman zaman grupta belli ediyorlar. Siz daha iyisini alacaksanız bu neden nankörlük oluyor? Asıl imkanı olup da kötüsünü alana ne demeli? Aptallık.. Olabilir mi? Lütfen aptal olmayın! 

El üzerinde Rondo 2 ses işlemcisi

Rondo 2’nin özelliklerinden kısaca bahsedelim..

 • Tek cihaz olarak çalışabilme kolaylığı
 • Koklear implant üretiminde şu ana dek en başarılı ülke konumunda olan bir Avusturya menşei ürünü olması
 • Şarj edilebilir olması. 4 saatte şarj tamamlanır. Full şarj olmuş bir bataryadaki enerjisi 18 saate kadar dayanır.
 • Pil değiştirme gerekmemesi.. Şarj edilebilen pilin 5 yıla kadar ömrü olduğu tahmin ediliyor. Her 5 yılda bir yeni pil olarak yenileyebiliyorsunuz.
 • Kablosuz ve aparatsız çalışması

Bluetooth cihazları ile eşeleşebilmesi, cihazlara bağlı kalıp müzik dinlememizi ve sesli görüşmeler yapabilmemizi desteklemesi (Bluetooth için neckloop tarzı ayrı bir cihaz şart. Koklear implant cihazları içinde bluetooth olmaz, biliyorsunuz, bataryayı fazla etkiler.)

Rondo 2 cihazım artık işitme cihazımdan daha üstün!

Zaten koklear implant cihazları her zaman işitme cihazından üstündürler. Kulak içine uğramadan direkt işitme sinirlerine iletirler, bu sayede işitme cihazlarıyla kıyaslanması bile yanlış ancak 2014’ten beri memnuniyetle kullandığım Earnet Nano+HP modelli bir işitme cihazım neredeyse ameliyat olmaktan vazgeçmeme neden olacaktı. Çünkü bu işitme cihazlarımdan memnunken “ya daha kötüsü olursa?” diye düşünmedim değil..  Hatta Rondo 2’yi ilk taktıkları gün çok hayal kırıklığı yaşadım.  Öyle ki “Satacağım ben bu cihazı”, “bu ne şimdi?”, “ben niye ameliyat oldum?” gibi sitem ettim. İlk gün bir robot gibi duyuyordum, sesle yankılı ve ötmeli geliyordu ama zamanla, yani 2-3 gün sonra sesler biraz doğala yaklaştı, daha sonra daha da doğala yaklaştı ve böyle devam ediyor. Şu anda robotik bir etki kalmadı ve hatta işitme cihazımdan çok daha iyi. Rondo 2’yi takmazsam ona ihtiyaçlı hissediyorum, onu taktığımda 2. kattaki odamdan bahçe sulama seslerini rahatlıkla duyabiliyorum.

Size de Rondo 2’yi tavsiye ederim fakat yukarıda dediğim gibi, lütfen kendiniz için iyi araştırın, belki daha memnun olacağınız cihazlar vardır. Teknoloji her geçen gün daha yenilik getiriyorken, bu yazdığım yazı da bir gün eskiyecekken lütfen hemen Rondo 2 için karar vermeden önce bütün koklear implant cihazlarını araştırın, bir birleriyle kıyaslayın.

Rondo 2 haricinde araştırabileceğiniz diğer modeller:

Cochlear: Nucleus, Kanso

Meders: Opus, Sonnet

Yapabileceğiniz en iyi tercihi yapma dileğiyle.. Hoşçakalın!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. İsmi yok dedi ki:

  Bir şey sormak istiyorum 3.görüntüde ki mavi alet o alet ne işe yarıyor sabahtan beri araştıyorum falat bulamadım

 2. atakan dedi ki:

  yazı içinde göremedim cihazın fiyatı nedir?

 3. Serdar dedi ki:

  Merhaba.. bir koklear implant adayı olarak bir haftadır bu konu üzerinde bulabildiğim denk geldiğim her sayfaya yazılara bakarken şimdi tesadüf size denk geldim ve yazınızı beğendim. Ben ve benim gibiler için faydalı bir makale bu.. zaten aklımda marka olarak iki isim vardı. Rondo 2 ve kanso..
  Bu yazınızı daha çok kişilerin okumasını isterim. Acaba siz bir yerlerde paylaştınız mı yada paylaşan oldumu?
  Bu arada ben serdar

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, tabii ki insanları bilgilendirmek için paylaşabilirsiniz. Mesaj olarak paylaşacaksanız, bu sayfanın linkini altında bulundurmanızı rica ederim.