Rottweiler beslemek isteyenler için temel bilgiler

Pet
11.01.2018
32.408
A+
A-
Rottweiler beslemek isteyenler için temel bilgiler

Merhaba herkese! Bir Rottweiler sahibi olarak bugünkü yazımda sizlere Rottweilerlar hakkında birkaç soruya cevap vereceğim, cevap vermekten ziyade, birkaç önemli bilgi de vereceğim.

Öncelikle şunu hatırlatmak isterim: Bundan yaklaşık 1,5 yıl önce ilk kez bir Rottweiler köpeği sahiplendim. Adını Daisy koyduğum bu dostum sayesinde, Rottweiler bakımı hakkında bazı tecrübeler kazandım. İlk sahiplendiğim zamanlarda blogumda, “Rottweiler ve genel köpek bakımı hakkında bazı detayları” yazacağımdan bahsetmiştim. Tabi bunun için öncelik tecrübe kazanmaktı ve

zamanla tecrübe kazandıktan sonra “bu konuyu artık kalemime alayım” dedim ve sizler için yazmaya başladım ?

Aşağıdaki gibi, aklınıza takılan bazı sorulara yanıt vermiş olacağım: 

Rottweiler almalı mıyız?, Rottweiler apartmanda beslenilebilir mi? Rottweiler saldırgan bir köpek cinsi mi?, Rottweilerları eğitmek kolay mı?..

Rottweiler nasıl bir cins?

Benim köpek, Daisy. 18 Mart 2018 itibariyle 2 yaşında olacak. Resimdeki hali 4 veya 5 aylık

Rottweiler cinsi bir köpek; sahibine düşkündür, cana yakındır, hareketli ve her gün bağlı kalmayı hazmedemeyen, içeriye yabancı girmesini kolay kolay kabul etmez, akıllı, diğer köpeklere göre biraz daha nadir havlar, sert bakışlarıyla yabancıyı ürkütür, kolay eğitilebilir, söz dinler, aile dostudur, ağır bir köpektir, çok salya dökebiliyor, enerjiktir, güçlüdür, uyanıktır.

Neden Rottweiler almalıyız?

Cana yakın, aile dostu ve alan korumalı bekçi bir cins olmasından, aynı zamanda oyun oynamak istediğimizde oynayabileceğimiz ve sevmek istediğimizde seveceğimiz bir cins. Sık ilgilenip eğlenebileceğimiz bir dost.

Rottweiler saldırgan bir köpek mi?

“Saldırgan bir köpek yoktur, saldırgan bir sahibi vardır” Rottweilerlar, her ne kadar ürkütücü bir görünüme sahip olsalar da saldırgan değillerdir. Ancak başta belirttiğim gibi, eğer sahipleri ona saldırganlık eğitimi vermişlerse, ısırma oyunlarını fazla oynatmışlarsa, kudurtmuşlarsa.. İşte o zaman o köpek saldırır. Ancak hiçbir köpek doğuştan saldırgan olmaz. Pitbull bile doğuştan saldırgan olmaz. Pitbull,Rottweiler,Doberman,Alman kurdu vs..  Bunlar gibi güçlü ve akıllı köpek türleri saldırması durumunda çok tehlikeli olacağını bildiğimiz için onları saldırgan her zaman sanırız. Aslında onlar sert karaktere sahiptirler, sert ve güçlüler. Fakat saldırganlık eğitimi verilmemiş, psikolojik sorunu olmayan sağlıklı bir köpek “tehdit algılamadığı sürece” kimseye saldırmaz.  Rottweilerlar saldırgan değiller, koruma köpekleridirler. Tehdit algıladıkları durumda, hırsızı kovalamaları hatta ısırmaları kaçınılmaz. Fakat Rottweilerlar, sevgiyi çok iyi anlarlar, sahiplerine düşkünler, çocukları severler. İnsanlarla oyun oynamayı severler.

İtaat eğitimi

Bu çok önemli bir mesele, itaat eğitimi her Rottweiler sahipleri tarafından dostlarına uygulanmalıdır. Aksi halde, Rottweiler cinsi dostlarınızı olası bir tehlikede durduramazsınız.  Yani benim köpek, misafir bir arkadaşıma saldırırsa, “hayır!, bırak!” diye seslenince hemen durmalı ve bırakmalı. Bırakmazsa, işte o zaman sorun büyük! İtaat eğitimi bunun için gereklidir.  Rottweilerlar için temel eğitim hakkında blogumda yazı yazacağım, o yazıda köpeğime neler öğrettiğimi ve nasıl öğrettiğimi sizlere anlatacağım. Rottweiler eğitimi hakkında yazımı mutlaka okuyun.

Rottweilerlar evde veya apartmanda beslenilebilir mi?

Evde besleme:

Rottweilerlar ağır ve enerjik bir köpek oldukları için onları günde en az bir kez dışarı çıkarmak ve ilgilenmek gerekiyor. “Bu benim için olur, tabii ki çıkarırım” diyorsanız, diğer koşullarında sizler için uygun olması şart.  Eğer Rottweiler köpeğinizi evinizde beslemek istiyorsanız, köpeğinizin bazen çok kez salya dökebileceğini unutmayın.

Eğer fazla salya dökmesi sizin için, uğraşmak istemediğiniz kadar önemli bir sorunsa, evde beslemeniz uygun olmayabilir.  Ancak halısız veya yere gazete sarılı bir evde veya dostunuza özel bir oda yapmanız durumunda, onu beslemeniz belki evinizdeki hijyenik bakımdan daha uygun olur.

Ayrıca tüy dökülmesi nadir olsa da görülecektir. Ancak kısa tüylü olmaları ve ağır kokmamaları sizin için bir avantaj olacaktır. 

Ben köpeğimi bahçede besliyorum ve ilk 8-10 aylığa kadar dişleri çok kaşındığından, gördüğü her ayakkabıları, plastikleri ısırıp parçalardı. Onunla uğraşmak gerçekten zordu ama zamanla düzeldi, artık çok efendi bir köpek. Söz dinliyor, çok tatlı, onu çok seviyorum. Siz de her türlü zorluklara rağmen onu sevebilecekseniz, düşünmeden alın derim. 

Ancak yine de evinizde Rottweiler beslemek istiyorsanız, kendinize sorun derim. Elbette kendiniz daha iyi karar vereceksiniz.

 • Neden köpek beslemek istiyorum?
 • Köpeğimle fazla ilgilenebilecek miyim?
 • Köpeğimi her zaman dışarı çıkarıp tuvalet ihtiyacını gidermesine yardımcı olabilecek miyim?
 • Onu besleyebilecek miyim?
 • Evi kirletmesine ve eşyalarımı dağıtmasına, parçalamasına karşılık onu dövmeden affedebilecek miyim?

Ancak ben sizin nasıl bir evde yaşadığınızı bilmem fakat eğer büyük bir eviniz varsa veya geniş bir bahçeniz varsa, elbette sizin için bazı şartlar daha kolay olacaktır.

Apartmanda besleme:

Her şeyden önce, aynı apartmanda oturan komşularınızın, sizin orada köpek beslemenizden rahatsız olmayacaklarından ve özellikle apartman kurallarının bunu izin verdiğinden emin olmanız gerekmektedir.  Aksi halde komşularınız ve/veya apartmak görevlileri sizin hakkınızda suç duyurusunda bulunabilirler. Önce bu tedbirleri almanız önerilir. 

Apartmanda beslemenin tüm şartlarıyla uygun olduğunu düşünüyorsanız, dostunuzu apartmanınızda beslemekle özgürsünüzdür. Fakat yukarıda bahsettiğim bazı şartlar yine burada da geçerli olacak. Dostunuzla fazla ilgilenebilecek misiniz?  Yukarıdaki yazılarımda “Rottweiler nasıl bir cins” hakkında yazdığım özelliklerden biri “hareketli ve her gün bağlı kalmayı hazmedemeyen” özelliğini hatırlatmak isterim. Rottweilerlar fazla bağlı kalınca patlayacak gibi oluyorlar, çok sıkılıyorlar. Çünkü çok enerjikler, her köpek aslında böyledir, hep bağlı kalmaları onların özgürlüğünü kısıtlamamız anlamına gelir maalesef. Siz onunla devamlı ilgilenebilecek misiniz? eğer cevabınız evetse, seve seve besleyebilirsiniz. 

Apartmanda beslenirse ne gibi avantajları ve dezavantajları var konusu hakkında değinmek gerekirse, ben daha önce hiç apartmanda beslemedim ama köpeğim dışarıda olduğu halde bazen dışkı kokusu 10-20 metreye kadar gelebiliyor. Yani, tuvalet eğitimi veremediğiniz zamanlar dışkısını apartmanda yapacağına göre bunun gibi sorunlara katlanırsınız.  Aynı apartmanda oturan apartman sakinleri bu konuda sizi şikayet edebilirler. Maalesef, koku önemli bir durum, eğer ağır koku oluşturursa apartmanda beslemeniz zorlaşır.

Rottweilerlar kolay eğitilebilir bir cins mi?

Evet, kesinlikle! Rottweilerlar sahiplerine çok düşkün oldukları için sahiplerini iyi dinlerler ve bu durumda kolay eğitilirler. Eğitime 2-3 aylıktan sonra başlanır. 6 aylık ve üzeri olduktan sonra verebileceğiniz en iyi eğitimleri verebilirsiniz. 1,5-2 yaşından sonra koruma içgüdüsü kazanırlar. Eğitimi zamanla eskisi kadar kolay olmayacaktır, bu kural her köpekte geçerlidir. En iyi 6 aylıkken öğretmek istediğiniz her şeyi öğretin. Yabancılara sevdirmeyin ama arada bir dışarı çıkın, her yabancının bir tehdit olmadığını, düşman olmadığını görmelerini tavsiye ederim.

Dostunuza itaat eğitimi vermeyi unutmayın! Yukarıda bahsettğim gibi, dostunuza itaat eğitimi vermezseniz, dostunuz ileride başınıza bela olabilir.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yazarı instagram'da takip edin

zdaylan.com yapımı ve güvencesiyle, GrafikBu.com hizmetinize açılmıştır.


Web Tasarım - Blog hizmetleri - E-Ticaret Sitesi - 3D Modelleme - Logo Tasarım - Video Prodüksiyon - Kurumsal Kimlik gibi, daha çok grafik tasarım ağırlıklı ürünlerimize göz atabilirsiniz.

GrafikBu.com'u ziyaret etmek için tıklayın >>

zdaylan
Grafik Tasarım - Beykent Üniversitesi - 1990 doğumlu, grafik tasarım, 3D modelleme, yazılım ve animasyonla ilgilenir. Ayrıca Grafikbu.com'da grafik tasarım hizmetleri verir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mehmet dedi ki:

  Ben apartmanın damın da beslemeyi düşünüyorum da çok havlıyor mu

  1. zdaylan dedi ki:

   Merhaba, iri köpekler genelde nadir havlar. Rottweiler da iri köpekler kategorisinden olduğu için, onlar da nadiren havlar. Benim Rottweiler nadir havlar. Bu konuda sıkıntı yaşamazsınız diye düşünüyorum.

 2. Adem saygılı dedi ki:

  Merhabalar. Yavru rottweiler erkek köpeğim var. Yaklaşık 3 haftadır birlikteyiz. Ama birçok problemim var. Aklımda o kadar çok soru var ki araştırmalarım karşısında halen çözüm bulamadığım birçok şey var. bana bu konuda destek olursanız eğer çok sevinirim. Whatsappdan yardımcı olabilirseniz 053948xxxxx