ALTIN 224,3274
DOLAR 5,2814
EURO 5,9676
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Hafif Yağmur

Suriyelilerin T.C vatandaşlığı almalarına HAYIR!

zdaylan
Yazar hakkında:  Mehmet Zübeyir Daylan - İstanbul, TR 1 Kasım 1990'da Bakırköy'de dünyaya geldim. Bahçelievler İlköğretim okulunda ilkokul (2002), Küçükçekmece Yeşilyuva İlkokul'da ortaokul (2005) eğitimini bitirdim. Liseyi 2007 yılında Okyanus Koleji'nde okurken bıraktım daha sonra düz lise olarak açıktan okumaya devam ettim. 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra, eğitimde şu anki konumum olan Beykent Üniversitesi'nde Grafik Tasarım bölümünde eğitim almaya başladım. Daha önce BilgeAdam'da yani bir bilişim-dijital kursunda Grafik Tasarım, Web Tasarım, 3D modelleme, Bilgisayar Programcılığı, Sistem ve Ağ uzmanlığı, Microsoft Office,Yabancı Dil: İngilizce gibi birbirinden farklı derslerden eğitimimi tamamladım ve bazı sertifikalara sahip oldum. Video & film prodüksiyon ve animasyonda da belli bir yere kadar tecrübelerim bulunmaktadır.  Köpeğimi,bilgisayarları, teknolojiyi, havacılığı, gezmeyi, futbolu (özellikle Fenerbahçe'yi) severim.
10.01.2017
1.292
A+
A-

Elbette Suriyelilerin ne kadar zor durumda olduklarını farkındayız. Onlara elimizden geldiği kadar yardım etmeye devam etmeliyiz, yardımlarımızı eksik etmemeliyiz ama burada onları T.C vatandaşlığına almamız için hiçbir sebep yoktur fakat başka bir çözümü vardır.

Kimi Suriyeli savaştan kaçıp buralara yerleşmiş, kimisinin kardeşi kimisinin annesi ya babası savaşta ölmüş. İnsanlık için bu gerçekten önemli ve üzücü bir durum olabilir ama hepsi savaş mağduru veya fakir değiller, bir kısmı savaşı fırsat bilip tatile gider gibi buraya yerleşmiş durumda. Bu ülkede milyonlarca T.C vatandaşları işsiz. Suriyelilerin daha kolay iş alanlarında atanması, sınavsız üniversitelerimize geçip hukuk, tıp, mühendislik gibi alanlarda okuması ve devlet tarafından bazı nedenlerden dolayı T.C vatandaşlarından daha üstün olması benim gibi düşünen bazı vatandaşlarımız için rahatsızlık vermektedir.

Biz Türkiye olarak yine yardım ve ev sahipliğimiz bakımından dünya genelindeki tüm ülkelerden daha üstün bir şekilde devam ettiriyoruz ancak dürüst olmak gerekirse bu durum, onları vatandaşlığımıza almak için bir sebep olamaz. Milyonlarca Suriyelileri vatandaşlığa almak bir abartıdır. T.C hükümetinin kendisine oy toplatmaktan başka bir nedeni olamaz.

Ülkemize aldığımız Suriyelilerin bir kısmı İslami cihatçı,bir kısmı İŞİD seven bir kısmı Basra gibi birçok terör örgütlerini sevenlerle dolu. Bizim ülkemizin TSK hariç herhangi bir silahlı örgüte ihtiyacı yoktur. Tüm Suriyelileri kapsamıyorum ama onların bir kısmının silah ve kavga merakı olduğu hakkında bir şey kanıtlamaya gerek yok sanırım. Kendim de şahit oldum belki siz de şahit olmuşsunuzdur onların bir kısmının kavga ve silah meraklıları olduklarına. Yani ileride bunlar başımıza bela olabilir. Hatta bugün Türkiye’de yaşanan İŞİD saldırılarında bile destek alıyor olabilirler. T.C vatandaşı olup yurt dışında saldırı gerçekleştirebilirler, sorumlu biz oluruz, ülkemizin adına büyük bir kara leke olur.

Suriyeliler T.C vatandaşlığına geçerlerse..

 • Hükümetimizin vereceği bu karar, vatandaşlarını müşteri gibi görüp, onlara sormayıp, onları hiçe alarak uygulamış olur. Bu da demokrasiye aykırı bir karar olur. AKP hükümetinin itibarı bir yandan düşüşe geçer bir yandan da T.C vatandaşlığına geçecek Suriyelilerin kendilerine oy vermesiyle destek alır.
 • Artık Türkiye Cumhuriyeti onlardan sorumlu olur. Yarın öbür gün yurt dışında bomba patlatırlarsa Türk pasaportlu olacaklarından dolayı biz sorumlu oluruz.
 • Ülkemizin nüfusu daha çok artar, İstanbul daha da yaşanmaz hale gelir. Trafik sorunları hiç çözülmez. Sağda solda dilenci ve Arapça konuşanlar hiç bitmez. Ülkemizin eski halini mumla ararız. Ben ülkemizin kalabalıklaşmasına karşıyım
 • Nüfus artışı belki ordu bakımdan avantaj getirebilir ama bu durumda ordumuzda eskisi kadar güven kalmaz
 • AKP kendine daha fazla oy kazandıracak (zaten vatandaşlığa almalarının amacı bu)
 • Ülkemizin ekonomisini kötü yönde etkileyebilir
 • Ülke daha çok beklenen alanlarda değil, çocuk üretiminde gelişir (Suriyeliler çok çocuk üretiyor, ülkemizin gelecekteki genç oranı bakımından fayda etse de kalabalık bir ülke olma yolunda büyük etki edecektir. Ülke kalabalıklaştığında ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız)

Çözüm yollarına gelelim..

PLAN A

Suriyeliler için yabancı kimlik kartı çıkarılmalı

Suriyeliler için yabancı kart çıkarılabilir. Bu yabancı kart sayesinde kendilerine ayrı bir kimlik numarası (ID) atanır.

Bu kimlik kartı ile Suriyeliler;

 • Bu ülkede belli bir yıla kadar kadar yaşayabilir ve çalışabilir.  Yıllık süre dolduğunda sürelerini hükümet onayı ile uzatabilirler.
 • Bu ülkede çalışabilirler
 • Suriye’ye gidip Türkiye’ye bu kartla geri giriş yapabilirler (kartın kullanım süresi bitmesi haricinde)
 • Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı tüm devlet dairelerinde çalışabilirler
 • Ayrıca kartta belirtilen kimlik numaraları sayesinde kişilerin sabıka kaydı tutulabilir.Bu da güvenlik amaçlı olup devletimize yardımcı olur. Bunun için illa T.C vatandaşlığına alınmalarına gerek kalmazlar
 • Suriye’de savaş bittiğinde ülkelerine kavuştukları zaman artık Türkiye Cumhuriyeti ile bir bağlantıları kalmaz, devletimizin de onların üzerinde sorumluluğu kalmaz. Onlar barışı kendi ülkelerinde bulduktan birkaç yıl sonra bu kartların kullanımını artık kaldırırız ve bu kartlarla bir daha ülkemize giremezler, ancak pasaportlarıyla & varsa vizeleriyle ile giriş yapmaya devam ederler. Suriyeliler de Türkiyeliler de huzuru bulur.

Ancak bu karta sahip olacak Suriyeliler bu ülkenin geleceği için oy kullanma haklarından yararlanamaz, T.C pasaportuna sahip olamaz, T.C pasaportuyla dışarıda içeride karışamaz, ülkemizin dış dünyadaki itibarını düşürmeye sebep olamazlar.  Kendilerinin arzusu ile gönüllerinden Türk vatandaşlığına geçmek isteyen Suriyelilere ise uluslararası politikalara uygun bir hizmet verilir. Onlar gönüllerinden Türk vatandaşı olmak istediyse eyvallah. O zaman dünya genelinde uygulandığı gibi en az 5 yıl Türkiye’de kalıp ve en az 300-500.000 USD yatırım yapmalı gerekir. Yani Türk hükümetinin belirttiği bir rakam kadar yatırım yaparak hem demokrasiye uygun bir şekilde hem de haklarıyla T.C vatandaşlığını alırlar ama devletimiz bize sormadan Suriyelileri Türk vatandaşlığına alırsa o zaman kendi vatandaşlarına ihanet etmiş sayılır.

İşte bu nedenle onlara böyle bir kart çıkarmalıyız , T.C vatandaşlığına almamız çok abartılı ve yanlış bir şey.

Bu “yaşama kartı” örneği bugün birçok gelişmiş ülkelerde mevcut. ABD’de Green Card (yeşil kart) da aynen böyle. Japonya’da da buna benzer bir kart var diye biliyorum.

Gidin araştırın bakalım hangi ülke böyle 3 kuruş gibi ucuza hıyar satar gibi vatandaşlık veriyor ha Suriyelilere ha Türklere?? T.C vatandaşı olmak bizim için bir gururdur, herkese böyle kolay vatandaşlık verilmemeli.

Böyle bir kart olması gerçekten mantıklı olmaz mıydı? işte bunu kendinize sorun bakalım (nokta)

Cumhurbaşkanı Suriyelilerin vatandaşlığa alacağını söyledi. Siz bir T.C vatandaşı olarak Suriyelilerin vatandaşlığa alınmasını ister miydiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PLAN B

Birçok ülkelerle anlaşma yapıp her ülkede eşit seviyede Suriyeli barındırılırsa o zaman her ülkede Suriyelilerin sayısı bölündükleri sürece iyice azalmış olur. Daha iyi olur.  Neden Türkiye?  neden Lübnan,Katar,Suudi Arabistan,Irak,İsrail,Bahreyn,İran değil de Türkiye milyonlarca Suriyeliyi barındırıyor? Bunun sebebi Halep’in Türkiye’ye yakın olduğuna bağlayamayız. Türkiye’ye gelir gelmez diğer ülkelerle anlaşma yapılıp onlara da eşit seviyede bölerek Suriyelileri azaltabilirdiniz!

 

Sosyal ol, paylaş!

  0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

  Facebook | Zübeyir Daylan
  Reklam
  YAZARIN SON YAZILARI
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.